Bir engelli insana nasıl davranmalı?

almira

Yeni Üye
Üye
Bir engelli insana nasıl davranmalı?
engellilere nasıl davranmalıyız engelli insanlara nasıl davranmalıyız özürlülere engellilere yardım edilir yardım edebiliriz
1.) Engelli bir insanın eli-kolu olmasa dahi, elinizi uzatarak selam verin. Engelli kişi size nasıl davranacağını bilir.

2.) Yardım etmeden önce yardım isteyip istemediğini sorun. İstek olmadan yardım etmeye kalkmayın.

3.) Kendinize göre yardım etmeye kalkmayın. Engelli kişinin sizi yönlendirmesine fırsat verin.

4.) Engelli kişi karşısında aşırı dikkatli olmaya kalkışmayın. Diğer insanlarla nasıl konuşuyorsanız, onlarla da öyle konuşun.

Acıyarak yaklaşmayın. Engelli insanlar sadece birtakım engellere sahip, mutsuz ya da hasta değiller.

5.) Kelimeleri dikkatle, vurgulayarak, yüksek sesle bağırıp çağırarak konuşmayın. Bedensel engelli bir kişinin duyma sorunu yoktur. Tane tane konuşarak onun bir zeka sorunu olduğunu ima eder tarzda konuşmayın.

6.) Kibarlık yapacağım diye günlük konuşmanızın dışına çıkmayın. Örneğin tekerlekli sandalyedeki engelliye, “Nereye gidiyorsun?” ya da görme engelli birine, “Görüşmek üzere” demenizin bir sakıncası yok.

saoğlun

sizin sayenizde ödevimden 100 aldım teşekkürler

Son düzenleme:
Melekler korusun

Ben nedemek istedığinizi anlayamadığım için bişey dıyemem bana mesaz bırakmayın

Allah razı olsun gerçekten bu yapılan açıklama sonucu toplumumuz bilinçlenmiş oldu :)

Geri