Biliyor musunuz???

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Biliyor musunuz???
Sizlerle birazdan paylaşacağım konu gerçek olup Türkiye'nin en kalabalık metropol kentlerinden biri olanİstanbul'da öğretmenlik yapan bir arkadaşımızın mektubudur.Türkiye'nin acı gerçeklerini gözler önüne seren konuları dile getiren hatta bunları birebir yaşan bu öğretmenimizin mektubunu sizlere aktarıyorum
lcw-okul-koleksiyonu1-1965.jpg

Öğretmenimiz adını ve nerede çalıştığını gizlemek zorunda kalmış; tahmin edebileceğiniz sebeplerle… Mektup aşağıdaki hâliyle bir üniversitemizin “Öğretmenler Günü” toplantısında da okunmuş gözyaşlarıyla…
Bir Öğretmen'den Zaman'ın Gerçekleri...

“Merhaba
İstanbul’da bir lisede öğretmenlik yapıyorum. Çalıştığım okul çoğunluğu Anadolu’nun en ücrâ köylerinden gelip yerleşen (aslında yerleşemeyen) insanların oturduğu bir çevrede… Etrafımız gecekondu mahalleleri… Gecekondu olmayan yerlerde de derme çatma binalar var. İstanbul’un pek çok yerinde artık görmeye alıştığımız bir manzara var aslında burada da!.. Sözünü ettiğim yerleşim yerinin beş dakikalık mesâfesinde modern bir alışveriş merkezi var!.. Atardamarın hemen üzerinde bu okul!..

Bunların Hepsi Gerçek:

*Biliyor musunuz bu yıl lise 1. sınıfta olup da okuma-yazma bilmeyen bir öğrenci var.

*Biliyor musunuz bir öğrenci okula “satır” getirmekten uzaklaştırma cezası aldı.

*Biliyor musunuz iki hafta önce okulun önünde çıkan bir kavgada bir öğrencimin boynu döner bıçağı ile kesildi; 28 dikiş atıldı. (Çok şükür şahdamarına gelmedi.)

*Biliyor musunuz bu çevrede kimse kışın akşam beşten sonra sokakta yalnız yürüyemiyor.

*Biliyor musunuz geçtiğimiz hafta bebek bekleyen müdür yardımcımız bir öğrenci tarafından karnı tekmelenmekle tehdit edildi.

*Biliyor musunuz dışarıdan elini kolunu sallaya sallaya giren bir adam kendisini dışarı çıkarmaya çalışan kat nöbetçisi bayan öğretmeni bıçakla tehdit etti.

*Biliyor musunuz derste sıkıntı yarattığı için öğretmeni tarafından cezâlandırılan öğrencinin aşiret olan âilesi okulu bastı.

*Biliyor musunuz bir öğretmenimiz sınıfta bıraktığı öğrenciden tehdit telefonları aldı.

*Biliyor musunuz öğrencilerimizin % 86’sı sigara içiyor!..

*Biliyor musunuz öğrencilerimizin % 42’si hap kullanıyor!..

*Biliyor musunuz okulun etrafında hap satanları okulun içinde hap kullananları polis biliyor.

*Biliyor musunuz geçtiğimiz yıl bir kız öğrencimizin babası çocuğundan (öğrencimizden) dayak yediği için okula sığındı.

*Biliyor musunuz yalnızca koridorda birbirlerine çarptıkları için kavgaya tutuşan iki kız öğrencinin âileleri okulun önünde birbirlerine yumruk yumruğa saldırdılar.

*Biliyor musunuz bazı kız öğrenciler 100 kontör karşılığında minibüs şoförleri ve halı saha sahiplerinin kendilerine dokunmasına ses çıkarmıyorlar.

*Biliyor musunuz bu yıl bir erkek öğrenci bir kız öğrencinin kendisine cinsel tâcizde bulunduğunu söyleyerek şikâyette bulundu.

*Biliyor musunuz geçtiğimiz yıl bir anne kızının saçının boyalı olması üzerine okula çağırıldığında kızını okula koca bulmak için gönderdiğini bu nedenle de süslenmesi gerektiğini söyledi.

*Biliyor musunuz velilerin % 42’si kayıttan sonra bir daha okula uğramıyor.

*Biliyor musunuz maddî yetersizlikten dolayı üç-dört âilenin “bir oda-bir salon”dan ibâret bir evi paylaştıklarına çok şâhit oldum.

*Biliyor musunuz her ay öğretmenler aramızda para toplayıp bir öğrenciye bot palto veya okul araç-gereçleri alıyoruz.

*Biliyor musunuz geçtiğimiz yıl bir Cuma günü okul kapanışı töreninde baygınlık geçiren bir öğrencinin iki gündür hiçbir şey yemediğini öğrendik.

*Biliyor musunuz öğrencilerden çoğunun âilesinin hayatında kan davası intihar boşanma dayak kaçma kaçırılma hapis gibi hikâyeler var.

*Biliyor musunuz geçtiğimiz yıl iki gün boyunca evine gitmeyen bir öğrenciyi velisi gelip okulda arıyor. (Kızın biriyle kaçtığı anlaşılıyor daha sonra…)

*Biliyor musunuz annesi babası ayrı veya boşanmış olan öğrencilerin çoğu uzak akrabaların yanında kalıyor. Anne ya da baba çocuklarını evlerine almak istemiyor bazen de üvey anne-babalar çocukları kabullenmiyor.

*Biliyor musunuz geçtiğimiz yıl problem çıkardığı için müdür tarafından tartaklanan bir öğrenci mahalleden topladığı tanıdıklarıyla müdürün odasını basıp tehditler savurdu.

*Biliyor musunuz geçtiğimiz yıl 1000 öğrenci kapasitesi olan okulumuzda kütüphâneye üye olanların sayısı 7(yedi)’ydi.

*Biliyor musunuz öğrenci tanıma formlarındaki “çaldığınız müzik alet(ler)i” bölümüne radyo teyp walkmen yazan azımsanamayacak sayıda öğrenci var.

*Biliyor musunuz ….. lisesine kayıt yaptıran bu öğrenciler çarpım tablosunu bilmiyorlar; 10 ve katları ile çarpma ya da bölme işlemi yaparken bile hesap makinesi kullanıyorlar. (Geçtiğimiz ay sinirden gözlerine kan oturmuş bir hâlde sınıftan çıkan matematik öğretmenimiz koltuğa çökerken öğrencilere bir ders boyunca 300’ü 2’ye böldüremediğini anlattı.)

*Biliyor musunuz maddi durumu iyi olan sayılı öğrencilerden birinin velisi geçtiğimiz yıl akan damımızı onardı. (Notlarının hemen hepsi zayıf olan öğrencinin sınıf geçmesi şartıyla!)

*Biliyor musunuz öğrencilerimizin % 60’ı sağlıksız beslenmeden dolayı hasta… (Aralarında dispanserlik olanlar var.) Ancak öğrencilerimizin % 90’ında cep telefonu var. (Cep telefonları son model bazıları kameralı!..)

Ben bu okulda 3 yıldır ögretmenlik yapmaya çalışıyorum. Bu olaylara alışmamak için artık alışıp bunları neredeyse dogal karsılayan yılların ögretmenleri gibi olmamak için ugrasiyorum. Biliyorum ki eger alisirsam gelecege dair hiçbir umudum kalmayacak.
Her gün büyük bir çaresizlik ve endiseyle “Acaba bugün ne olacak?” diye basliyorum isime. Olaysiz geçen günler Allah’in nimeti!

Biliyor musunuz

10 Kasim’larda 29 Ekim’lerde siirler okunurken marsimizi dinlerken agladigimda herkes günün anl..... agladigimi saniyor; oysa çaresizlige agliyorum.Muhtaç oldugu kudretin dolastigi asil kani uyusturucuyla zehirleyen ögrencilerimi kurtaramiyorum.

Ögrenmeye direnen kendini kapatan ögrencilerime istiklal Marşı’nın anlamını bile ögretemiyorum.

Daha da yazacaktim ancak yazdikça yüregim agirlasiyor.

"Sevgi ve saygilarimla.’’

ohhhaaa diyorum yanı kusuruma bakmayın ama bu anne bunu hakkettı :p

*Biliyor musunuz geçtiğimiz yıl bir anne kızının saçının boyalı olması üzerine okula çağırıldığında kızını okula koca bulmak için gönderdiğini bu nedenle de süslenmesi gerektiğini söyledi.

ayrıca bu öğretmen ne zor şartlarda öğretmenlık yapıyor anlamalıyızz ..

Geri