Çiğ sarımsak yemeyinn

laetitia

Yeni Üye
Üye
Çiğ sarımsak yemeyinn
hamilelikte sarımsak yemek hamileyken sarımsak yemek gebelikte çiğ hamilelikte zararlımı
Sarımsak ne kadar kötü koksada çok yararlı olduğunu hepimiz biliriz fakat çiğ yenmesinin zararlı olduğunu biliyormuydunuz?:shootout:

Özellikle bağırsak hastalıklarında, parazitlere karşı, solunum hastalıklarında, deri hastalıkları, yaraların iyileştirilmesinde ve yaşlılığa karşı sarımsağın kullanıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz, İkinci Dünya Savaşında açık yaraların üzerine direkt olarak sürülerek, enfeksiyonun yayılmasının engellendiğini söyledi.
Yayınlanan 3 bin makalede sarımsağın sağlık üzerindeki etkilerinin incelendiğini ve bilimsel sonuçların tüm dünyada yayınlandığını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, şöyle dedi:
''Sarımsağın faydaları arasında kalp damar hastalıkları, kanseri engellemesi, immün bağışıklık sistemin uyarılması, detoksifikasyon yapması, radyasyona, strese karşı koruması,fiziksel gücün artırılması ve antiaging etkileri bu çalışmalarda gösterilmiştir.''
SARIMSAĞI ÇİĞ YEMEYİN, ZARAR GÖRÜRSÜNÜZ
Ayrıştırmanın (ekstraksiyon), yiyeceklerin istenmeyen özelliklerini yok ettiği gerçeğinin uzun zamandır bilindiğini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, şunları söyledi:

''Çiğ sarımsağın tahriş edici, asidik ve okside edici bileşikleri bu ayrıştırma ile yok edilebilmektedir. Bazı kültürlerde bu ayrıştırma için sarımsak ıslatılmakta veya alkol, süt ile ayrıştırılmaktadır. Sarımsağın birçok istenmeyen yan etkisi, fazla miktardaki yağda erir organosülfur içeriğinden kaynaklanmaktadır.''
YILLANMIŞ MUCİZE SARIMSAK
''Ülkemizde çok sık tüketilen sarımsağı maalesef genellikle çiğ yediğimizde yarardan çok zarar görmekteyiz, çiğ tüketim sarımsaktan faydalanmamazı engellemektedir'' diyen Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çiğ tüketilen sarımsaktaki 'Allicin' denen madde, kolesterol düşürme etkisi yanında, karaciğer, mide, bağırsak sistemini tahriş edip, erkeklerde sperm hareketlerini yavaşlatmaktadır. Oysa dövülmüş sarımsak suda en az 10 ay kadar bekletildiğinde mucize bileşiği ''S-Alilsistein (SAC)''açığa çıkmaktadır. Bu mucize madde karaciğeri koruyucu, savunma sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve tüm kemoterapatik ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca bu yıllanmış sarımsak ekstraktı (AGE) kötü kokmayan gençlik iksiri gibidir.
Yağda eriyen sarımsak içeriği (Allicin) lipit düşürücü etkisinin yanı sıra aynı zamanda karaciğer hücrelerine karşı toksik etki yapabilmekte ve laktat dehidrogenaz enzimini artırabilmektedir. Halbuki suda erir sarımsak içeriği (S-Alilsistein) sitotoksik olmadan tüm faydalı etkileri sağlamaktadır.
Yıllanmış sarımsak ekstraktı (aged garlic extract 'AGE') bu etkilerin yanı sıra hepatoprotektif, immun cevabı artırıcı, antikanser ve kemoperventif etkilere de sahiptir. Öyleki AGE antioxidatif etkilere sahipken, çiğ sarımsak oksidasyonu uyarmaktadır.''

Ama bazı yiyeceklerde çiğ sarmısak kullanmak durumundayızz mesala mantıda yada salatalarda...

Kızlar müsadenizle sarımsak diyince size sarımsakla ilgili bi anımı anlatıcam...bi an duygulandımm :).
birgün öğle yemeğinde bolca sarımsak soğan yedim..evden çıkmıcam için aman sakıncası yok kime kokacak sanki dedim sarımsağa filan bayılırım neyse bolca yedim..yemek bitti tam sofradan kalkıcam erkek arkadaşım aradı.buluşalım die.neyse yok diyemedim.tamam dedim.dişimi filan fırçaladım ama nafileee.o kadar çok yedim ki kokusundan ben bile rahatsız oldum :)
Neyse buluştuk.o zmanlarda yeni yeni çıkıyoz.ayy çocuğun yanında hiç ağzımı açamıyom.soğan sarımsak kokucak diye...erkek arkadaşım da diyo ki "ne kadar sessiz hanım hanımcık bir kızsın.ne kadar utangaçsın hiç konuşmuyosun" filan diyo...
Ahh garibim bilmiyo ki ben sarımsak yedimde kokar diye konuşamıyom :):):)

Kızlar müsadenizle sarımsak diyince size sarımsakla ilgili bi anımı anlatıcam...bi an duygulandımm :).
birgün öğle yemeğinde bolca sarımsak soğan yedim..evden çıkmıcam için aman sakıncası yok kime kokacak sanki dedim sarımsağa filan bayılırım neyse bolca yedim..yemek bitti tam sofradan kalkıcam erkek arkadaşım aradı.buluşalım die.neyse yok diyemedim.tamam dedim.dişimi filan fırçaladım ama nafileee.o kadar çok yedim ki kokusundan ben bile rahatsız oldum :)
Neyse buluştuk.o zmanlarda yeni yeni çıkıyoz.ayy çocuğun yanında hiç ağzımı açamıyom.soğan sarımsak kokucak diye...erkek arkadaşım da diyo ki "ne kadar sessiz hanım hanımcık bir kızsın.ne kadar utangaçsın hiç konuşmuyosun" filan diyo...
Ahh garibim bilmiyo ki ben sarımsak yedimde kokar diye konuşamıyom :):):)

:piha::piha: Allah seni napmasın bende severim ama şuan sevgilim hiç rahatsız olmuo takmıo. Yeni olsak bende konuşamazdım bayılmasını istemem demi ama :laugh::laugh:

Arkadaşlar, Şimdi taze sarmısağın en güzel zamanı. Üstelik çiğ sarmısağın yeri ayrıdır., pişmiş sarmısağın ve toz sarmısağın yeri ayrı. Taze sarımsak taze taze öyle bir yenir ki tadı tarifsizdir. Bakmayın onun bunun dediğine. Yeter ki taze ve doğal olsun. Bu zararlı denilen maddelerin hepsi salatalıkta da var. Ne yani onu da mı pişireceğiz. Her yenilen şey harika bir organ olan karaciğer tarafından zararları ayıklanmakta ve vücut için yararlılar geçirilmektedir. Onu yeme, bunu yeme. Her yenilen şeyde zararlı. Ne yiyeceğiz biz. Pazarlarda satılan taze meyvede bol vitamin varken vitamin hapları piyasada gırla. Bakmayın anacım sen böyle şeylere. Canın nasıl istiyorsa öyle ye. Bu yazının üstüne bol taze sarımsaklı ve torba yoğurtlu ve salatalık rendesi karışımım üstüne azcık zeytinyağı gezdir ve üstüne azıcık dere otu konmuş bir kase cacığı ye de keyfin yerine gelsin.

Geri