Çocuklar Üzerindeki Üvey Anne Ya Da Baba Sorunu...

LaViNYaM

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Üvey Anne Baba Sorunu
Çocukların Üvey Anne Baba Sorunu
Bazı çocuklar her çocuk gibi şanslı olmayabilir..Yani anne babası ayrılmış olabilir...Anne ve baba başka birileriyle evlenmiş olabilir..Bu durumda ayrılan anne babaya büyük görev düşüyor bence...Çocuk bu durumdan daha az etkilenmesi için anne babanın cocuğa karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekiyor...Üvey anne ve babaya alışması biraz zor olabilir ama herkes üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor en ince detaya kadar çocukla ilgili sorunların beraberce konuşulması ve bir uzman ışığında çözülmesi gerekiyor...

Üvey anne ya da baba sorunuHer çocuk için, gerçek anne ya da babasının yerini almak istediğini düşündüğü yabancı tehlike anlamına gelmektedir.

Üvey anne ya da baba sorunu çok zor aşılabilir bir durum olarak bilinse de bazı çocuklar için daha kolay adapte olunabilecek bir durumdur.

Hangi yaşlarda daha kolay kabullenirler?

Hangi yaş dönemlerinde daha kolay kabul ettikleri çocuğa bağlı bir durumdur ancak genellikle 6 yaş ve öncesi bu yeniliğe daha rahat adapte olurlar. Uzmanların da dediği gibi yaşı daha büyük olan çocuklar için çevre faktörü daha etkili olduğundan bu, yeniliği kabullenmesini zorlaştırır. Oyun arkadaşları, okul arkadaşları ve etrafındaki büyükleri... Herkes ona farklı bir yaklaşımda bulunduğundan, çevresindeki tutarsız tepkilerden de etkilenerek duygularını netleştiremez. Çocuk duygularının ne yönde olduğunu kestiremediği sürece nasıl hissetmesi gerektiğini, hangisinin doğru olduğunu da bilemez. Bu durum çocuğun oyun ve okul arkadaşlarıyla sorunlar yaşamasına, aksi ve hırçın davranışlar sergilemesine yol açacağı gibi iç dünyasına çekilmesine de sebep olabilir.

Çocuğun cinsiyetine göre kabullenmeyi etkileyen bir faktör var mıdır?

Evet, vardır. Kız çocukları daha uysal bir tutum sergileyip üvey anne ya da babayı kabullenirken erkek çocuklarının buna alışması zaman alır.

Hangi yaşta olursa olsun ya da cinsiyeti ne olursa olsun her çocuk az ya da çok bu yeniliğe tepki gösterecektir. Bu durumda aile, onun hep yanında olduklarını ve onu hep sevdiklerini hissettirmeli. Unutulmamalıdır ki çocuklar şımartılmak değil sevilmek ister. Maddi olarak değil manevi olarak varlığınızı yanında hissetmesini sağlayarak, çocuğunuza zorlu durumlarla baş etmeyi öğretin.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
LaViNYaM Psikoloji ve İlişkiler 4
SadmiN Psikoloji ve İlişkiler 6

Üst