Beta HCG de çıkmayan gebelik

Uzman SühaN

Administrator
Beta HCG de çıkmayan gebelik
kanda gebelik testi nedir,kanda çıkmayan gebelik,kanda çıkmayan hamilelik,hcg testi ,hcg testinde çıkmayan hamilelik hakkında bilgiler

beta hcg testi nedir beta hcg testi yanılırmı.png

insan koryonik gonadotropini olan HCG gebelik sırasında üretilen bir hormondur. Gebelikte HCG seviyeleri her 72 saatte iki katına çıkacaktır. Seviye , hamileliğin ilk 8-11 haftasında en üst seviyeye ulaşacak ve ardından hamileliğin geri kalanında düşüşe başlayacaktır. 5 mIU / mL'den düşük bir HCG düzeyi hamilelik için negatif kabul edilir ve 25 mIU / mL'nin üzerindeki herhangi bir şey gebelik için pozitif olarak kabul edilir.Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, bir doktor HCG seviyenizi kontrol etmek için damardan alınan kanı test eder .Kanınızda hiç HCG bulunmuyorsa, bu mutlaka hamile olmadığınız anlamına gelmez. HCG seviyelerinizin artması için hamileliğiniz için çok erken olabilir .

Normal bir hamilelik düşük HCG seviyelerine sahip olabilir ve tamamen sağlıklı bir bebekle sonuçlanabilir.Tek bir HCG değeri çoğu tanı için yeterli bilgi değildir. Gebeliğin seyri ile ilgili bilgi edinmek için birkaç gün arayla yapılan birkaç HCG testi durumun daha doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlar.Düşük veya ektopik bir hamilelik riski varsa, ikiye katlanmayan HCG seviyelerine sahip olma ihtimaliniz daha yüksektir. Eğer seviyeleriniz düşüyorsa, hamileliğiniz için görünüm genellikle olumlu değildir.

Düşük bir HCG seviyesi şunları gösterebilir:

Hamilelik tarihinin yanlış hesaplanması
Olası düşük
Ektopik gebelik

Yüksek Bir HCG Seviyesi Ne Anlama Gelir?

Yüksek hcg değeri bir takım problemlere işaret edebilir , seviyedeki değişiklikleri değerlendirmek için 48-72 saat içinde tekrar kontrol edilmelidir.Potansiyel bir sorun belirtisi göstermediğiniz sürece, doktorunuz HCG seviyelerini rutin olarak kontrol etmesi gerekmez.

HCG içeren ilaçlar , HCG seviyelerini de etkileyebilir.Bu ilaçlar genellikle fertilite tedavilerinde kullanılır .Bazı kanser türleri ve erken düşükler gibi yanlış pozitif sonuç verebilecek bazı durumlar vardır. Bazı antikorlar ayrıca test sonuçlarına müdahale edebilir. Doktorlar hamileliği onaylamak için idrar ve kandaki HCG seviyelerini test eder . Ayrıca, bir kişinin ektopik hamilelik veya düşük yapma yaşayabileceğini tespit etmek için hCG kan testlerini kullanırlar .Hamilelik, ektopik hamilelik ve düşük, hiçbir zaman yalnızca bir HCG seviyesine dayanarak teşhis edilmez

idrarda çıkıp kanda çıkmayan gebelik.jpg

HCG için bir kan testi, en hassas idrar testinden birkaç gün önce olumlu bir sonuç gösterebilir. İdrarda HCG yi tespit eden ev gebelik testleri de farklı hassasiyetlere sahiptir. Bir hamilelik testi, insan koryonik gonadotropinine (HCG) tepki verir; vücudun embriyo uterus duvarına bağlandığında döllenmeden 7 - 9. Günlerde ürettiği hormon. İdrarda HCG'yi tespit eden hassas testler, kaçırılan bir dönemin ilk gününde hamileliği gösterirken, ev testlerinin çoğu, beklenen sürenizden 5-10. Günde tespit edilir.

Yukarıdaki tüm durumlarda, doktor seviye değişikliklerini izlemek için hCG için birkaç kan testi atayacaktır. Gonadotropin seviyesindeki yavaş bir artış mutlaka bir sorun olduğunu göstermez, ancak ek açıklama gerektirir. Normalde, HCG miktarı her 48–72 saatte bir iki katına çıkmalı veya en az 2 günde bir % 60 oranında artmalıdır. Kandaki HCG'nin hızlı şekilde artması, diğer şeylerin yanı sıra çoğul bir hamileliği gösterebilir.

idrarda çıkıp kanda çıkmayan gebelik yaşayan oldumu yada kanda çıkmayan gebelik var mı ? Bu soruyu çok sık olarak sayfamıza alıyoruz. İdrardan yapılan gebelik testlerinin bazı nedenlerden dolayı hatalı sonuç verebileceğini belirtmiştik. Hcg testinde yanılma yoktor ve en kesin sonucu verir. Kan testi yaptırdıysanız ve sonuç negatifse gebe değilsiniz.

Hamile olmayan bir bayanda HCG hormon değeri sıfır veya sıfıra çok yakın değerler olarak ölçülür. Hamileliğin ilk haftasından itibaren HCG hormon değeri artmaya başlar. HCG hormonu insan embriyosu 8 hücreli olduğunda embriyodaki hücreler tarafından üretilmeye başlar ancak henüz embriyo rahim duvarına yerleşmediği için hormon anne kanında tespit edilemez. Annne kanında tespit edilmesi yaklaşık olarak LH pikinden (yumurtlamadan) 10 gün sonra mümkün olur. Yani anne kanında β-HCG hormonunun tespit edilmesi yaklaşık adet gecikmesi yaşanan günlerde veya bir kaç gün önce mümkün olabilir. B-HCG değeri yaklaşık olarak 36 saatte bir ikiye katlanacak şekilde artar, ancak her hamilelikte bu şekilde net ve doğrusal artış izlenmesi kesin kural değildir. Yumurtlama ve döllenme aşamaları hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Gebeliğin rahime yerleşmesinden sonra HCG hormonu anne kanında giderek artmaya devam eder ve 10. gebelik haftasında en yüksek değere yani yaklaşık 100.000 mIU/ml değerine ulaşır. Bu haftadan sonra gebeliğin orta dönemine kadar 20.000 mIU/ml değerlerine kadar düşer ve doğuma kadar bu değerlerde sabit kalır.

B-HCG değerinin düşmesi:

Doğumdan sonra bebeğin ve plasentanın (bebeğin eşinin) ayrılması neticesinde anne kanında β-HCG hormonu giderrek azalır. Aynı durum düşüklerden sonra da gözlenir. Anne kanında hcg hormonunun tamamen sıfırlanması farklılıklar göstermekle beraber ortalama 20-40 gün arasında gerçekleşir. Gebeliğin ilk haftalarında B-HCG değerinin giderek düşmesi o gebeliğin sağlıksız bir gebelik olduğu, dış gebelik olabileceği veya düşükle sonuçlandığı konusunda şüphe yaratır.

BETA-HCG değerine göre gebeliğin tespiti:

Gebelik testinde sıfırdan büyük değerler (0.001 gibi çğk küçük değerler hariç) hamilelik olduğuna dair şüphe yaratır, bu nedenle testin birkaç gün ara ile tekrarlanması gerekir. Kanda gebelik testinde belirlenen B-HCG değeri yaklaşık 1000 mIU/ml'den küçük olduğunda transvajinal ultrasonla gebelik izlenemez çünkü bu aşamada gebelik kesesi görülemeyecek kadar küçüktür. 1000'in üzerindeki değerlere çıktığında transvajinal ultrasonla gebelik kesesi izlenebilir, abdominal (karından) yapılan ultrasonla izlenebilmesi için gebelik kesesinin biraz daha büyümesi, B-HCG değerinin 1500-2000'e çıkması gerekir. B-HCG değeri 7000 civarına geldiğinde kese içerisindeki yolk-sak denilen yuvarlak yapı izlenebilir, B-HCH değeri 10.000 civarına geldiğinde ise bebeğin kalp atımları ultrasonda izlenebilir.

Kanda gebelik (hamilelik) testi ne zaman belli olur? Ne zaman yapılmalı?

Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilemesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir. Daha net bilgi vermesi için genellikle adet gecikmesi yaşandıktan bir kaç gün sonra kanda gebelik testi yaptırılması önerilir. Yumurtlama günlerinde ve ilişkiye girilen günlerde kanda hamileliğin tespit edilmesi mümkün değildir çünkü bu kadar erken dönemde hamilelik olsa bile henüz rahim içerisine ulaşmamıştır, bu nedenle hormonlar anne kanına geçememektedir. Kanda veya idrarda gebelik testlerinin aç - tok karnına yapılması farketmez.

Son düzenleme:
İyi gunler 25gunde bir adet oluyorum bu ay adetim gecikince ikinci gunde odrar testi yaptim cift cizgi cikti.ikinci kez tekrarladim gene cift cizgi cikti emin olmak icin kan testi yaptirdim deger 78di iki gun sonra 234 oldu bir hafta sonra 1489 oldu fakat kese gozukmuyor .kan testi yaptirdigim gun pembe leke geldi doktor dusuk belirtisi olabilir dedi dis gebelik olabilir dedi ya da henuz erken oldugu icin kese gozukmuyor olabilir dedi bu durumu aydinlatabilecek olan varmi?

Merhaba doktorunuz tüm olasılıkları anlatmış size ..Yapmanız gereken tek şey beklemek ve takibinizi aksatmamak ..

ben adetimi gecikdim doktora gittim betahcg testi yaptı 4.26 çıktı ve hamile değilsin dedi parça aldı rahim ağzı yarası teşhisi koydu birsürü ilaç yazdı ben bu ilaçları kullandım büyük ultrasona girdim birşey çıkmadı aradan 3 hafta geçti kontrole gittim migde bulantilarim başlanmıştı sabahları kusuyodum 8 hata 4 günlük hamile olduğum ortaya çıktı inanamadım şok oldum hiçbir şekilde tahlillerde çıkmadı.

Şaşıralacak bir durum yok, her şeyin bir açıklaması vardır biraz hekimin sabırsızlığı diyelim. Biraz daha beklemeli tekrar hcg testi önermeliydi..Geç döllenme olmuş ve sonuç itibari ile gebesiniz.

Merhaba Bn Ekim 14 adet oldum Kasım 15i olmam lazımdı olmadım iki gün sonra test yaptım biraz bekledim silik pozitif cıktı aksam tekrar Bi test daha yaptım yine aynı oldu iki gün sonra tekrar test yaptım yine pozitif cıktı ertesigün kan verdim kanda gebelik yok dedi doktor üç dörtgün sonra tekrar evde test yaptım yine pozitif bugün ayın biri 16 gün geciktim bilen biri yardım etsin ne yapayım...

Hcg testinin yanılma payı yoktur % 100 net sonuç verir. İdrardan yapılan gebelik testleri hatalı sonuç verebilir. Hcg değeriniz kaç çıkmıştı ?

Merhaba Bn Ekim 14 adet oldum Kasım 15i olmam lazımdı olmadım iki gün sonra test yaptım biraz bekledim silik pozitif cıktı aksam tekrar Bi test daha yaptım yine aynı oldu iki gün sonra tekrar test yaptım yine pozitif cıktı ertesigün kan verdim kanda gebelik yok dedi doktor üç dörtgün sonra tekrar evde test yaptım yine pozitif bugün ayın biri 16 gün geciktim bilen biri yardım etsin ne yapayım...
Benım de aynı oldu evde negatif hastane de 1.20 dahad yapmadım.sıZın ne oldu ınsallah olumlu olur

slm adetim 8 gün geçti evde test yaptım bir şey çıkmadı kan testi yaptırdım 0.0 çıktı kesin hamile değilim değilmi

Geri