Çocukların boyu yılda ne kadar uzar?

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
Çocukların boyu yılda ne kadar uzar?
boy ne zaman uzar 15 yaşında boy ne kadar uzar zamana kadar en çok hangi yaşta yılda kaç cm
Bakalım çocuğunuzun boyu büyüdüğünde ne kadar olacak?İşte cevabı

Çocukların büyüme hızları, yaşlarına göre değişmektedir. Yeni doğan bir bebeğin boyu ortalama 50 cm’dir ve bebekler ilk yılda 25 cm, ikinci yılda 10 cm uzarlar.
Daha sonraki yıllık büyüme hızı, giderek azalır. Çocuklar 3-4 yaşlarında yılda 7 cm, 5-6 yaş arasında yılda 6 cm, 6 yaştan ergenlik dönemine kadar yılda 5 cm uzamaktadır.
Ergenlik döneminde ise “büyüme patlaması” olur ve bu dönem boyunca kızlar ortalama 15 cm, erkekler ise 20 cm uzar. Ergenlik dönemi bitiminde, boy uzaması durmaktadır.
Çocukların boyları, en kolay anne ve baba boylarına bakılarak tahmin edilebilir. Bunun için şu formül kullanılabilir:
Tahmini boy (kızlar için)
Annenin boyu + Babanın boyu – 13 / 2
Tahmini boy (erkek için)
Babanın boyu + annenin boyu +13 / 2

ne alaka ben bu hesaplamayı yapıyorum. 1.76.5 olmam lazım ama şuan yaşım 13 ve boyum 1.77-1.78 falan yani. belki uzamışımdır daha :D

Bu hesaplamaya göre benim 1.66 olmam gerek ben 15 yaşındayım ve 1.70 im daha ne kadar uzarım

Ben 14 yaşındayım boyum 174 burda 176 diyor şimdi ben 18 yaşıma kadar 2 cm mi uzucam

ben 14 yaşındayım ve şu anki boyum 1.70 ama hesaplamaya göre 165 çıkıyor çok saçma bence

Geri