Diz üstü bilgisayar nasıl temizlenir?

Diz üstü bilgisayar nasıl temizlenir?
Dizüstü bilgisayarlarımızı ara ara değiştirmemiz gerekir. Monitör temizliğinde için çeşitli solüsyon kullanılır. Doğru şekilde temizleyerek bilgisayarınızın yüzeyine değil de doğrudan beze sıkılarak kullanmalıyız.

Alkol, amonyak, kolonyalı mendil gibi maddeler kullanılmadan temizliği yapılması gerekir.

İç ve fan temizliği
Dizüstü bilgisayarında temizlik yapacaksanız mutlaka iç tarafından başlamanız gerekmektedir. İç temizliği en hassas nokta olacağından fanlar temizlenmesi gerekmektedir. Doğru şekilde bilgisayarınızı temizleme ihtiyacı duyduğunuzda, bilgisayarınız ön tarafında klavyeyi açmanız gerekmektedir. Solda ve sağda olmak üzere iki tane baskılı yer vardır, bastırın ve klavyeyi hafiften çıkartınız. Bilgisayarınızı fön makinesi ile temizlemeniz mümkündür. Hassas olacağından fazla dokunulmamalı ve zarar verilmemesi gerekir. Fana rüzgar estirterek bilgisayar temizliğini yapabilirsiniz. Normalden daha hızlı şekilde çalıştığını fark edeceksiniz.


4.jpg
İç temizliğini yaparken bez kullanmamalıyız. Bilgisayar kapalı olmalı, pilinin takılı olmaması gerekir ve enerji kablosunun çıkartılması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde enerji almadan hassas şekilde iç tarafı temizlenebilir.

Klavye temizliği
Mikrofiber bezlerden yararlanarak üzerine az miktarda solüsyon sıkarak yapılabilir. Klavye temizliği yaparken ıslak mendiller kullanılmamalı. Fön veya elektrik süpürgesi ile yapılamaz. Bez ve solüsyon yardımı sayesinde klavyenizi temizleyebilirsiniz. Klavye tuşların atına kir kaçtığı durumda tuşlarını çıkarmanız gerekmektedir. Yatay şekilde kaldırma yaparak klavye tuşlarını çıkarabilirsiniz ama dikkatli olunmalıdır. Hassas olacağından tuşların bozulmasına neden olabilir.
: Laptopunuzu tuşları olmadan temizlemek ve tuşları ayrıca temizlemek istiyorsanız, tuşları çıkarmak için bıçağa ihtiyacınız olacak. Tuşları çıkartırken tuşlara ve kendinize zarar vermemeye dikkat edin. Tuşları çıkartmadan önce onları nasıl geri yerleştireceğinizi anladığınıza emin olun. Bazı laptop tuşlarını geri yerleştirmek diğerlerinden daha zor olabilir. Nasıl geri yerleştireceğinizi anladığınızdan emin değilseniz, tüm tuşları çıkartmadan önce sadece bir tuşu çıkartıp geri yerleştirmeyi deneyin.

Bir kaseyi suyla doldurun ve içine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın. Laptopunuzun tuşlarını bu kaseye koyup kirleri ve yapışkanlıkları geçene kadar bekleyin. Temizleme işini bitirmek için tuşları diş fırçasıyla nazikçe fırçalayabilirsiniz.

Başka bir kasenin yarısını ılık su yarısını da temizleyici alkolle ( izopropil alkol) doldurun. Pamuksuz bir bezi hazırladığınız temizleme solüsyonuna batırın. Bezi iyice sıkın ki laptopunuza su damlamasın. Klavyenizin içini ve laptopunuzun yan kısımlarını iyice silin.

Saç kurutma makinesi ile laptopunuzun yan tarafındaki bağlantı girişlerini temizleyin (Spreyi dik ya da yana yatırarak kullanmayı unutmayın).
Kasa fanlarını yerlerinden çıkartıp pervanelerini tek tek pamukla temizleyin. Bu kısımlara saç kurutma makinesi kullanmayın; çünkü hava vermek pervanelerin yanlış biçimde dönmesine neden olabilir. Laptopunuzdaki havalandırma deliklerini ve ızgaraları saç kurutma makinesi ile temizleyin; ancak derinlere inmemeye özen gösterin.
 
Üst