Çocuğa sorumluluk kazandırma

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Çocuğa sorumluluk kazandırma
çocuklara sorumluluk kazandırma çocuğa sorumluluk kazandırma
Sorumluluk bireyin yaşcinsiyet ve gelişim düzeyine uygun olarak yüklendiği yüklenmek zorunda olduğu görevleri yerine getirmesidir.Bu duygu erken çocukluk devrelerinden itibaren çocukta gelişir. İki buçuk yaşından itibarençocuğun döküp saçacağını bile bile ona kendi başına yemek yeme fırsat tanımadöktüğü oyuncaklarını toplamasını beklemekendi odası ve yatağını kabullenmesini sağlama sorumluluk alma sürecinde çocuğu cesaretlendirir ve olumlu yol kat etmesini sağlar.Böylece çocuk kendini yöneteceğinden güven duygusunu kazanır.Aile içi iletişim -etkileşim sonucunda çocukta "ben değerliyim"ya da "ben değersizim" DUYGUSU GELİŞİR.

Çocuğun kendini önemli hissetmesi onun kişilik gelişimi veya sosyal ilişkileri açısından önemlidir.Çocuğun kendini değerli olarak görmesiöncelimle yakın çevresinden kabul görmesine bağlıdır.Bunun içinse çocuğa uygulama fırsatı tanınmalıdır.Dilendiğince giyinengiysisini seçen istediği resmi yapanyemeğini baskısız yiyenhareketlerine katı sınırlar getirilmeyenkişiliğine saygı gösterildiğini gören ve kendini özgürce ifade eden çocuk "ben değerliyim"diye düşünür.Bu da onu başarılara ve yeni atılımlaradolayısıyla sorumluluk almaya yönlendirir.Çocuğa kendine yetmeyi ve kendini yönetmeyi öğretmek gerekir.Ona özgür bir ortam hazırlamalıayakları üzerinde durmayıkendi kanatlarıyla uçmayı öğretmelidir..Çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun sorumluluklar verilipbaşarması için desteklenmelidir.Secim yapması engellenmelidir.Sorumluluk alanlarında çocuğun çabalarına saygı gösterip kendi başına düşünüp sorunları çözmesi sağlanmalıdır.

Ebeveynler olarak neler yapmaliyiz?
• Mesajinizi iletin :Öncelikle cocugunuz sizin ondan ne istediginizi net ve acik bir sekilde bilsin..mesela
o "kardesinle kavga etmeni istemiyorum"
o "odani toplamalisin"
o "her gün bir saat ders calismani istiyorum"
• Simdiye dek kullandiginiz ve bir ise yaramayan cezalandirma yontemlerini birakin.
• Cocugunuza istediginiz yapmaz ise sonucun ne olacagini ve bundan da kendisinin sorumlu oldugunu soyleyin. Mesela
o "kardesinle kavga edersen sinemaya gidemezsin"
o "odani toplamazsan arkadaslarinla bulusamazsin"
• Bu son ve en önemli asamadir..SOYLEDIGINIZ SÖZÜN ARKASINDA DURUN..ASLA YERINE GETIREMEYECEGINIZ SOZLER SARFETMEYIN..

Muhakkak cocugunuz israrla istemediginiz sekilde davranacakti ancak sizin dediklerinizi yapacagindan emin olursa davranisini degistirecektir.

SAYET BIR KEZ TUTARSIZ DAVRANIRSANIZ. BUNU EN KISA ZAMANDA SUISTIMAL EDILECEGINI BILMELISINIZ.
Siz tutarli ve kararli oldugunuz sürece cocugunuz davranislarinin sonucundan kendisinin sorumlu oldugunu ve yapmasi gereken bir isi yapmaz ise sonuclarina katlanmasi gerektigini ogrenecektir..

TOPLUMUMUZUN DAVRANISLARININ SORUMLULUGUNU ALMASINI BILEN YETISKINLERE IHTIYACI VARDIR.

Cevap: Çocuğa sorumluluk kazandırma

zor valla çocuk yetiştirmek şimdiki çocuklar biraz bizim zamanımızdaki çocukluktan farklı bazen çocuklarıma nasıl davranacağımı ne diyeceğimi düşünüyorum Allah bütün biz ebeveynlerin yardımcısı olsun umarım toplumumuz için faydalı yararlı birer yetişkin evlatlar büyütürüz
saol adminimm:)

Geri