Derzler nasıl temizlenir en pratik yöntemler

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Derzler nasıl temizlenir en pratik yöntemler
Derzler nasıl temizlenir derz temizliği nasıl olur derzler nasıl temizlenir ve daha fazlası Melekler FORUM'da.

DERZLER NEDEN ÇABUK KİRLENİR?

Duvar fayanslarını evde veya farklı her alanda görebilirsiniz. Fayanslar çok çeşitli ve şık şekilde evlerimizi ya da değişik alanları süslerken bu fayansları birleştirmek için kullanılan aralarında görünen boşluklarda gri siyah ya da beyaz renkte gördüğünüz şeyler derzdir. Derzler aslında fayansların daha güzel görünmesini sağlar ama en kötü yanları da çabuk kirlenmesidir. Fayanslar kirlenir kolayca temizleyebilirsiniz ama araları kirlendiği zaman fayansların pırıl pırıl olması bile görünmez. Dediğim gibi kirlenen fayanslar kolayca temizlenir parlar ama aralarındaki derzler eğer kirlendi ise ayrıca temizlik yapmanız gerekecektir gerekirse yeniden derz doldurmanız bile gerekebilir. Özellikle beyaz derzler daha çabuk kirlenir kirlendiği zaman da kötü bir görünüm oluşturur. Derzler çabuk kirlenebilir doğaldır arada bir temizliğini yapmanızda fayda var.

derz temizligi nasil olur.jpg

DERZLERİN TEMİZLİĞİNDE PRATİK ÇÖZÜMLER

Derz temizliği için araştırdığım ve benim de uyguladığım birkaç yöntem var. Temiz de oluyor hanımlar. Özellikle ace çamaşır suyu ve elma sirkesi temizliğimde çok kullandığım özellikle de lavabo fayans tuvalet temizliğinde çok sık kullandığım şeyler. Özellikle okudum derzlere tuz ruhu dökülüyormuş temiz yapıyormuş tuz ruhu derzleri eritmekten başka bir işe yaramıyor söyleyeyim. Sararmış ya da kirlenmiş görünen derzler için derz kalemi de bulunuyor. Derz kalemi ile derzlerin üzerinden geçebilir ve kurumaya bırakabilirsiniz. Derz kalemini kullanmadan önce dilerseniz önce toz kirin temizlenmesi sonrasında derz kaleminin kullanılması daha uygun olur. Yine koçtaş tekzen gibi büyük mağazalarda bulabileceğiniz derz temizleyicilerle derzlere uygulayabilir ve kuru bir bez ile silebilirsiniz. Derzleri temizlemek için en iyi temizlik fırçası olarak diş fırçasını kullanabilirsiniz. Mutfağınızda kullandığınız cif gibi deterjanlar da derzler için kullanımında iyi sonuçlar veriyor. Hatta ben de evimideki fayans ve lavabolarda cifi tercih ediyorum. Derzlerinizi cif krem ile temizleyerek bembeyaz olduğunu görebilirsiniz.

kirli derz nasil temizlenir.jpg

DERZ TEMİZLİĞİNİ NE KADAR ARALIKTA YAPMALIYIZ?

Derzleriniz eğer kirlenmiş ve kötü görünüyor ise derzlerinizin temizlik zamanı gelmiş demektir. Sık sık temizlemek yerine bu şekilde çirkin görünüme sahip olduğunda temizleyebilirsiniz. Derz kalemleri bana pratik geldi ama almayacak olanlara her evde bulunabilecek cif krem ya da karbonat ve sirke ile hazırlayacağınız bir karışım ile temizleyebilirler. Özellikle karbonat ve limon doğal bir temizlik suyu yapabilirsiniz kendinize. Ben sık sık tuvalette banyoda ace kullandığım için derzlerde çok kirlenme olmuyor duvarlardaki fayanslar biraz kirli görünebilir sık yıkamadığım için o zamanda kalem ya da derz temizleyicilerini kullanabiliriz. Aşağıdaki linkte derzlerin temizliğinde hangi deterjan en güzeli izleyebilirsiniz. Siz de en güzel temizleyiciyi evinizde derzlerinizde deneyebilirsiniz. Hatta a101 de bulabileceğiniz aşağıdaki derz temizleyiciyi de kullanabilirsiniz. Son yıllarda şık görünüm sebebiyle yapılan simli ışıl ışıl derzler daha şık görünümler sunacak. Simli derz örnekleri için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

derz temizleyicisi.jpg

Geri