Çocuğum altını ıslatıyor nedeni nedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Çocuğum altını ıslatıyor nedeni nedir ?
Tuvalet eğitimi anne-babalar ve çocuklar için , asla bitmeyecek gibi görünen stresli bir zaman olabilir. Çocuklarda altını ıslatma sıklıkla karşılaşılan bir durum. Geceleri alt ıslatma gündüz alt ıslatmadan daha yaygındır. İyi haber şu ki, doğru yardım ve destek ile çocuklarda alt ıslatma kolaylıkla tedavi edilebilir . Çocuklarda altını ıslatma nedenlerini bu makalemizde tüm detayları ile ele alacağız. Bu sayfada Primer Enürezisin nedenleri ve tedavileri gözden geçirilecektir.

çocuklarda alt ıslatma.Jpeg

Çocuğuma tuvalet eğitimini ne zaman vermeliyim ?

Çocuğunuz uzun süredir altına kaçırmıyordu ve aniden altını ıslatmaya başladı. Bu durum genellikle çocuğun yaşamındaki stresle alakalı bir durumdur. Çocuklar bir çok şeyden etkilenip altını ıslatabilirler. İlgisizlik,yeni bir kardeşin olması, korkular çocuklarda alt ıslatmaya neden olabilecek stres kaynaklı durumlardır. Fiziksel veya nörolojik olarak olgunlaşmamış bir mesane gece alt ıslatmasına neden olabilir. Derin uykuda olma da alt ıslatmaya sebep olabilir. Derin uykuda olanlar mesanenin dolu olması ile ilgili beyinden mesaj alamazlar haliyle alt ıslatma gerçekleşebilir. Çocuklarda altını ıslatma da genetik yatkınlıkta olabilir. yrıca, dikkat eksikliği bozukluğu, öğrenme güçlükleri alt ıslatmanın diğer nedenlerindendir.

Altını ıslatan çocuklar ebeveynleri tarafın dan tuvalet eğitimine tabi tutulur. Çocuk bu eğitim sırasında başarısız olursa öz benlik kaygısı yaşayabilir. Bu noktada çocuğunuza kızıp azarlamayın. Tutumunuz çocuğunuzu olumsuz etkileyebilir. Ebeveynler, çocuklarına olumlu bir destek, anlayış ve teşvik sunmalıdır. Unutmayınki bir dönem sizde çocuk oldunuz ve çocuğunuza yaklaşımda dikkatli olunuz. Çocuğunuzun altını ıslatması psikolojik yada fiziksel olabilir.

çocuklarda idrar kaçırma.jpg

Çocuğunuzla güzel ve anlayacağı şekilde konuşun. Okulda sorunu olabilir, bir boşanma söz konusu ise , evde sürekli bir tartışma oluyorsa, yeni bir eve taşınma söz konusu oldu ise tüm bu sbepler çocuğunuzun altını ıslatmasına neden olabilir. Çocuğunuz gün içinde aşırı sıvı tükettiyse buda gece altını ıslatmasına neden olabilir. Her şeyden önce, hemen hemen tüm çocuklar, yatak ıslatma alışkanlıklarını aşarlar. Çocuklar olgunlaştıkça kasları daha güçlü hale gelir ve mesane kontrolünü sağlayabilirler.

Çocuğunuz altını ıslatıyorsa bu durum da idrar keseki ve kasları arasında bir uyumsuzluk olabilir. Mesanenin kasılmasını sağlayan kas zayıf olabilir. Çocuğunuzun mesanesi küçük olabilir ve normalde idrarı tutmak için yetersiz olabilir.Mesanin boyutundan fazla idrar üretebilir. Çocuğunuz uyumadan önce çok svı tükettiyse buda altını ıslatmasına neden olabilir. Ayrıca çocuğunuz idrar sökücü ilaç kullanıyorsa, şeker hastalığı varsa, idrar yollarında enfeksiyon söz konusu ise, hormonal denegesizlik mevcutsa tüm bunlar altını ıslatmasına neden olabilir. Genetik nedenlerinde alt ıslatmayla yakın ilişkili olduğunu belirtelim.

Genelde yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi ile birlikte çocukta alt ıslatma görülebiliyoru. Bu durum çocuğun psikolojisi ile alakalıdır. Çocuğunuz kendini dışlanmış hissedebilir, kardeşini kıskanabilir. Bu durumda yapmanız gereken çocuğunuza yakın ilgi göstermeniz ve yeni kardeşi ile kaynaştırmaktır. Çocuğunuz ayrı odada uyuyorsa korkabilir kötü rüyalar karşın da altını ıslatabilir. Çocuğunuzun odasını gözden geçirin ve korkusuna neden olacak nesneleri ortadan kaldırn. Tüm bunların dışında sağlık sorunları , kullanılan ilaçlar da çocuklarda alt ıslatmaya sebep olabilir.

Çocuklarda gece terörü nedir ?

Çocuğunuzdaki alt ıslatmanın nedeni mutlaka belirlenmelidir. Bazı anneler çocuklarının altını ıslatması karşısın da çok kızgın olurlar. Çocuklarına türlü cezalar verip azarlarlar. Unutmayınki bu tutumunuz çocuğunuzu hem üzecek hemde benliğini incitecektir. Ve çocuğunuzun psikolojisini bozduğunuz gibi altını ıslatmasına devam etmesine neden olacaksınız.Çocuğunuz tepkisini pasif kalarak gösterebilir. Çok sabırlı ve bilinçli olmalısınız. Çocuğunuz 4 yaşın dan büyükse ve hala altını ıslatıyorsa mutlaka bir doktora götürün. Doktor tedavisinin yanı sıra teşvikiniz tutumunuz bu durumu aşmasına yardımcı olacaktır.

en son 8 yaşındayken altımı ıslatmıştım :D annemden çok korkmuştum bana kızacak diye ki kızdı hatta beni cezalandırdı. Benim o zaman bikinimde miki mouse baskısı vardı bende ben yapmadım o yaptı dedim :D O günü hiç unutuyorum. O dönemde bir eğlenceye gitmiştik ve aşırı cola içmiştim sanırım ondan kaçırmıştım.çocukların altını ıslatmasına makalede değindiğiniz gibi bir çok neden var. Sabırla ve iyi bir yaklaşımla durum düzeltilir diye düşünüyorum ;)

Çocuklarda altını ıslatma sıklıkla görülen bir durumdur. Bir çok anne bu durum dan rahatsızlık duyup bilinçsizce çocuğuna psikolojik baskı ve şiddet uygulamaktadır. Bu tutum kesinlikle yanlıştır. Çocuklarda altını ıslatma nörolojik yada fiziksel koşullardan kaynaklanabilir. Çocuğunuz mesanesini yönetemeyebilir. Bir takım olumsuzluklar çocuğun altını ıslatmasına neden olabilir. Bu durum da ebeveynler sabırlı olmalı çocuklarına karşı daha iyi bir yaklaşımda olmalıdır. Ebevenler çocuklarının altını ıslatması durumun da sert tavırlar sergiliyor bu yaklaşım doğru değilidir. Çocuğunuz bu durum dan olumsuz etkilenir. Altını ıslatma problemi bu şekilde çözülmez bilakis çocuğunuzu daha hırçın yapabilir, çocuk dışlandığını hissedebilir. Çocuklarda alt ıslatma problemi mutlaka araştırılmalıdır destek ve yaklaşım buna göre belirlenmelidir. Makalemizde çocuklarda altını ıslatma ile ilgili olası nedenlere değindik. Çocuğunuz sıklıkla altını ıslatıyorsa mutlaka bir hekime göstermenizde fayda vardır.

Geri