Dibi Tutmuş Tava ve Tencereler Nasıl Temizlenir?

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
tencere yanığı nasıl çıkar
Hepimizin başına gelmiştir...Zaman zaman dalgınlıkla ocakta tencere veya tavaları unutup dibi tutmuştur...Dibi tutan tava ve tencerelerdeki lekeleri temizlemek zordur. Bulaşık makinesi ile ya da elde bulaşık deterjanı ile yıkamak temizlenmesini sağlasa da, tabanına yerleşen lekeleri çıkarmak için bu işlemler çoğu zaman yetersiz kalır.Aslında tava ve tencelererinizin tabanına yerleşmiş siyah lekelerden kurtulmanız için yirmi dakikanızı ayırmanız yeterli. Tava ve tencerelerinizin yeni gibi görünmesini sağlamak için ihtiyacınız olan malzemeler de mutfağınızda kolaylıkla bulabileceğiniz


Malzemeler:
Sirke
Su
Karbonat
Bulaşık süngeri


Nasıl Yapılır?
1- Tavanızı ocağın üzerine koyun.
2- Tavanın dibini tamamen kaplayacak miktarda sirke ilave edin. Üzerine eşit miktarda da su koyun. Üzerine bir yemek kaşığı da karbonat ilave edin.
3- Ocağı yakın ve içerisindeki karışımı kaynatmaya başlayın. Kaynamayı çabuklaştırmak için üzerini bir kapakla da örtebilirsiniz.
4- Yaklaşık 15-20 dakika sonra ocağın altını kapatın. Bu işlemin tavanın dibindeki birikintileri yumuşattığını göreceksiniz. Tahta bir kaşık yardımıyla bu birikintileri kazıyın.
5- Tavada kalan suyu ve birikintileri döktükten sonra, tavanın yüzeyindeki lekeli kalan yerlerin üzerine karbonat dökün.
6- Bulaşık süngerinin sert yüzeyi ile ovarak kalan lekeleri de çıkartın.

 
M

Misafir

Forum Okuru
Her ev hanımının bilmesi gereken faydalı ve pratik bilgiler bunlar:) Tşkler Pasim :)
 
M

melike_16

Forum Okuru
Gerçekten işe yaradı. Teşekkürler
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Bende bununla ilgili deneyimimi paylaşayım. Yanan tava ve tenceremi hemen tekrar ocağa alıyorum çok az su bol deterjan biraz karbonat çok azda çamaşır suyu koyuyorum. Bildiğiniz kireç çözücü etkisi gibi köpürüyor ve yanığı yüzeye çıkarıyor. Böylece çok uğraşmadan tencere ve tavadaki yanıklardan kurtuluyorsunuz. Ancak işlemi yaparken maske takın buharı solumayın.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
TİTAN Mutfak İçin Pratik Bilgiler 2

Benzer Konular


Üst