Doğum borçlanması nasıl oluyor

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Doğum borçlanması nasıl oluyor
2013 2014 Doğum borçlanması hesaplaması, şartları kaç gün olduğu ve nasıl yapıldığı ile ilgili son gelişmeler en son haberler

Değerli melekler, bu doğum borçlanması ile ilgili en son gelişmeler ve haberleri sizler için takip ediyor olacağım. Bu hususta en iyi bilgiyi sgk.net sitesinden alarak sizlere getiriyorum. Umarım işinize yarar.

Bu arada gazetelerde ve internet ortamında; daha önceden sigortası olsun yada olmasın kadınların doğum borçlanması yapabileceği hatta ne bileyim 8 çocuğu olan bir kadının ortalama 50 bin tl yatırarak emekli olacağı ile ilgili haberler var. Bunlar haberden öteye geçmiş değil son gelişmelerde değişiklik olduğunda sizlere bu konu altından duyuracağız arkadaşlarım bilginiz olsun.
dogum borclanmasi.jpg

20122013Doğumborçlanmasınanasılbaşvurulur?Doğumborçlanmahesabı nasıl yapılıyor ? En fazla ne kadar süre borçlanabilirim ?

Öncelikledoğumborçlanmasınıyapabilmeniz içindoğumdanöncesigortalıolma zorunluluğunuzun olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğerdoğumdanöncesigortanızvar ise vesigortalıbir işe başlamış vearavermişseniz biledoğumborçlanmasıyapabileceksiniz. Sizlere daha önceden açmış olduğumuzDOĞUM BORÇLANMASI DİLEKÇE ÖRNEĞİisimli konumuzda dilekçenin nasılyazılacağıve nelere dikkat edileceği hususundabilgilervermiştik.

Yukarıdakibilgilerdoğrultusunda,doğumborçlanmasınınne kadar tuttuğunuhesaplamasınıaşağıdaki örneğeuygunbilgilerinizigönderirsenizsizin yerinize yapıyoruz.Doğumborçlanmasınınne kadar tuttuğunuöğrenmekve emekliliğinize ne kadar kaldığının size bildirilmesini istiyorsanız,

Doğumtarihiniz: gün ay yıl

Sigortalıişe başlamatarihiniz: gün ay yıl

ToplamSskgün sayınız :

Diğer primödemeleriniz: Bağkur vb var ise toplamtutarı

Kaççocukiçinborçlanmayapacaksınız : Maksimum 2borçlanmaile1440 günyapabiliyorsunuz.

do%C4%9Fum-bor%C3%A7lanmas%C4%B12-600x398.jpg

Örneğeuygunolarak bizeulaşanSayın Sabriye Eligüzel,

Merhaba.

Sigortalıişe başlamatarihim: 01.07.1995
Doğum tarihim: 02.03.1974
Toplam Sigorta Prim Ödeme Gün Sayısı: 2299
Bağkur: Yok

30.04.2002 de işten çıkarıldım, 08.06.2002 de doğum yaptım. 22.10.2008 den itibaren 11 gün sigortalı çalıtım. 17.01.2009 da doğum yaptım. Geriye kalan primlerimi toplu ödemek istersem ne kadar ödemeliyim? Sorumu cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Şeklinde sorusunu göndermiş ve bizlerde cevaben,

Selamlar Sabrmiye Eligüzel,

Öncelikle siz 52 yaşınızda ve 5825 gün sigorta pirimi yatırdıktan sonra emekli olabilirsiniz. Buna göre sizin 3526 gün daha prim eksiğiniz var. Gelelim doğum borçlanmanıza; En fazla iki çocuk için borçlanma yapabilirsiniz buda toplamda 1440 gün demektir fazlasını borçlanamazsınız. Bunu şu an borçlandığınızda bugün itibari ile 14.446,08 – 93.899,52 tl arasında rakkam ödersiniz. En az ödeyeceğiniz 14.446,08 tl dir fazlasını ödediğinizde emeklilik paranıza yansıyacağından bu sizin durumunuzla alakalıdır. Eğer 1440 günü de sigorta priminize ekleyecek olur isek, toplamda 3739 gün sigorta priminiz olur. Eğer doğum borçlanmasını yaptırıp emeklilik durumunuzu sorgulamak isterseniz aşağıdaki resimden görüleceği şekli alacaktır.

Cevabını kendisine konu içinden ilettik. Sevgili Anneler, doğum borçlanması tutarınızı ve emekliliğinizi sorgulamak için yukarıdaki örneğe uygun olarak bu konunun hemen altından bizlere yazabilirsiniz.

Memur iseniz aşağıdaki konuyu incelemenizi tavsiye ediyoruz

Kadın memurların doğum borçlanması BURAYA TIKLAYINIZ

Kadınları İlgilendiren Sgk Haberleri İçinBURAYA TIKLAYINIZ

Doğum Borçlanması ile ilgili haberlerin tamamı içinBURAYA TIKLAYINIZ

Geri