çocuk gelişiminde zeytinyağı

UzakMavi

UzakMavi

Yeni Üye
Üye
ÇOCUK GELİŞİMİNDE ZEYTİNYAĞI

Anne karnından itibaren çocuklar için beslenme, yetişkinler için olduğundan çok daha önemlidir. Çünkü, çocukluktaki beslenme, tüm yaşamı etkiler. Yaşamın ilk yıllarında beynin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi, beslenmeyle doğrudan bağlantılıdır.

Çocuk beslenmesinde yağlar, yaşamsal bir rol oynar. Zeytinyağı, bu açıdan da vazgeçilmez bir besindir. Çünkü, zeytinyağı, çocuk gelişiminde hayati önem taşıyan yağ asitlerini, anne sütüne eş miktarda içerir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde normalden daha fazla yağ tüketilmesi; hayvansal yağların azaltılırken zeytinyağı gibi tekli doymamış yağların tüketiminin artırılması önerilir.

Söz konusu yağ asitleri, çocukların kemiklerini güçlendirir. Zeytinyağının içindeki bir diğer yararlı madde, yani E vitamini ise sağlıklı bir şekilde büyümelerine katkıda bulunur. 3 yaş altı çocuklar harcadıkları enerjinin % 40'ını anne sütü veya tükettikleri herhangi bir süt çeşidinden almaktadırlar. Çocuğun gelişimi için gereksinmesi olan enerji miktarının alımında bu beslenme düzeninin korunması önerilir.

Beslenme ile yaşlanma arasında güçlü bir ilişki vardır. Besinler vücudumuzda enerjiye çevrilirken oksidan denilen bazı maddeler açığa çıkar. Hücre gelişimini olumsuz yönde etkileyen oksidanlar, yaşlanma sürecini de hızlandırır. Antioksidan adı verilen bazı maddeler ise, oksidanların olumsuz etkisini ortadan kaldırır. Başta E vitamini olmak üzere çok sayıda antioksidan madde içeren zeytinyağı, hücreleri yeniler, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
mislinay Çocuk Bakımı 0
sky35 Çocuk Bakımı 0
SadmiN Çocuk Bakımı 0
UzakMavi Çocuk Bakımı 1
aSqimSin Çocuk Bakımı 1
UzakMavi Çocuk Bakımı 0

Benzer Konular


Üst