Doğum Sonrası Gögüs çatlaklarının tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
doğumdan sonra meme çatlağı neden olur,doğumdan sonra meme başının çatlaması,doğum sonrası meme çatlağına ne iyi gelir,gögüs ucu çatlağı nasıl geçer,gögüs çatlağına ne iyi gelir,doğum sonrası gögüs çatlaması ve tedavisi hakkında bilgiler


m.jpg

Genellikle emzirmenin ilk evrelerinde yada doğuma 1 hafta kalan sürelerde belirgin olarak karşımıza çıkan göğüs çatlakları bir çok anneyi rahatsız etmektedir. Göğüs de ve meme uçlarında oluşan enine veya boyuna çizgiler bazı kişilere ağrı ve acı hissi verirken bazılarını da vermemektedir. Verenlere ise emzirmekten soğutmakta ve emzirme hissinden kaçırmaktadır.


Göğüs çatlaklarının oluşmasının en büyük nedenlerinden biriside yanlış emzirme ve bebeğin yanlış bir şekilde tutularak emzirmesinden kaynaklanmaktadır. Meme çatlağı bebeğin sadece meme ucunu emmesi kahverengi yeri tam kavramaması ilk olarak meme ucunun belirgin olarak dışarı çıkmasına sonra göğüs de çatlaklar ve yarıklar oluşmasına sebep verir.


Göğüs çatlakları oluştuğun çok dikkat edilmelidir. Bunun nedeni kolay bir şekilde mikroplar vücudumuza girebilir veya memenin mikrop kapmasına neden olabilir. Böyle durumlarda aşırı ağrı, sütten kesilme ve memelerde süt birikmeme gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır.
Göğüs çatlakları eğer az yeni oluşmaya başlamış hafif durumda ise anne sütünü göğse ve çevresine sürüp iyileşmesine yeterli bir uygulama olacaktır. Eğer biraz daha durum ağır ise isterseniz doktorunuza başvurabilir istersinizde eczanelerde satılan tablet veya krem şeklinde olan E vitaminlerini alıp kullanabilirsiniz.
Krem olarak alırsanız sizler için daha iyi olacak ve uygulaması daha basit hale gelecektir. Saf E vitamini içeren kremi göğüsün her tarafına sürmesi gerekmekte ve silmesine gerek kalmadan direk olarak bebeği emzirmeye başlayabilir.
 
Üst