Boşanma davası hakkında bilgi

merhaba benim bi sorunum var 3 sene önce kendimen 16 yaş büyük biri ile evlendim. 3 ay birlikte yaşadıktan sonra anlaşamadım ve ayrılaya karar verdim . ilk önce anlaşmalı olarak dava açtık, sonra karşı taraf vazgeçti. daha sonra ben tek taraflı dava açtım bunun karşılığında resmi nikahlı eşim 25 milyar bekaret bedeli ve 250 tl her ay için nafaka istedi. bi rçocuğa sahip değiliz ve ben ayrılmak istiyorum şu anda hayatımda başka bir bayan var 2 senedir beraber yaşıyoruz. ve bu birlikte yaşadığım bayan hamile onu seviyorum ve artık acilen boşanmam lazım çocuğumun kimliğinde beniim adımın yazması gerekiyor. bunun için ne yapabilirim ve ne şekilde kolaylıkla boşanabilirim. cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

"3 ay birlikte yaşadıktan sonra anlaşamadım ve ayrılaya karar verdim . ilk önce anlaşmalı olarak dava açtık, sonra karşı taraf vazgeçti."
[FONT=&amp]1.[/FONT] 3 aylık evlilikle ilgili anlaşmalı boşanma davası açamazsınız. Anlaşmalı boşanma için evliliğinizin en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir.

"daha sonra ben tek taraflı dava açtım bunun karşılığında resmi nikahlı eşim 25 milyar bekaret bedeli ve 250 tl her ay için nafaka istedi."

2.Hukukta [FONT=&amp]bekaret bedeli[/FONT] gibi kadını aşağılayıcı bir tazminat bulunmamaktadır. Boşanma davasında eşiniz sizden maddi ve manevi tazminat isteyebilir. Hakim tarafından sizin ve eşinizin kusuru eşit olması halinde tazminat ve nafaka özdemezsiniz.

"şu anda hayatımda başka bir bayan var 2 senedir beraber yaşıyoruz."
3.Resmi olarak boşanmadığınız sürece, BOŞANMA DAVASI AÇILMIŞ VE DEVAM EDİYOR OLSA DA, bir başkası ile beraber yaşamanız mahkemece dikkate alınır. Başka bir anlatımla 4721 Sayılı kanunun 185. maddesi hükmü uyarınca boşanma kararı verilip kesinleşinceye kadar evlilik birliği süreceğinden, bu durumun doğal sonucu olarak taraflar arasında sadakat yükümü de evlilik birliğinin sona ermesine kadar devam edecektir. Bu düzenleme dikkate alındığında, kocanın evlilik birliği sona ermeden, diğer bir anlatımla sadakat yükümü devam ederken başka bir kadın ile evlilik dışı ilişkiye girdiği hususunun hüküm kurulurken dikkate alınması gerekir. Yani sizin aleyhinize bir durumdur.

“bu birlikte yaşadığım bayan hamile onu seviyorum ve artık acilen boşanmam lazım çocuğumun kimliğinde benim adımın yazması gerekiyor.”

4.Sizden olan bir çocuğun kimliğinde babası olarak sizin adınızın yazması için illa boşanmanız gerekmemektedir. Çocuğu tanıyabilirsiniz.
Av. Gökhan ARICAN
Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı
A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA
Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89
www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr

Eski bir soru olmasına rağmen kısacaşöyle cevaplayabilirim. İlk olarak 12 haftalık bir hamileliği sonlandırmanız hukukenmümkün değil. Gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar anneninsağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde istek üzerine rahim tahliyeedilir. Gebelik süresi, 10 haftadan fazla ise rahim ancak gebelik, anneninhayatını tehdit ettiği veya edeceği veya doğacak çocuk ile onu takip edeceknesiller için ağır maluliyete neden olacağı hallerde doğum ve kadınhastalıkları uzmanı ve ilgili daldan bir uzmanın objektif bulgulara dayanangerekçeli raporları ile tahliye edilir.

Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadının çocuğunu isteyerekdüşürmesi halinde, biryıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur (TCK. md. 100). Tabi buradakadının çocuğunu düşürten kişinin de daha ağır ceza alacağını unutmamakgerekir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için https://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/191414-her-anne-adayi-kanunlara-gore-kurtaj-olabilir-mi.html linkini inceleyebilirsiniz.

Av. Gökhan ARICAN

Barbaros Mh. TunalıHilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı
A Blok No:123/56,Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA
Tel: 0 312 466 56 34 –Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89

Eski bir soru olmasına rağmen kısacaşöyle cevaplayabilirim. İlk olarak 12 haftalık bir hamileliği sonlandırmanız hukukenmümkün değil. Gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar anneninsağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde istek üzerine rahim tahliyeedilir. Gebelik süresi, 10 haftadan fazla ise rahim ancak gebelik, anneninhayatını tehdit ettiği veya edeceği veya doğacak çocuk ile onu takip edeceknesiller için ağır maluliyete neden olacağı hallerde doğum ve kadınhastalıkları uzmanı ve ilgili daldan bir uzmanın objektif bulgulara dayanangerekçeli raporları ile tahliye edilir.

Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadının çocuğunu isteyerekdüşürmesi halinde, biryıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur (TCK. md. 100). Tabi buradakadının çocuğunu düşürten kişinin de daha ağır ceza alacağını unutmamakgerekir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için https://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/191414-her-anne-adayi-kanunlara-gore-kurtaj-olabilir-mi.html linkini inceleyebilirsiniz.
Av. Gökhan ARICAN

Barbaros Mh. TunalıHilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı

A Blok No:123/56,Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA

Tel: 0 312 466 56 34 –Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89

merhaba benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim benimde şubatta mahkemem var davayı ben açtım şiddetli geçimsizlik o boşanmıcam dyo hakimi kandırıırm bir şans daha isteri diyo ben şimdi bursaya geldim teyzemin yanına mahkeme adanada gitcez tek celsede boşarlarmı beni 3 aylık hamileyken dövdü bebeğimide kaybettim kaybetcek bişeyim kalmadı sizce kurtulurmuyum arkadaşlar

merhabalar ben 6 yıl önce cocuklarımın babasını kaybettim kanserden .iki cocuğum var ondan sonra ben ikinci evliliğimi yaptım simdiki esimden bi tane daha cocuğum oldu henüz 3 yasında evliliğim boyunca ilk 2 sene mutluydukk esim cok sinirli bir türlü anlaşamıyoruz cocuğumun biri pskolog tedavisi görüyor ilac kullanıyor bi diğerinde gelişim geriliği cıktı mama kulllanıyor .ölen eşimden bize emekli ması kaldı ben o parayı bile esime veriyorum cocuklarıma gerekli sekilde harcayamıyorum esimle para yönünden sürekl kavga ediyoruzz bi türlü borcları bitmiyor bütün zinnet esyalarımı aldı cocuklarıma ait olan siddet görüyorum cocuklarımında pskolojisi bozuldu sürekli beni asağalıyorr boşanmak istiyorumm hemen ama bu esimden olan küçük kızımm boynumu büküyorr boşansak cocuğu babasına verirler diye korkuyorumm ...ama artık hiç mutlu değilimm maddi manevi yıkıldımm ben ondan lüks seyler istemiyorum sadece cocuklarımın hakkı olan paranın bi kısmına dokunmasın cocuklarımın beslenmesine dikkkat edeyimm inanın cok zordayım boşanırsam kücük kızımı kime verirler lütfen cevap verin tesekkür ederimm.. ben 31 yasındayım

[FONT=&amp]“siddet görüyorum cocuklarımında pskolojisi bozuldu sürekli beni asağalıyorr”
[/FONT]

[FONT=&amp]Aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine şiddetin belgelenmesi aranmaksızın aile mahkemesi hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen çeşitli tedbirlere hükmedebilir.[/FONT][FONT=&amp] Aile Mahkemesi Hâkimi [/FONT][FONT=&amp]kusurlu eşin veya diğer ailebireyinin;
[/FONT][FONT=&amp]
a)Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,[/FONT][FONT=&amp]
b)Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,[/FONT][FONT=&amp]
c)Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,[/FONT][FONT=&amp]
ç)Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,[/FONT][FONT=&amp]
d)Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,[/FONT][FONT=&amp]
e)Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,[/FONT]
[FONT=&amp]f)Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması[/FONT][FONT=&amp]

tedbirlerinden bir veya birkaçını eşinizle ilgili olarak karar verecektir. Ayrıca bu tedbirlerle birlikte nafaka da isteyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi https://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/204378-kadin-ve-siddet-1-4320-s-yasa.html linkindedir. Size yardımcı olacağı kanaatindeyim.
[/FONT]
[FONT=&amp]“küçük kızımm boynumu büküyorr boşansak cocuğu babasına verirler diye korkuyorum”, [/FONT][FONT=&amp]“boşanırsam kücük kızımı kime verirler”
[/FONT]

[FONT=&amp]Mahkeme boşanma veya ayrılığa karar verirken, olanak bulundukça ana ve babayı dinledikten ve çocuk vesayet altında ise vasinin ve vesayet makamının düşüncesini aldıktan sonra ana ve babanın haklarını ve çocuk ile olan kişisel ilişkilerini düzenler.

Velayet hakkının düzenlenmesinde;
-küçüğün yaşı,
-anne ve babanın ekonomik, kültürel ve sosyal yönden velayet hakkını küçüğün menfaatine kullanıp kullanmayacağı
-küçüğün anne bakım ve şefkatine muhtaç olup olmadığı,
-küçüğün ruhsal, ahlaki, sosyal, bedeni gelişmeleri
-öğrenim durumları

vs. gibi hususlar göz önünde tutulur.[/FONT][FONT=&amp] Sizin kızınız henüz 3 yaşında ve anne sevgi ve ilgisine halen ihtiyacı bulunmakta. Hâkimin kızınızın velayetini size verme olasılığı yüksek. Halk arasındaki, kız çocuğunun anneye erkek çocuğunun babaya veya zengin olanın çocuğun velayetini alması gibi hususlar yanlış bilgidir.
[/FONT]
[FONT=&amp]“ama artık hiç mutludeğilimm maddi manevi yıkıldım”[/FONT]
[FONT=&amp]Maddi ve manevi tazminat taleplerini boşanma davasından sonra açacağınız bir dava ile de isteyebileceğiniz gibi boşanma davası içerisinde de isteyebilirsiniz. Bence bu taleplerinizi boşanma davası içerisinde isteyin. Çünkü ayrı bir dava olarak açtığınızda ödeyeceğiniz harçlar artacaktır.
[/FONT]

[FONT=&amp]Boşanma ile kocanın maddi desteğinden yoksun kalmanız, yeni bir ev hazırlamak, onu döşemek, taşıma ile ilgili giderler yapmak yükümü altına girmeniz, kocanın sağlığından yararlanıyorsanız artık bundan yararlanamayacak olmanız vb.gibi nedenlerle mevcut ve beklenen menfaatleriniz zedelenecektir. Başka bir anlatımla maddi kayıplarınız olacaktır. Kocanızın kusurlu davranışları ve hakkaniyet ilkesi (MK md.4, BK. md. 42ve 44) dikkate alınarak makul bir maddi tazminat; ayrıca [/FONT][FONT=&amp]kocanızın[/FONT][FONT=&amp] tutum ve davranışları sebebiyle çevre[/FONT][FONT=&amp]nizde[/FONT][FONT=&amp] küçük düşme[/FONT][FONT=&amp]niz[/FONT][FONT=&amp]; onuru[/FONT][FONT=&amp]nuzun[/FONT][FONT=&amp] kırılması ve[/FONT][FONT=&amp] hakaret edilip dövülmeniz, kişilik haklarınıza saldırıda bulunulması nedenleriyle manevi tazminat isteyebilirsiniz.[/FONT][FONT=&amp]

Maddi tazminatla ilgili ayrıntılı yazım https://www.meleklermekani.com/kadi...nmanin-maddi-sonuclari-ve-maddi-tazminat.html linkinde; manevi tazminatla ilgili ayrıntılı yazım https://www.meleklermekani.com/kadi...manin-maddi-sonuclari-ve-manevi-tazminat.html linkinde yer almaktadır.[/FONT]
[FONT=&amp]

Ayrıca bundan sonraki aile hukukuna ilişkin sorularınızı lütfen https://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/204564-aile-hukuku-hakkindaki-soru-and-cevaplar.html linkindeki başlık altında sorunuz. Teşekkürler.

[/FONT]
Av. Gökhan ARICAN
Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı
A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA
Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89
www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr

Son düzenleme:
Geri