Dehidrasyon nedir kısa bilgi lazım yardımcı olur musunuz bana

M

Muhammetd

Forum Okuru
Dehidrasyon nedir kısa bilgi lazım yardımcı olur musunuz bana
abilerim ablalarım bana çok kısa Dehidrasyonla ilgili bilgi lazım notumu etkileyecek çok kısa bilgi ama orjinal verebilirmisiniz lütfen

Dehidrasyonun iki farklı tanımı vardır. Bunlardan biri kimyada dehidrasyon, diğeri de insan fizyolojisin de dehidrasyondur.

Öncelikle insan fizloyojisinde dehidrasyon ne anlama geliyor kısaca açıklayalım;
İnsan fizyolojisin de dehidrasyon, bedenin aşırı derecede su kaybına verilen isimdir. Bilindiği üzere insan vücudunun yaklaşık %60 kadarı sudan oluşmaktadır. Her canlının hayatını devam ettirmesi açısından suyun önemi büyüktür.

Kimyada dehidrasyon,Kimyada dehidrasyon tepkimesi, tepkiyen moleküllerden su kaybının meydana geldiği kimsayal tepki olayıdır.

Dehidrasyona neden olan durumlar nelerdir?

*
Kusma yada diyare
*çok hızlı nefes alıp verme yani solunum olayı
*Çok sıcak ve rutubetli havalar da aşırı yorulmak
*Ateş
*urinasyon
*Terleme

Dehidrasyonun belirtileri nelerdir?

*Dehidrasyonun belirtilerinden kısaca söz etmek gerekirse maddeleri şöyle sıralayabiliriz;

*Koyu ve sarı idrar rengi
*enerjinin azlığı
*Yoğun tükürük salgısına rağmen ağız ve dilde kuruluk
*Baş ağrısı
*Halsizlik ve yorgunluk
*Kuru ve sıcak ten
*Gözyaşının çok az olması yada hiç olmaması

Dehidrasyon daha çok kimler de görülür?

*Sıcak ve nemli havalar da dışarıda bulunan kişiler
*Kan şekerinin yüksek olmasına neden olarak idrara çok fazla çıkan diyabet hastaları
*Yaşlı kimseler
Ateşi olanlar

Not: Dehidrasyonu önlemek için gün için de bol bol su tüketmek gerekmektedir.

Vücudun olduğundan fazla suy kaybetmesi olarak bilinir. Bu durum içinde olan ama farketmeyen bir çok insan bulunmaktadır bu itibar ile günlük su tüketimini kesinlikle belirli bir ölçüde tutmak ve canı istemese de tüketmekte fayda var böylelikle bu sıkıntıya düşmekten kurtulursunuz.

Geri