canlı yem - grindal kurt üretimi

M

Misafir

Forum Okuru
canlı yem - grindal kurt üretimi
tubifex üretimi
Grindal kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Grindal Kurt Üretim Teknikleri ve Grindal Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

GRİNDAL KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ

Grindal kurt üretimi yapabilmek için öncelikle aşağıda belirtmiş olduğum malzemelere ihtiyacımız bulunmaktadır.

Saklama Kabı 15x20x10 (en:15 cm, boy:20 cm, yükseklik:10 cm) (Resim-1)
Torflu Toprak (Çiçekçilerden temin edebilirsiniz) (Resim-2)
Grindal Kurt Kültürü (Resim-3)
Bebelac (Resim-4)

Üretim için öncelikle evde bayanların sıkça kullandığı ağzı kapaklı bir saklama kabına ihtiyacımız vardır. (Resim-1)

RESİM-1
65746729wj3.jpg

Bu kabın içerisine çiçekçilerden ve başka yerlerden de temin edebileceğimiz 2,5 lt’lik torflu toprağın (Resim-2) 100-200 gr.’ı kabın içine dökülür. Burada toprağın yüksekliğinin 2-3 cm’den yüksek olmamasına dikkat etmeliyiz. (Resim-1)

RESİM-2
84980323ce2.jpg

Bu aşamadan sonra Resim-3’de görülen grindal kurt kültürünü üretim kabımıza dökerek aşılamamız gerekir.

RESİM-3
29494377te6.jpg

Resim-4’de görüldüğü gibi grindal kurt kültürümüzü dökerek aşılama işlemini gerçekleştirmiş oluruz.

RESİM-4
33880542yv9.jpg

Bütün canlılarda olduğu gibi kurtlarında hayatta kalabilmeleri için birtakım besin maddelerine ihtiyaçları vardır. Grindal kurt üretimi konusunda en çok mısır unu ve bebekler için kullanılan bebelac mama’ların faydası olduğunu gözlemledim. (Resim-5)

RESİM-5
87349269gr8.jpg

Mısır unu veya bebelac mama’dan 1 tatlı kaşığı kadar vermeniz yeterli olacaktır. Kurtlar genelde bu yemin altına gelecek ve buradan besleneceklerdir. Burada bir hususa dikkatinizi çekeceğim; yemi toprağın üzerine belli bir noktaya koyduktan sonra bir miktar su ile ıslatınız. Aksi takdirde yem kuru olacağından kurtlar bu yemi uzun süre yiyemeyeceklerdir. Vermiş olduğunuz yem kurtlara yaklaşık 1 hafta yetecektir. 1 hafta sonra aynı şekilde yem vermeniz gerekmektedir. Bazen vermiş olduğunuz yemlerde tüylenme,pamukçuk oluşabilir. Bu durumda kurtların daha iyi üremeleri açısından yemi yenilemeniz daha iyi olacaktır.

Grindal kurtları aşılamayı yaptıktan yaklaşık 10 gün sonra balıklarınıza vermeye başlayabilirsiniz. Kurtlar hava almak için kapağa kadar tırmanırlar. Burada size önerebileceğim en güzel yöntem; kapağı akvaryumunuza daldırıp çıkarttığınıza balıklarınıza kurtları vermiş olursunuz.

Beyaz kurtların oksijen almaları açısından kabın kapağını günde 1 kez açıp kapatmanız yeterli olacaktır.

Grindal kurtların en iyi üredikleri sıcaklık 19-24 derece arasındadır.

GRİNDAL KURT İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

1- Grindal kurtlar 0,5 cm -1 cm arasındadırlar.

2- Grindal kurtlar 15 gün – 2 aylık arası balıklarımız için ideal bir canlı yemdir.

3- Tubifex ve beyaz kurtlar 15 gün – 2 aylık arası yavrularımıza büyük geleceğinden bu yaştaki yavrulara grindal kurt önerilir. Eğer vaktim var ve uğraşırım derseniz beyaz kurtları da jiletle keserek 15 gün – 2 aylık yavrularınıza verebilirsiniz.

4- Yavrular 15 gün olduktan sonra artemia vermek zahmetli ve külfetli olacağından grindal kurt verilmesi daha yararlı olacaktır.

Sonuç olarak grindal kurtlar 15 gün – 2 aylık balıklarımız için ideal bir yemdir. Grindal kurtlar tubifex gibi parazit ve hastalık riski içermezler.

Saygideger ustadim kulturun elimizde olmadigi icin kulturun nasil uretildigini arastirma bakimindan bir arayis icindeyiz elimizde kultur yok ama sizin yapmis oldugunuz isin icinde kultur var biz kulturu cogaltmak istemiyoruz kulturu 0 dannasil uretiriz bunu arastiriyoruz lutfen yalnis anlamayim cogul olara yazdim cevabini tekil olarak kabul edecegim saygilar... Bilgisiz

Geri