Çocukların hayal gücünde masalların etkisi

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
Çocukların hayal gücünde masalların etkisi
çocukların hayal gücünü geliştirme
masalların çocuklara faydasıEminiz ki hepiniz tıpkı şimdiki sizin çocuklarınız ya da yeğenleriniz gibi masal dinlemeye bayılıyordunuz. Ben hala bayılıyorum da anlatan olursa tabi :D:D Sevgili Melek'ler, bu yazımızda çocukların hayal gücünde masalların etkisini konu alıyoruz.
Masallar, çocuklar için vazgeçilmezdir Çocuklar masal okumayı, ama daha ziyade anlattırmayı çok severler "Anne bana bir masal okur musun?" Bu cümleyi, günde en az bir defa işitirsiniz Peki, biz sadece çocuklarımız hoş vakit geçirsinler diye mi masal okuyoruz? Evet, masallar çocuğun hoş vakit geçirmesinde önemli bir araçtır; ama daha da önemlisi masallar, çocukların gelişimleri üzerinde çok olumlu etkiler yaratırlar Çocuk eğitiminde masal; düş gücünün gelişmesine, düşünce ufkunun açılmasına yardımcı olur Kelime dağarcığını zenginleştirir ve kavram öğrenimini hızlandırır.

Bunlarla birlikte masallar, çocuğun merak duygusunu uyandırır, yaratıcılığını hatta neden-sonuç ilişkisi kurma becerisini arttırır Masallar, çocuğun korkularını giderir Özlemlerini dile getirir Karşılaştıkları güçlükleri kavramasına, çözüm bulmasına yardım eder Kişiliğini geliştirir Masallar, çocukların çocukça sorunlarını küçümsemeyip onları ciddiye alır Onlara güven verir Geleceğe olan umutlarını arttırır
 
Üst