doğum kontrol iğnesi ne kadar güvenli

M

Misafir

Forum Okuru
doğum kontrol iğnesi ne kadar güvenli
doğum kontrol iğnesi nasıl kullanılır doğum kontrol iğnesi nerede yapılır erkekler için nerede yaptırabilirim
İğneler, hormon içerir. Her ay ve 3 ayda bir yapılan iki türü vardır. Yapıldıktan sonra kana yavaş yavaş hormon salınır. Hapa benzer şekilde yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin geçip rahme ulaşmasını önler. Daha önce hiç gebe kalmamış kadınlar da rahatlıkla kullanabilir.

İğneler, eczanelerden ve sağlık kuruluşlarından (sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri ve hastaneler) alınabilir. Ancak, iğneleri kullanmaya başlamadan önce danışmanlık alınarak kullanmak isteyen kişiye uygun bir yöntem olup olmadığına karar verilmesi kan basıncının ve vücut ağırlığının ölçülmesi gibi bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu nedenli, iğneleri kullanmaya başlamadan önce ve kullanırken belirli aralıklarla bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Olumlu Yönleri

• Gebeliği önlemede etkili bir yöntemdir (%99)
• Kullanımı çok kolaydır.
• Adet kanamsı sırasında olan ağrı ve sancılar ile adet öncesi gerginliği azaltır.
• Adet kanaması miktarını azaltarak, kansızlığın önlenmesine yardımcı olur.
• Kadını yumurtalık ve rahim kanserine karşı korur.
• İyi huylu meme kistlerini azaltır.
• Dış gebeliği önler.
• Rahim ve tüplerde iltihap oluşmasını engeller.

Olumsuz Yönleri

• Bırakıldığında doğurganlığın dönüşü 6-9 ay gecikebilir.
• Enjeksiyonlar için sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.
• İlk kullanımda 1-2 kilo artışı yapabilir. Bu daha ziyade su tutulumu şeklindedir. Daha az tuzlu yenmesi, hareketin artırılması ile düzelir.
• Memelerde dolgunluk yapabilir. Bu etkisi ilk 3 ay içinde düzelir.
• Kadınların bazılarında kan basıncı (tansiyon) yükselebilir. Bu nedenle, ilk kullanıldığında ve daha sonraki kontrollerde kan basıncı ölçülmelidir.
• Bazı ilaçlarla etkileşimi vardır.
• Aylık yapılan iğneler, sigara içen kadınlarda dolaşım bozukluklarına neden olabilir:
• Özellikle 3 aydan bir yapılan iğneler adet düzensizliklerine neden olabilir. Bu adet miktarının azalması hatta kesilmesi, ara kanamalar, lekelenmeler, nadiren de aşırı kanama şeklinde olabilir. Bu düzensizlikler 9-12 ay içinde büyük ölçüde düzelir.

Nasıl Kullanılır?

• Adet kanamanızın ilk günü (ya da ilk 5 gün içinde) enjeksiyon koldan veya kalçadan yapılır. Gebe kalmak istediğiniz döneme kadar hiç ara vermeden (hatta yıllar boyunca) iğneleri kullanabilirsiniz.
• Diğer enjeksiyon için verilen randevu tarihinden önceki 7 gün içinde başvurabilir ve enjeksiyon yapılabilir. Ancak, enjeksiyonun yapılması için verilen tarihten 1 gün bile gecikilmemelidir.
• Bazı kadınlarda özellikle kullanımın ilk 3 ayında bulantı, ara kanaması, lekelenme, memelerde dolgunluk ve 1-2 kilo artışı yapabilir. Bu belirtiler 3 ayın sonunda tamamen geçer.
• Bu iğnelerle birlikte bazı ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar etkisini azaltarak gebeliğe neden olabilir Eğer düzenli ilaç kullanılıyorsa mutlaka hekime danışılarak kullanılan ilaçların iğnelerle birlikte kullanılıp kullanılmayacağı öğrenilmelidir.

Kullanılmaması Gereken Durumlar

• Adetleri düzensiz olanlar (düzensizliğin nedeni belirleninceye kadar)
• Şeker hastaları
• Karaciğer bozukluğu olanlar (siroz, sarılık gibi)
• Tansiyonu yüksek olanlar
• Damar tıkanıklığı, bacaklarında kızarıklık, şişme ve ağrı ile belirti veren damar hastalığı olanlar
• Özellikle bulantı, kusma ile birlikte şiddetli baş ağrıları olanlar kullanmamalıdır.

Cevap yaziyo ama benim sorum var ben 3 aylik igneyi uzun zaman dir kullaniyorum sonuncu ignemin gununu gecirdim 21 de vurulacagima 25 sinde vuruldum sorun olurmu hamile kalma riskim varmi vucuduma zarari varmi ?

Cevap yaziyo ama benim sorum var ben 3 aylik igneyi uzun zaman dir kullaniyorum sonuncu ignemin gununu gecirdim 21 de vurulacagima 25 sinde vuruldum sorun olurmu hamile kalma riskim varmi vucuduma zarari varmi ?

Aylık iğnelerde bir enjeksiyondan diğerine geçen süre en fazla 33 gün, en az 23 gün olmalıdır. Aylık iğneler arası süre 23 günden daha az olduğunda adet düzensizliği ortaya çıkabilmektedir.

Bir enjeksiyondan diğerine geçen süre yukarıdaki süreleri aştığında yeni uygulama gebelik testi sonrası gerçekleştirilmelidir.

Bi sorum olucakti. Ben 3 aylik iyne yaptirdim ve 18 gundur kanamam var doktora gittim 5 haftalik gebelik gorunuyo gibi dedi ama kanamam oluyo hamilemiyim yoksa igne bebegimi öldurmusmudur ?

Valla canım bu soruna ancak doktorun cevap verebilir . Bebeğin ölmüşmü iğne kaynaklı bir durummu. Çok ilginç ayrıca 3 aylık iğne %99 hamilelikten korur. İğne yaptırdığın halede nasıl hamile kaldın ?

ben doğum kontrol iğnesini çok düşündüm ama ne bilim güvenemedim doktorum bana mirena hormonlu spirali önerip taktı adetimi azaltacağını söylemişti ama kesti benim adetimi çok nadir arada sadece leke görüyorum bir ara çıkarttırmak istedim gittim doktoruma ama çıkarmadı kalsın dedi bu spiral olarak en iyisi dedi çevremde adet olmadığım için bi sürü laf söyleyen oluyor git çıkart adet olmazsan olurmu diye doktorum bunlara kulak asma dedi arada bir kontrol ettiriyorum bir arkadaşım spiral varken hamile kaldı sanırım spirali kaymış bebeği çok küçüktü kalınca diğerine doğurmak zorunda kaldı diğerinide şimdi oda kara kara tekrar hamile kalırmıyım diye korkup düşünüyor.

Arkadaşlar yardım cı olun hiç gebelik yaşamadım bekarım 3 aylık iğne vurdurdum gecen ay bu ay adetim 1 hafta geçti acaba hamilemiyim yardımcı olurmusunuz
Adetim hiç.geçmiyordu sürekli aynı gün aynı ay hiç.şaşmazdı

3 aylık iğneden sonra birliktelik gerçekleştiyse gebe kalmazsınız. Gecikmeniz iğne kaynaklı olabilir. İğneyi yaptırdığınız kuruluştan durumunuzla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Geri