Çok Başarılı İnsanların İlk 10 Özelliği; Siz de Öğrenebilirsiniz!

ESDE

Hamiş Melek
Çok Başarılı İnsanların İlk 10 Özelliği; Siz de Öğrenebilirsiniz!
cok basarili, basarili insan, 10 ozellik, basari, insan konusunu incelemektesiniz

Sevgili Melekler,

Hepimiz kısa bir süre başarılı olan insanlar hakkında bir iki satır okumuşuzdur. Altın madalya kazanırlar; servet sahibi olurlar ya da bir filmle yıldızlaşıp sonra da ortadan kaybolurlar. Bir de Marilyn Monroe ve Howard Hughes gibiler vardır; yaşamları pahasına sıradışı bir başarı kazanırlar. Bu örnekler bana ilham vermiyor!

basari-386.jpg

Benim odaklandığım ve büyülendiğim insanlar, yaşamın pek çok alanında başarılı olup bu başarıyı ömür boyu tekrarlayabilenlerdir. Eğlence sektöründe aklıma gelen isimler, Paul Newman ve Bill Cosby. İş dünyasında düşünebildiğim örnekler, Ben ve Jerry (dondurma zenginleri) ile çocuklar için hayır kuruluşlarına yaptığı bağışlarla ünlü olan yerel bir donanım mağazasının sahibi. Dünya sahnesinde bir bahriyeli, eş, işadamı, arabulucu ve insansever olarak tanınan Jimmy Carter, dikkate değer bir yaşam sürmüştür. Hepimiz bir başarıdan diğerine koşan insanlar tanıyoruz.

Bana ilham verenler bu insanlardır! Onları inceledim ve aşağıdaki özelliklerin hepsinde ortak olduğunu gördüm:

1. Çok çalışırlar!
Evet, aynı zamanda büyük oynarlar! Erken kalkarlar; nadiren şikayet ederler; başkalarının performans göstermesini isterler; ama kendilerinden sıradışı performans beklerler. Sürekli ve üst düzeyde başarının ilk adımı, çok çalışmanın işe yaradığını bilmektir.

2. İnanılmaz derecede meraklı ve öğrenmeye heveslidirler.
Çalışırlar; soru sorarlar ve okurlar; hem de hiç durmadan! İlginç bir nokta daha var. Çoğu, okulda başarı göstermişse de farkları, öğrendiklerini uygulamaları ya da bunlardan yararlanmalarıdır. Sürekli başarı, verileni ezberlemek değil, bilgiyi alıp yeni ve önemli biçimlerde yaratmak, yapılandırmak ya da uygulamaktır. Başarılı insanlar, her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek isterler!

3. Çevre edinirler.
Pek çok insan tanırlar ve çok farklı kişiliklere sahip insanlarla tanışırlar. Arkadaşlara, komşulara, iş arkadaşlarına ve barmenlere kulak verirler. “Partinin en neşeli insanı” olmak zorunda değildirler. Aksine, çoğu sessizdir; hatta utangaçtır; ama insanlara ve ilişkilere değer verirler. Başarılı insanlar, ilişkilerine değer veren ve tekrar aramayı unutmayan insanların isimlerinin bulunduğu bir kartvizitliğe sahiptirler.

4. Kendilerini geliştirirler ve asla vazgeçmezler!
“Bir gecede üne kavuşanlar”ın kibirli olmalarına ve hızla silinmelerine rağmen, gerçekten başarılı insanlar, kişilikleri, liderlik ve yönetim becerilerinin yanı sıra yaşamın her tür detayı ile ince ince uğraşırlar. Bir ilişki ya da iş anlaşması bozulduğunda, bundan ders alabileceklerini düşünür; bir dahaki sefere daha iyisini yapacaklarını umarlar. Başarılı insanlar, hatalara müsamaha göstermezler; onları düzeltirler!

5. Sıradışı bir üreticiliğe sahiptirler.
“Neden olmasın?” diye ortalıkta dolanırlar. Başkalarının sorun ya da kısıtlama gördükleri noktalarda yeni bileşimler, olasılıklar, fırsatlar ve mücadeleler keşfederler. Gecenin bir yarısında, “Buldum!” diye bağırarak uyanırlar. Tavsiye isterler; denerler; uzmanlara ve amatörlere danışırlar; her zaman daha iyi, hızlı ve ucuz bir çözüm ararlar. Başarılı insanlar, bir şeyler üretirler!

6. Kendilerine güvenirler ve sorumluluk alırlar.
İnanılmız derecede başarılı insanlar, suçlanma endişesi taşımazlar ve şikayet ederek zaman kaybetmezler. Kararlarını verip yollarına devam ederler. Bazen bunu uç noktalara taşıdıkları için eleştirilirler. Jimmy Carter kendi çantasını taşırdı; oysa bir başkanın bunu “yapmaması” gerekirdi! Son derece başarılı insanlar inisiyatif alırlar ve başarının sorumluluklarını kabullenirler.

7. Genellikle rahattırlar ve bakış açılarını korurlar.
Çok başarılı insanlar, stres ya da karmaşa zamanlarında bile soğukkanlılıklarını korurlar; zamanlamanın, mizahın ve sabrın değerini bilirler. Nadiren telaşa kapılırlar ya da fevri karar verirler. Alışılmamış derecede başarılı insanlar, bir kriz anında dahi rahat nefes alırlar; doğru sorular sorarlar ve sağlam kararlar verirler.

8. Son derece başarılı insanlar, şimdiki zamanda yaşarlar.
“su an”ın kontrol edebilecekleri tek zaman olduğunu bilirler. İnsanların gözlerinin içine bakma; söyleneni dinleme; yemekten, güzel bir müzikten ya da bir çocukla oynamaktan zevk alma konusunda “Tanrı vergisi” bir yeteneğe sahiptirler. Hiç koşturuyor gibi görünmezler ve çok iş hallederler! Her günü sonuna kadar kullanırlar. Başarılı insanlar, zamanı boşa harcamaz; kullanırlar!
9. “Ufka bakıp” geleceği görürler.
Trendleri gözlemler; değişikliklere dikkat eder; kaymaları görür ve başkalarının gözünden kaçan nüansları duyarlar. Nike giyen bir basketbol oyuncusu önemsizdir; bunları giyen komşu çocuğu ilginçtir; bunlardan isteyen kendi genç çocuğunuz bir yatırım fırsatıdır! Son derece başarılı insanlar, şimdiki zamanda yaşarlar ve bir gözleri daima geleceğe bakar!

10. Her zaman başarılı olan insanlar hemen yanıt verirler!
Bir yatırım getiri sağlamıyorsa, satarlar. Bir fırsat gördüklerinde, telefona sarılırlar. Bir ilişki soğumak üzereyse, onu canlandırmak için kendilerine zaman tanırlar. Teknoloji, yeni bir rakip ya da ekonomik durumdaki bir değişiklik, ayarlama yapılmasını gerektiriyorsa, ilk ve en hızlı tepkiyi veren onlardır.

Bu özellikler bir arada olduklarında işe yarar ve başarılı insanlara ciddi avantaj kazandırır. Öğrenmeye doymayan insanlar olduklarından, değişime akıllıca tepki verebilirler. Kişisel ilişkileri güçlü olduğundan, işler kötü gittiğinde başvurabilecekleri iyi danışmanları ve “iyimser düşünce stokları” vardır. Son olarak, bu özelliklerin hiçbiri genetik değildir! Öğrenilebilir! Ücretsizdir ve kullanabileceğiniz becerilerdir. Hemen başlayın!

Kaynak: Philip Humbert

Geri