Çocuklar neden kabus görürler

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Çocuklar neden kabus görürler
bebeklerde korkarak uyanma gece korkarak uyanmak uykuda korkan bebek çocuklarda uykuda korku bebeklerin uyanması
Kabus bozukluğu her yaşta ortaya çıkabilen, ancak en yaygın olarak 3-5 yaşları arasında görülen ve genellikle rüya uykusu denilen dönemde ve uykunun ikinci yarısında ortaya çıkan ve herhangi bir dış etken olmadan korkutucu rüyaların görülmesi sonucu uyanmaya yol açan bir bozukluktur.

Bu bozukluk toplumda % 5 oranında görülmektedir. Cinsiyetler arasında bir fark yoktur. Çocuklukta başlayan bu bozukluğun oranı gittikçe azalır ve büyük bir kısmı ergenlik döneminde ortadan kalkar. Özellikle okul öncesi dönemde ortaya çıkması çocuğun bu yaşlarda gerçek ile fantezi ve rüyayı birbirinden ayıramamasına ve fantezilerin, korkuların , hayali şeylerin yanlış anlaşılmasına bağlanmaktadır. Ergenlik döneminde ve erişkinlikte ortaya çıkarsa daha çok psikolojik faktörlerle ilişkilidir.
Kabuslarda genellikle saldırılma korkusu, düşme ve ölümle ilgilidir. Genellikle tekrarlayıcı nitelik taşırlar. Canavarlar, ve başka korkutucu figürler çocukluk kabuslarında ön plandadır. Çoğunlukla saldırıya uğrarlar, vurulurlar, korku ve çaresizlik içindedirler. Çocuk uyandıktan sonra ağlamaklı, panik halindedir. Kalp çarpıntısı, hızlı soluk alıp verme ve terleme vardır. Rüyanın içeriğini çocuk hatırlar ve dil gelişim düzeyine göre hatırlayıp anlatır. Henüz konuşamayan çocukların kabus gördükleri davranışlarından anlaşılabilir. Uyanır uyanmaz bilinci yerine gelir ve uyanık olur.Nöbet geçtikten sonra çocuk uykuya dalar. Gece uyanmaları ve kabus görme korkusu nedeni ile uykuya dalamayabilir ve uykusuzluk görülebilir. Çocuk bu nedenle yalnız uyumak istemeyebilir. Bazı çocuklar sürekli aynı korkutucu rüyayı görürken, bazıları farklı korkutucu rüyalar görebilirler. Kabus bozukluğunda uyurgezerlik, uykuda konuşma, gece ıslatması ve uykuda korku denilen bozukluklar sık görülür.
Büyük yaşam travmaları genellikle kabus oluşumu ile ilişkilidir ve ruhsal stresler atak sayısını arttırmaktadır. Yaygın anksiyetesi olanlarda daha sık görüldüğü belirtilmektedir.Ayrıca bazı ilaçlarda kabus oluşumuna neden olabilir.
Kabus bozukluğunun ne zaman başladığı, ne sıklıkta olduğu, bu dönemde hastanın yaşamında bir sorun olup olmadığı, kullanılan bir ilaç olup olmadığı, ergen veya daha ileri yaşlarda ise ayrıca alkol veya uyuşturucu kullanımı olup olmadığıda araştırılmalıdır. Çoğunlukla uykuda korku bozukluğu ile karıştırılabilir.Çünkü bu bozuklukta da uykuda korku ile uyanma söz konusudur.
Bu durum çoğunlukla herhangi bir psikopatoloji olmadan görülür. Çocuğu, korktuğu bazı şeyler ve durumlardan uzak tutmak faydalı olabilir.Kabus sıklığına ve şiddetine göre bazı ilaçlar kullanılabilir. Yetişkinlerde psikoterapi faydalı olabilir. Birlikte başka bozukluklar varsa ( ilaç kullanımı, depresyon, uyuşturucu) bunların tedavi edilmesi gerekir.

Sorularınız için telefonum (0 212) 543 70 16
Dr. Mazlum Çöpür
Çocuk - Ergen ve Yetişkin Psikiyatrisi Uzmanı

Cevap: Çocuklar neden kabus görürler

çok yararlı hepimizin üç aşşağı beş yukarı yaşdığımız sorunlardan belki de birtanesi aydınlatığın vede paylaştığın için tşkler adminim bazen bizi aştığı noktada bir uzmandan yardım da almamız gerektiğine inanıyorum geçmesini bekliyorsunuz bazen geçemeyebiliyor

Cevap: Çocuklar neden kabus görürler

gercekten saol adminim ben de bu konudan yakınan bir anneyim ama sükürler olsun biraz atlattık o dönemleri paylasımın için cok tesekkürler

korku

Merhaba,
Bu gece 9 yaşındaki oğlum anne diyerek uyandı ve etrafında ve yatağındaki bazı şeylere korkarak bakıyor ve parmağıyla bana gösteriyordu.Fakat hiçbirşey yok.Bende çok korktum açıkçası...Bir süre böyle bakındı korkudan bana sıkı sıkı sarıldı..Bir yandan korkma oğlum burdayım diyordum, bir yandanda dualar okudum.Sonunda ona besmele çektirebildim.3-5 besmele çekti ve sakinleşti.Sarıldı bana ve öylece uyudu.Bu acaba psikolojik bir sorun mudur yoksa gün içinde yaşadığı birşeyden mi etkilendi neden böyle birşey yaşadık?.....

SİTE NOTU:
Aynı durum 7 yaşında olan oğlumdada mevcut. Telkin yöntemi ile birşeyler anlatmaya çalışıyorsakta yinede karanlıktan ve tek başına yatmaktan korkuyor. Büyük oğlumuzdada bu böyle olmuştu. Durumun geçici olduğunu ifade etmek isterim. Bu arada çocuğunuzun bilgisayarda oynadığı oyunlara ve tv de seyrettiği filmlere mutlaka dikkat etmelisiniz. Kan, vahşet içeren vurdulu silahlı ve korku oyunlarından malesef ( yada filimlerden ) çocuklarımız bilinç altında inanılmaz etkileniyorlar.

Geçmiş Olsun.

bebeğim kabusmu görüyorrr

arkadaslar acil cvb bekliyorum yardımınıza ihtiyacım var
bebegim 8 aylık ayagımda sallayarak uyutabiliyorum yalnız iki gündür neden oldugunu bilmiyorum ama sanki üzerine dogru biri geliyomuş gibi yada biyerine igne batırıyomus gibi kasılarak bagırarak vede aglayarak uyanıo nefes nefese kalıo ve bi ara sesi bile cıkmıyo aglarken ben bile cok korktum ne yapmam gerek bilmiyorum muskasıda var korku için dua yazdirmiştik ama fayda etmedi simdiden tsklerr

merhaba oglum 6 yasinda uykuda iken uykunu ortalama birinci saatinden sonra korkarak uyaniyo terliyo kalb atislari hizlaniyo sonra tekrar uykuya daliyo ne yapmam gerekli

Herkesin bilgisi olsun.
Korkan cocuklarinz için bereket duasi adiyla her yerde denk gelebilceginiz bir dua var onu alin nuska seklinde cocugun boynuna asın bu sorunumuz biter allahin izni ile. Unutmayın
bereket duası...

Geri