Boya tabancası ile boya nasıl yapılır?

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Boya tabancası ile boya nasıl yapılır?
Boya yapmak eziyetli bir iştir bilmeyene. Hele bir de ilk defa yapacaksa daha da zor gelir bu iş insana. Bazı püf noktalarını bilmek boya yaparken nelere ihtiyacı olduğunu bilmek, boya miktarını hesaplamak gibi hususlar boya yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Emek vererek yapacağınız boya işinde öncelikle alacağınız boya miktarı, boya rengi ve boya yaparken malzeme tercihi gibi hususlarda sizi zora sokmayacak ekonomiyi ayırıp ayıramayacağınızın muhasebesini yapmalısınız. Tecrübeli olan kişi için sorun değildir dikkat etmesi gerek hususlara zaten dikkat edecektir kişi. Mesela en basitinden tavana boya taşırmamak, ilk kattaki boya kurumadan ikinci kata geçmeyi düşünmemek ya da boya akıtmadan boya uygulaması nasıl yapmak gerekir gibi hususlara dikkat etmek boya yapacak kişinin mutlaka hakim olması gereken konular arasında yer almaktadır.

maxresdefault (1).jpg

Bu tarz deneyimlerim var ben boya yapabilirim diye düşünüyorsanız fazla düşünmeyin hemen işe koyulun derim. Bunun için ister duvar boya fırçası ister desenli rulo isterseniz boya tabancası alarak boya yapma deneyiminde bulunabilirsiniz. Sizin tercihiniz ne bilemiyorum ama önceki yazılarımda yer alan desenli rulolar ile paylaştığım örneklere bakarak fikir edinebilirsiniz. İlgili link işinizi görecektir.

Ben bugün sizlerle boya tabancası nasıl kullanılır hususu ile ilgili paylaşımlarda bulunmak istiyorum. Öncelikle boya tabancası kullanacaksanız tavan ile duvar alanını ayıran bölümleri bantlama girişiminde bulunmalısınız. Elektrik prizleri yerinden çıakrılmalı, kapı pencere bölümleri kalın bant ile maskelenmeli ve tavan ile olan çizgide de gerekli maskeleme yani bantlama işlemi gerçekleştirilmelidir ki tabanca kullanımına başlanabilsin. Dilerseniz genel tercih olan tavan bölümünü beyaz renge boyayarak da başlayabilirsiniz. Boya tabancası kullanımı oldukça kolaydır. Boya tabancasındaki boya dolduracak hazneyi boya ile doldurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca boya tabancası oyuncak tabanca misali kullanımı pratiktir. Düzgün bir şekilde sıkma işlemi ile odanızı ve tavanınız boyayabilirsiniz. Tabanca kullanımı için boya tabancası kullanım kılavuzundaki ipuçlarından da faydalanabilirsiniz. Boya tabancası ile işlem bittikten sonra tabancayı temizlemeyi asla ihmal etmemelisiniz. Aksi taktirde tabancanız kurur ve bir daha ki kullanım öncesi uzun süre o tabancayı kullanabilmek için uzun bir temizleme işlemine ihtiyaç duyabilirsiniz.

maxresdefault.jpg

Boya yapacağınız alanda eşya bulunacaksa onların üzerini örtmek, korunma amacı ile kollarınızı ve üzerinizi koruyacak koruyucu kıyafet giymekte de fayda vardır. Gözünüze boya gelmemesi için iş gözlüğü takabilirsiniz. Boya yapmaya cesareti olanlar size aktardığım pratik bilgiler eşliğinde ilk deneyiminizi kazanmaya var mısınız?

Geri