Doğal omega-3 kaynağı semizotunun faydaları

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
semizotunun faydaları, semizotunun içinde bulunan vitaminler, semizotu neye iyi gelir, semizotunun faydaları hakkın da merak ettiğiniz bilgiler sizler için bu konumuz da yer alıyor.

Yabanı otlardan biri olarak da bilinen semizotunun mucizevi faydaları hakkın da sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bizim de semizotu çok fazla tüketilir. Ben mesela böreğinden salatasından, cacığından farklı mezelerine kadar semizotuna çok fazla düşkün biriyim. Ramazan ayına girdiğimizden beri iftar sofralarımızdan da salata olarak semizotu hiç eksik olmuyor ve Allahtan da çocuklarım da çok severek tüketiyor:)

Aşağı yukarı ıspanakla aynı miktarda demir, sütün yarısı kadar kalsiyum ve portakalın 1/3’ü kadar C vitamini içeren semizotu aynı zamanda çok düşük kalori oranıyla (100 gram semizotu 16 kalori içeriyor) kilo kontrolü/kilo verme için tüketilmesi önerilen sebzeler arasında yer alıyor.

Semizotunun bir diğer özelliği ise pek çok sebzeden daha yüksek oranda omega 3 yağ asidi ve antioksidan içermesi.

Semizotunun faydaları bu kadarla da bitmiyor... Kabızlık problemi yaşanlararın mutlaka tüketmesi gereken semiz otu sindirim sistemi rahatsızlarına iyi gelen bir bitkidir.

Semizotunun için de yoğun bir şekil de demir bulunuyor ve bu durum özellikle kansızlık problemi yaşayanlar için beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin yapısına katkı sağlar.

Uykusuzluk problemi yaşayan bir çok kişi var ve bazen bu uykusuzluk problemine çare olarak ilaç yada bitkisel yöntemler tercih ediyoruz. Semizotu uykusuzluğa çok iyi geldiği gibi zihinsel yorgunluklar için de doğal bir bitkisel tedavi yöntemidir.

semizotu-jpg.83535 Doğal omega-3 kaynağı semizotunun faydaları Melekler Mekanı Forum

Semizotu ayrıca çok iyi bir idrar söktürücü ve toksin temizleyici özelliğe sahiptir. Bu durumdan dolayı özellikle böbrek kumu v etaşı ile ilgili rahatsızlık yaşayanların bolca tüketmesi gerekiyor.

Güzellik için faydalarından biri de çok iyi bir nemlendirici özelliğine sahiptir. İçerisinde bulunan A vitamini sayesin de cilt kuruluğu çekenlerin mutlaka tüketmesi gerekiyor.
Doymamış yağ asitlerinden; özellikle omega 3 yağ asitleri, a-linolenik asit, EPA, DHA, glutatyon, glutamik asit ve aspartik asit bakımından zengin olan semizotu, bu özelliklerinden dolayı kalp damar sağlığını koruyucu etki gösteriyor.

Semizotunun içinde bulunan vitaminler

Semizotu; A, B1, B2,B6, C, E, niasin, nikotinik asit, beta karoten, riboflavin, folat gibi vitaminlerden ve özellikle K, Ca, Fe, Mg, Na, P, Cu, Zn ve Mn minerallerinden zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye fayda sağlıyor.

Bu nedenle semizotunu mutlaka mutfağımızdan eksik etmememiz gerekiyor. Semizotunu farklı tarifler ile tüketebilirsiniz. Ben dediğim gibi en çok salata da tercih etsem de cacık için de kesinlikle semizotunu size öneririm.

Salatayı nasıl yapacaz diyenlere kendi yaptığım gibi tarifi vermek istiyorum;

Semizotu salatası nasıl yapılır?
İçiniz de farklı şekiller de semizotunun salatasını yapanlar olabilir ama dediğim gibi ben bizim evde nasıl yapıyorsam tarifi o şekil de size verecem inanın çok lezzetli ve faydalı bir salata oluyor;)

Semizotlarını bol su ile yıkayıp temizledikten sonra ( ben sapları ile yapraklarını ayırmadan yapıyorum) bir güzel doğruyoruz. Daha sonra içine salatalık, domates, soğan(kuru soğan ve yeşil soğan olabilir) ekliyoruz.

Yağ olarak kesinlikle zeytinyağını tercih ediyorum. İsteğe bağlı nar ekşisi yada limon hatta sumak ilave ediyoruz. Bu kadar işte salatamız hazır ve nazır:)

Melis ank

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Semiz otuna bayılırım. Salatasını,cacığını, soğanla kavurmasını ve çorbasını sıklıkla yaparım. Bazende hiç işlem yapmadan yıkayıp limonlar öyle tüketirim. Çok sağlıklı bir besin olduğunu biliyordum ama bu kadar detaylı bilgiye sahip değildim.Paylaşım için teşekkürler adminim.

Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Semiz otunun sağlık açısından faydası çok. Dr Mehmet öz semiz otunun faydalarına dikkat çekerek mutlaka tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Bağışıklığı güçlendiriyor ve damar hastalıklarına iyi geliyor. Bizim mutfakta semiz otu çeşitli şekillerde hazırlanıyor. Özellikle yoğurtlu ve sarımsaklısına bayılıyoruz.