Çocuklarda Mideye Kelepçe Yaşı Kaç??

»| HeRCai |«

Aktif Üye
Üye
Çocuklarda Mideye Kelepçe Yaşı Kaç??
kelepce takma yaşı mideye kelepçe taktırma fiyatları mideye kelepçe taktırmak fiyatı takma oyunları taktırmak video
Mide için kelepçe yaşı 12'ye düştü Meleklerim, bu elbetteki tartisilir, kimi icin cok erkenken, kimi icinse, cok gec bile kalinmis bir karar......

Çocuklarda obezite sorunu büyüyor... Bu yıl çok sayıda çocuğa mide kelepçesi takıldığı belirtildi..
Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Taşkın, Türkiye'de obezitenin giderek arttığını ve artık midelerine kelepçe taktırılan çocuk yaşının 12'ye kadar indiğini açıkladı. Son 17 yıldır cerrahi yollara başvuran 2 bin 500 obezite hastası olduğunu söyleyen Taşkın, operasyonların 2 bine yakınını kendisinin gerçekleştirdiğini belirterek, "Türkiye ve Avrupa'da, yani ekmek yiyen toplumlarda en çok 'kelepçe' diye anılan 'mideye bant takma' operasyonunu gerçekleştiriyoruz" ifadesini kullandı.

rsm1-5447.jpg

'10 ÇOCUĞA TAKTIM'
Son yıllarda çocuklarda da obezitenin arttığını ve 5 yıl boyunca zayıflatılamayan 12 yaş üstü çocuklarda son çare olarak kelepçe yöntemine başvurduklarını anlatan Taşkın, "Sadece ben yaşları 12 ile 14 arasında değişen 10 çocuğu ameliyat ederek mide kelepçesi taktım. Bu çok ciddi bir karar olduğu için çocuk cerrahı ve psikologlar birlikte çalışıyor" dedi. Mideye tüp takma ameliyatının yanlış amaçlarla uygulandığının da altını çizen Taşkın, şunları söyledi: "Balon çıkarıldığında hasta yine şişmanlar. Bizde önüne gelen balon taktırıyor, çok yanlış."

6 ÇOCUKTAN BİRİ OBEZ
Yeditepe Üniversitesi tarafından 20 özel yuva, ilköğretim okulu ve lisede yapılan araştırmaya göreyse, her 6 çocuktan biri obezite sınırında. Şişmanlık kızlarda yüzde 16.7, erkeklerde ise yüzde 25 oranında görülüyor. 10-12 yaş grubu erkek çocukların yüzde 34.4'ünün, obezite açısından yüksek risk altında olduğu görüldü.

Geri