Çocuğum Beni Dinlemiyor Ne Yapmalıyım diyenler için

M

Misafir

Forum Okuru
Çocuğum Beni Dinlemiyor Ne Yapmalıyım diyenler için
Çocuğum Beni Dinlemiyor

Çocuğum Söz Dinlemiyor Ne Yapmalıyım

2012 çocuk modası konularımızdan sonra şimdi de çocuk bakımına dair bilgilere yer veriyor ve bu yazımızda çocuğum söz dinlemiyor diyen tüm anne ve babalar için, çocuğum beni dinlemiyor ne yapmalıyım sorusuna cevap veriyoruz Melek'lerim.

cocuk-193.jpg

Çocuğunuza söz dinletme değil çocuğunuzla iletişime geçme amacı taşımalısınız. Bunu yaparken de anlayışlı ve şefkatli bir dil kullanmalısınız.Çocuğunuzla iletişime geçerseniz, yani çocuğunuzu anlamaya çalışırsanız o da sizi anlama konusunda daha duyarlı olacaktır.

Çocuğun sizin önemsediğiniz konulara saygı göstermesi, sizin de onun önemsediği konulara bazen size çok çocukça bile önemsemenizle mümkündür.

Çocuklara sürekli olarak söz dinletme amacı taşıyan yetişkinler sevilmezler. Çünkü söz dinletme amacıyla sürekli ya nasihat ya emir kullanırlar ve ses tonlarında daima hakim olma isteği vardır.

Çocuklara hakim olmaya çalışan yetişkinler ise malesef çocukları tarafından ciddiye alınmazlar. Saygı görmezler, bazen ömür boyu saygı görmezler.

Çocuk söz dinlesin diye vereceğiniz emiri biraz daha yumuşak ses tonuyla vermek de değildir. Bu konuda sitemizdeki Güzellikle Söylemek Bu Değil yazısını okuyabilirsiniz. İyilikle yaklaşmak, çocuk ve sizin için iyi davranış, çocuğa şefkatinizi ve anlayışınızı göstereceğiniz davranıştır.

Çocuklarımızın dünyasına girip onları anlamaya çalışmak, ve onların seviyesine uygun bir şekilde kendi isteklerimizi ve nedenlerini onlara anlatmak gerekir.

Geri