çabuk sinirleniyor öfkenize hakim olamıyorsanız......

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
çabuk sinirleniyor öfkenize hakim olamıyorsanız......
çabuk sinirlenmek çok çabuk sinirleniyorum nefsine hakim olmak için dua çok sinirleniyorum ne yapmalıyım ne yapmalıyım
Öfke ruhsal ve bedensel olarak insana zarar verir.İnsanlar bu zamanda çok çabuk öfkeleniyor ve zararınıda kendisi görüyor.Neler yapabiliriz peki?

Efendimiz (s.a.v);
"En büyük zafer savaş meydanlarında kazanılan değil insanın nefsine öfkesine hakim olmasıdır." buyurmuş.

insan öfkelendiği zaman aklını tam kullanamaz.Akıl gider deli olur.Veli iken deli olur.Kızdığımız öfkelendiğimiz zaman kırıcı oluruz, yaptığımıza biz bile inanmayız.çünkü akıl o anda gidiyo.Kendimizi nefsimizi, irademizi kontrol edemez hale geliyoruz.Yine bir hadiste şöyle rivayet edilir;

"Öfkelendiği zaman kavga anında haklı olsun olmasın kendini kontrol edip oradan uzaklaşırsak veya karşılık vermezsek bunun karşılığında cennette bir köşk verileceği müjdelenmiştir."

Peki insan öfkesini nasıl yener.yada yumuşak huylu nasıl olur.Tabiki biranda olmaz ama çeşitli yöntemleri vardır.Pisikoloğa gitmek gibi.Amam bence eniyi ilaç ne biliyomusunuz.ALLAH 'ın isimlerinden olan El HALİM ism-i şerifini hergün zikretmek.

---El HALİM--- Yaratıklarına son derece yumuşak muamele eden, aşırıya giden kullarına karşı sabreden ve onların tevbe etmelerini pişman olmalarını bekleyen onların günahlarına karşılık hemen ceza vermeyen, cezalandırmada acele etmeyendir.Kısaca el-HALİM: Acele etmeyen, günahkârların cezasını vermeye güç yetirdiği halde bunu acele yapmayıp, onlara yumuşak davranarak cezalarını geriye bırakandır.

ASLINDA ALLAH 'ın bütün isimleri insana huzur veriyo yeterki Onları anlayalım dilimizden düşürmeyelim.Göreceksiniz hayatınıza huzur gelecek.Dualarımızı onlarla süsüleyelim.Şimdi doktorlar bile hastalığın cinsine göre ALLAH 'ın isimlerini öneriyolar hastalara.En iyi reçete bence.

"ALLAH insanları haksızlıklarından ötürü yakalayacak olsaydı, yeryüzünde canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Süresi dolunca onu ne bir saat geciktirebilirler, ne de öne alabilirler." Nahl;16\61

ALLAH 'ım EL- HALÎM isminle beni de etrafındakileri dağıtan kaba, katı biri değil tatlı bir su gibi etrafında toplanılan yumuşak biri kıl ve öfkesini yenenlerden eyle.

Alıntıdır...

Önerileriniz icin cok tesekkurler ,uygulamasini en yakin zamnda yapacagim. Cunku okadar sinirli bi insanimki kendime hakim olamiyorum öfkeden gözüm kör oluyor resmen. Alllahin izniyle insallah duzelirim...

Eşim son derece öfkeli ne yapacağım ı şaşırdım artık boşansam bi çocukla elde meslek yok nere gideceğim ki boşanma sam ayrı dert

Aynen benim esimde öyle çok küçük bir şeyden oyle ofkeleniyorki sanki ipini kopartmis boğa gibi en sonunda sağ sola zarar vermesin diye susuyorum bosanmakla tehdit ettim 1-2 ay sakın sonra yine unutuyor

Geri