Cilveli kahve tarifi

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
Cilveli kahve tarifi
cilveli kahve cilveli kahve tarifi nasıl yapılır tarifi tarifleri
Cilveli kahve ne diye soranlarınız olacaktır Manisa'ya özel olan bu kahvenin bilgilerini ve özelliklerini sizler için veriyorum bakalım kahveye neden cilveli kahve adı verilmiş=)


Manisa'da eski dönemlerde gelinlik kızlar evlerine gelen görücülere bu kahveyi ikram edermiş. Bol köpüklü kahvenin üzerine öğütülmüş badem konurmuş. İşte o ''cilveli'' adıyla bilinen Türk kahvesi patentle koruma altına alındı.

Manisa'nın tarihi ve turistik mekanlarından olan Yenihan'da kafe işletmeciliği yapan Tamer Çipiloğlu cilveli kahveye sahip çıkıp yeniden canlandıran kişi. Eski dönemlerde şehzadeler için de özel olarak hazırlana bu kahve asıl şöhretini gelinlik kızlarla edinmiş. Gelinlik kızlar eve gelen görücülere bu cilveli kahveyi hazırlarmış.


CİLVELİ KAHVE NASIL HAZIRLANIYOR?
Cilveli kahve sunumu ve tüketiliş şekliyle diğer kahvelerden ayrılıyor. Fincana dökülen bol köpüklü Türk kahvesinin üzerine çifte kavrulmuş öğütülmüş badem ve iki çeşit baharattan oluşan karışım dökülüyor.

Kahvenin yanında bir kaşık veriliyor. Kahve içilmeden önce bademler yeniyor. Ardından kahve içiliyor. Köpükle badem ezmesinin karışımı özel bir tat oluşturuyor. Dövülmüş bademin kahvenin dibine çökmemesi için mutlaka çifte kavrulmuş olması gerekiyor
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
PeLiNiM Bunları Biliyor musunuz ? 3
PeLiNiM Kadınlar 0
:osqe: Kadınca 0
PeLiNiM Testler 7
MEÇHUL Kadınlar 2
Üst