çocuğunuz 1 yaşını doldurduğu halde yürüme belirtisi göstermiyorsa ne yapılabilir?

UzakMavi

Yeni Üye
Üye
çocuğunuz 1 yaşını doldurduğu halde yürüme belirtisi göstermiyorsa ne yapılabilir?
çocuklarda geç yürüme bebeklerde yürüme yaşı bebeklerde geç bebeklerin yürümesi için ne yapmalı
Sağlıklı bir çocuğun 18. aya veya 2 yaşa ulaşmadan yürüyebilmesi beklenmektedir. Ancak çocuk, konuşmada olduğu gibi diğer gelişim alanlarında da gecikme gösterebilir.
Bu konuda öncelikle, çocuğunuzun diğer alanlardaki gelişimini göz önüne alın. O, dik oturabiliyor mu ve emekleyebiliyor mu? Büyük beceriyle emekleyen çocuklar, genellikle geç yürüyen çocuklardır. Çünkü onlar, el ve ayaklarının üstünde güvenli şekilde hareket ettikleri yöntemden, sadece iki ayaklarını kullanabilecekleri, denge kurması zor yönteme geçmek için bir sebep görememektedirler. Diğer bir geç yürüyen çocuk grubu ise ayaklarını yere sürüyerek yürüme alışkanlığı edinmiş çocuklardır. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta şudur; "Çocuğunuz sandalyeye tutunup kendini çekerek ayağa kalkabilmekte midir?"
Anlaşılmaz sesler çıkarıp, hatta bazı sözcükler oluşturmakta mıdır? Normal düzeyde merak göstermekte midir ve ince el becerisi gelişmiş midir? Objeleri avuçları ile yakalama aşamasını geçip, parmaklarını kıskaç gibi kullanarak hareketler yapabilmekte midir?

Tüm bunları normal olarak yapabildiği takdirde, özellikle yattığında bacaklarıyla normal biçimde tekmeler atıyorsa, yürüyemiyor olması önemli bir sorun değildir. Ancak kaygılarınız devam ederse önce çocuk doktorunuza, gerektiğinde de bir uzman çocuk psikologuna başvurmakta tereddüt etmeyin.
Çocuğun gelişimini diğer çocuklarınkiyle kıyaslamaktan vazgeçin. Aynı aileden gelen çocukların gelişim eğrileri arasında bile gözle görülür farklılıklar olabileceğini unutmayın

Moderatör tarafında düzenlendi:
bebegim bir yasinda

bebegim bir yasinda ve hala yurume belirtisi gostermiyo iki gundur emklemeyi ogrendi cok hareketli bir cocuk cok geveze hatta belli basli kelimeler soyluyo anne dede gel git hadi poeh kucuk motor becerilerinide edindi ancak daha biyere tutunup kalmayi bile yapamiyo sadece diz ustune kadar kalkabiliyo acaba normalmidir biri bana yardim ederse sevinirim

benim küçük kardeşim de 1 yaşını 2 ay geçtiği halde tam yürümüyor.Emekliyor,Bir yerden tutunup kalkıyor ama yürümüyor.
Ne yapabiliriz? Önerilerinizi bekliyorum...

Geri