Dağınık evinize düzenli çözümler

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Dağınık evinize düzenli çözümler
ev düzeni evim çok dağınık düzenli evim
Bu konuda inanılmaz hatta abartılı hassasımdır ben :D Yaşadığım mekan her daim düzenli olacak ve hatta misafirlik için gittiğim evlerde bile küçük çaplı dağınık olduğunda aşırı huzursuz olurum :D Dedim ya aşırı ve abartılı diye belkide takıntı:D:D

Sevgili Melek'ler, evimizin düzenine ne kadar önem verirsek verelim, mutlak süretle dağınıklık oluyor. İşte size dağınıklık için düzen sağlayacak fıstıklara eş değerde pratik çözümler:ar4fd:

84d3d4c942dbad.jpg

Günlük dağınıklık, birikerek gözünüzü korkutacak bir hale gelebilir. Bunun önüne geçmek için:

Odadan çıkmadan önce bir dönüp bakın. Birkaç saniyenizi ayırın ve yerinde olmayan her şeyi kaldırıp eski yerine koyun. Odaya ait olmayan eşyaları alın ve yerlerine götürün. Böylece dağınıklığın önüne geçebilirsiniz.

Kurallar koyun. Tüm ev sakinlerinin görebileceği kurallar tablosu oluşturun ve asın. Örneğin: “Yemek masasının üstüne okul çantaları bırakılmaz!” Kurallara uymayanlara, kendinizce belirlediğiniz cezalar uygulayın. Akşam yemeğini hazırlamak, hafta sonu bilgisayar oynamayı yasaklamak gibi..

Eve ne zaman yeni bir eşya alırsanız, eski olanı atmak veya ihtiyacı olana vermek alışkanlığını benimseyin. Böylece zaman içinde evinizdeki döküntüler ortadan kalkmış olacaktır.

Gruplamak, dağınıklığı önlemek için başarılı yöntemlerden biridir:

Mutfak dolaplarını, süper marketlerdeki gibi bir sistem kullanarak gruplayabilirsiniz. Benzer kategorilerdeki erzakları veya mutfak gereçlerini bir arada tutmak, daha düzenli görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca aradığınızı hemen bulmanızı sağlar.

Bir gün mutlaka lazım olur düşüncesinden kurtulun. Bir eşyayı uzun zamandır kullanmadıysanız, sizin için elzem değildir. Eşyalarınıza bir göz atın ve 1 yıldır hiç kullanmadıklarınızı atın.

Giysi dolabınızı elden geçirin. Zayıflayınca giyeceklerinizi, içine giremediklerinizi elden çıkarın. Size olmayan kıyafetler hem moralinizi bozar, hem yer işgal eder. Onun içine girecek kadar zayıflarsanız, ödül olarak kendinize yenisini alırsınız.

Kullanmadığınız eşyaları geri dönüşüme göndererek hem çevreye, hem evinize iyilik yapmış olursunuz. Bu konuda internette yeterince bilgi bulabilirsiniz.

Valla süper bi paylaşım benim odam hep dağınık olur nedense bu bilgileri odamda denemeyi düşünüyorum :hhh::hhh:

Bekârken annemle çok didişirdik. Annem nerde gereksiz bir şey varsa onları evde tutmaya bayılırdı; ben de ısrarla atmasını söylerdim. Hatta annemin evde olmadığı günlerde sağda, solda, dipte, köşede ne varsa atardım. Sade ortama bayılırım ben. Özellikle, en çok vakit geçirdiğim oda da fazla eşya olamamasını tercih ederim.

Televizyon ünitesine, sehpa ve masa üzerlerine bir yığın obje, aksesuar yığmanın bir anlamı yok bence. Bazı hanımlar bu durumu gerçekten abartıyorlar. Fazla eşya, daha yoğun daha sık temizlik ister. Ben üşenmem yaparım temizliğe bolca vaktim var diyorsanız tamam ama hem çalışıyor hem çocuk büyütüyorsanız bence dağınıklıktan uzak kalabilmenin en etkili formülü, az eşya!

Geri