canlı yem - mikro kurt üretimi

M

Misafir

Forum Okuru
canlı yem - mikro kurt üretimi
akvaryum canlı yem canlı kurt üretimi kurt üretimi kurtçuk
Daha önce mikro kurt üretimi hiç yapmamış,bu konuda daha önceden bilgisi olmayan ve ‘’acaba üretebilir miyim?’’ diye kaygısı olan hobici arkadaşlara yardımcı olabilmek amacıyla Mikro Kurt Üretim Teknikleri ve Mikro Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

MİKRO KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ

Mikro kurt üretimi yapabilmek için öncelikle resim-1’de görüldüğü gibi 15x20x5 (en:15 cm, boy:20 cm, yükseklik:5 cm) ebatlarında 2 adet ağzı kapaklı şeffaf kaba ve resim-2’de görülen mikro kurt kültürüne ihtiyacınız vardır. Bu kaplar biraz daha küçük veya büyük olabilirler. Önemli olan kabın şeffaf olmasıdır.

RESİM-1
1003311ae4.jpg

Üretime başlamak için öncelikle şeffaf kap içerisinde yarım ekmek içi ve yarım bardak süt, muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Resim-2’de görülen mikro kurt kültürü bu karışımın üzerine dökülerek aşılama işlemi yapılır.

RESİM-2
71118534rh2.jpg

Bu aşamadan sonra tek yapmamız gereken; mikro kurtların hava almasını sağlamak amacı ile şeffaf kaplarımızın kapağını günde 1 kez açıp tekrar kapatmamız gerekmektedir. Aşılama işlemi yapıldıktan yaklaşık 5 gün sonra resim-3’de görüldüğü gibi mikro kurtlar kabın kenarına ve hatta kapağa tırmanmaya başlarlar. Kabın kenarındaki bu kurtları suluboya fırçası ile sıyırıp buradan direk akvaryumdaki balıklarımıza verebiliriz. Diğer bir yöntem de ufak bir kaba akvaryumdan su doldururuz. Suluboya fırçası ile sıyırdığımız mikro kurtları bu su dolu kabın kapın içerisine döktükten sonra en son kabı akvaryuma boşaltabiliriz veya kabın içerisinden göz damlası ile çektirme yaparak da akvaryumumuza aktarabiliriz. Burada dikkat edeceğimiz en önemli husus; suluboya fırçası ile kurtları sıyırırken, sütlü ekmek karışımının fırçamıza gelmemesi. Balıklarımıza bir zararı olmaz fakat ekmekle beraber sıyırırsak akvaryum suyumuz bir miktar bulanabilir.

RESİM-3
30136665ww4.jpg

Yazımın başında 2 kap gereklidir demiştim. İlk aşılamayı yaptıktan 5-10 gün sonra kabımız kokmaya başlar. Bu durumda 2.kabımıza aynı şekilde sütlü ekmek karışımı yapmamız ve 1.üretim kabımızın üzerindeki tabakadan az miktarda (1 çay kaşığı) alarak 2.kabımıza aşılamamız gerekir.(Resim-4) Böylece kültürümüzü kaybetmeyerek mikro kurtlarımızı üretmeye devam etmiş oluruz.

RESİM-4
45013666al4.jpg

Mikro kurtların en iyi üredikleri sıcaklık 20-28 derece arasında olup, bu değerler dışındaki ortamlarda da canlı kalabilmekte fakat verimli bir şekilde üreme gerçekleşmemektedir.

MİKRO KURT İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

1-
Bir dişi mikro kurt günde yaklaşık 40 kadar yavru meydana getirmektedir.

2-
Mikro kurtların ömürleri birkaç hafta olup, doğduktan yaklaşık 3 gün sonra cinsel olgunluğa erişirler ve üremeye başlarlar. 6. günde ise gelişimleri tamamlanmış ve ergin boylarına (0.45-2 mm.) ulaşmışlardır.

3-
Artemia’nın pahalılığı, üretimi gibi sebeplerle çoğu kişi tarafından artemiaya alternatif olarak kullanılmaktadırlar.

4-
Akvaryuma atılan kurtlar 7-8 saat gibi uzun süre canlı kalabilirler. Bu nedenle fazla da atılsa balıklar bulunduklarında yiyebilirler.

5-
Mikro kurda ihtiyacınız olmadığı zamanlarda kültürü serin bir yerde saklayabilirsiniz. Bu uygulama metabolizmalarını düşürecektir ve üremeleri hemen hemen duracaktır. Bu sayede hem kültürü kaybetmezsiniz hem de devamlı kültür yenileme zahmetinden kurtulursunuz. Yapmış olduğunuz besi yeri uzunca bir süre bozulmadan duracaktır. Daha sonra tekrar oda sıcaklığına getirdiğinizde kültür aktif olarak üremeye devam edecektir.

6-
Mikrokurt besin değerleri şu şekildedir.

Protein %48
Yağ %21
Glikojen %7
Organik Asitler %1
Nükleik Asitler %1

% değerler besleme şekline göre değişebilir.

Sonuç olarak mikro kurtlar pek çok balık yavrusu için ilk besin olarak kullanılabilecek en uygun yemlerden biridir. Balıklarınızı tek tip olarak sadece mikro kurtlar ile beslemenizi tavsiye etmiyorum. Mikro kurtlar yavru balıkların ilk birkaç haftayı atlatmaları için idealdirler. Özellikle Beta yavruları gibi artemia’yı dahi yutamayacak kadar küçük balıkların beslenmesinde idealdirler. Artemia gibi yüzme kabiliyetleri bulunmadığından yavru balıklar tarafından çok az bir eforla yakalanabilmeleri en büyük avantajlarından biridir.

Benzer Diğer Konularımız !

Geri