Çekingen kişilik bozukluğu nedir ?

Çekingen kişilik bozukluğu nedir ?
çekingen kişilik bozukluğu,çekingen kişilik bozukluğu nedir,çekingen kişilik bozukluğu tedavisi,çekingen kişilik bozukluğu nasıl tedavi edilir

shy-personality-disorder-jpg.48656,Çekingen kişilik bozukluğu nedir ?


Çekingen kişilik bozukluğu; uzun soluklu yetersizlik hissinin yaşanması olarak tanımlanmaktadır. Başkalarının kendileri hakkında ki düşüncelerine karşı oldukça hassaslardır.Çekingen kişi bozukluğu olan kişi utandırıcı bir durumla karşılaşma korkuları içindedirler. Kişisel risk alma veya yeni bir faaliyetle meşgul olma konusunda isteksizdirler.
Kendilerini sosyal açıdan yetersiz ve beceriksiz görürler. Kişisel açıdan diğerlerine göre zevksiz görürler.Çekingen kişi bozukluğu olan kişi sosyal ortamlarda, eleştirilme veya dışlanma endişeleri taşırlar.Eleştirilme, onaylanmama veya reddedilme korkuları sebebiyle karşılıklı ilişkilerin olduğu mesleki faaliyetlerden sürekli kaçınırlar.Her ortamda eleştirilme veya dışlanma endişeleri taşırlar.Ayıplanma ya da alay konusu olma korkuları sebebiyle samimi ilişkiler kuramazlar.Çekingen kişi bozukluğu taşıyan kişi eğer karşı tarafın kendisinden hoşlanıp hoşlanmaması belirlerse derhal ilişkiyi keser. İletişim kurmada isteksiz olurlar.
 
Üst