Dişim hava alıyor sızlıyor ne yapmam gerekiyor ?

M

Misafir

Forum Okuru
Dişim hava alıyor sızlıyor ne yapmam gerekiyor ?

Dişim hava alıyor dişim sızlıyor hassas ne yapmam lazım melek kadınlar kulübü forum'da​

Sayın Dr. Murat Topaloğlu, dişlerim porselen ve soğuk birşeyler içince hava alıyor, sızlıyor. Ağrısı hemen geçiyor ama dişlerimin hassasiyeti yüzünden, soğuk su bile içemez oldum. Acaba yapılı olan dişim bir yerden çürümüş olabilir mi yada diş etim çekilmiş olabilir mi? Neden sızlıyor ki?

Dokdora gitsem, o dişi yeniler mi yada hava almaması için başka bir tedavi mi dener. Yenilerse şayet, o hava alan dişim üçlü köprü diş, diğer dişerlerim sağlam onları da yenilemek zorunda mı kalır?

Dişim hava alıyor​

Cevaplar için tşkler hocam:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
porselen dişler koruma altına alınıp dış etkenler ile ilişkisi kesilen dişlerdir, herhangi bir sıcak soğuk durumundan etkilenme söz konusu ise eğer bu durumda bir yerlerden bir açıklık olduğunu söyleyebiliriz. buna yanlış diş fırçalama sonucu çekilen diş eti, porselenin içindeki yapıştırıcının erimesi veya yanlış protez yapımı sebep olmuş olabilir. yerine düzgün oturmayan açıklık kalan protezler kısa zamanda bu tür sıkıntılar yaşatabilir.

sıcak soğuğun temas edebildiği dişlere yediğimiz içtiğimiz herşey ulaşabilir. ama malesef yerinden çıkarı kendi dişimizi kendimiz temizleyemeyiz, ve zamanla porselen içerisindeki diş çürümeye başlar. önlem alınmadığı taktirde ise dişi kaybederiz.

ağzınızdaki protez köprü olduğu için porselenler birbirlerine bağlıdırlar ve hepsinin aynı anda çıkması gerekir. dişin durumuna göre aynı porselen kullanılabilir veya değiştirilebilir.

Anladım hocam, çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için :)

hocamm bnm dıslerımın cogu dolgu ve su son 4 5 aydır dıs lerımde hava alma basladı sıcaga soguga cok fena tepkı verıyorum amahemen gecıyor ve gıttıgım butun doktorlar kanal tedavısı cozum dıyorlar yaptırdım 2 tane ama braz zaman gecıyooo tekrar baska dısım hava alıyorrr nedeni neidr acaba. butun dıslerımı kanal tedavısı mı yaptıracm ... dıs etlerım cok hassas buna bı cocum varmı agrı yapıyoo..cevabınız ıcın cok tesekkur ederım

sorun diş kaynaklıda olabilir diş eti kaynaklıda olabilir.. eğer diş etlerinden ötürü bir hassasiyet oluyorsa ozaman tüm dişlerinizi kanal tedaviside yapsak o ağrılarınız geçmez.
diş eti tedavisi yapılması gerekebilir.. ama malesef günümüzde diş hekimleri bunu bazen atlayabiliyorlar. doktorunuza diş eti hassasiyetinizden bahsedin iyice muayenenizi yapsınlar. bende ağzı malesef göremediğim için neyden kaynaklandığına dair kesin bir şey şuan söyleyemiyorum

geçmiş olsun

sayın murat bey 1.5 ay önce diş doktoruna gittim ve dişime 3lü köprü yapmak için 2 dişimi kesti o gnden sonra ne sıcak ne soğuk dişim sürekli zonkladı 2hafta sonra da köprüyü taktı tam zonklama ağrı geçicek derken hiç bi fark yok üstüne çekilmez bir ağrım var sıcak soğuk tüketemiyorum ve köprü yapılan dişlerle çiğneyemiyorum üstüne köprü tümsek olmuş en sonunda dayanamayıp doktoruma gittim bana verdiği cevap abartmayın bunlar normal şikayetler olabilecek şeyler böle idare ediceksiniz benim yapabileceim hiç bir şey yok ama istersen köprüyü çıkartırım dedi bende iyide dişlerimi kestiniz 2 parmak boşluk var dedim orası sizin sorununuz beni ilgilendirmez dedi bi akıl verin lütfen dayanamıyorum artık bu ağrılara

doktor bey 4 gün önce kaplama diş yaptırdım azı dişi çürüktü doktor temizledi ve tek dişime bağlantısız kaplama yapıştırdı ilk 2 gün çok memnundum fakat dün itibarı ile hafif şekilde sızlama nedeni ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim saygılar...bu kaplama çıkarılırken çok acı çekecekmiyim?

Doktor bey benımde son üç gundür üst çenede kı bır dişimde soguga karsı acayıp bı hassasıyet olustu soguk hava soguk ıcecek veya yıyecek anında dokunuo ve şidetlı bır agrı yapıo bır ıkı dk ıcınde hemen gecıo sonra bunun cozumu diş çurumus sanırım dolgu mu yaptırmalıyım. Teşekürler.

doktor bey iki gün önce üst dişlerimin hepsi kaplama yapıldı..tedavi süresince hep ağrıdı kalıcı dişler takılınca ağrı bitecek diye düşündüm ama malesef hala devam ediyor 2 kutu antibiyotik kullandım sürekli ağrı kesici içiyorum bu normalmi ne yapmalıyım..

benim yeni en öndeki dişimin teki hava alıyor bu ağrı ne zamana kadar geçer ne yapmam lazım lütfen cevap werin

Geri