Doğum sonrası kilo verme

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Doğum sonrası kadınlar bir an önce gebelik boyunca aldığı kilolardan kurtulmak ister. Özellikle emziren annelerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini vurgulayalım. Gıda kısıtlması bebeğiniz için yetersiz beslenmeye neden olabilir. Bu nedenle gebelik sonrası fazla kilolarınızdan kurtulmak için , önceliğiniz bir diyetisyene gitmek olmalıdır. Diyetisyenin önereceği beslenme programı ile sağlıklı kilo verebilir, bebeğinizin de sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Makalemizin devamın da ; doğum sonrası kilo, doğumdan sonra kilo verme,doğumdan sonra nasıl kilo verilir, sağlıklı kilo verme gibi detayları bulabilirsiniz.
doğum sonrası kilo.jpg


Gebelik boyunca beslenme gereksiniminiz arttığın dan fazla kiloya maruz kalmış olabilirsiniz. Doğum sonrası da bebeğinizi emzirirken süt üretimi için bilinçsiz sağlıksız beslenerek fazla kilolara sahip olabilirsiniz. Her kadın doğum sonrası eski bedenine bir an önce dönmek ister ve sizde bu makaleyi incelediğinize göre onlardan birisiniz. Gebelik süresince aldığınız kilolardan kurtulmak istiyorsanız , makalemizin girişinde belirttiğimiz gibi önceliğiniz bir diyetisyene gitmek olmalıdır. Her insanın metabolizması farklıdır bu nedenle farklı beslenme programları mevcuttur. Emziren anne olduğunuz için dikkatli ve sağlıklı bir beslenme programına sahip olmalısınız. Bebeğinizin gelişimi için bu en önemli kriterdir.
Birçok kadın için hamileliğin ardından sağlıklı bir kilo elde etmek mücadele olabilir. Bir yeni doğana bakmak, yeni bir rutine uyum sağlamak ve doğumdan iyileşme süreci stresli olabilir. Üstüne bir de aldığınız fazla kilolar öz güven eksikliğine nedne olabilir. Öncelikle kilo verme nedeninizi estetik açıdan ziyade sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek için yapın. Ve fazla kiloların yatacağı olası sağlık problemlerini de göz önünde bulundurun. Fazla kilolar ilerde obeziteye, kalp ve damar problemlerine, diyabete kansere ve bir çok hastalığa davetiye çıkarabilir.doğum sonrası kilo verme.jpg

Sebzeler, proteinler ve tam tahıllar da dahil olmak üzere çeşitli taze gıdaların tadını çıkarın.


Sebze, baklagiller ve tahıllar gibi, lif açısından zengin gıdalar sizi tok tuttuğu gibi kabızlığıda önleyecektir.Daha küçük porsiyonlarda yemek tüketin


işlenmiş atıştırmalıklar yerine sağlıklı seçenekler seçin


Günlük bol egzersiz yapın


Bebeğinizi sık sık emzirin


Bir günde üç büyük yemek yerine, günde altı öğün az yemek yiyin.


Somon, sardalya, ton balığı, yağsız et, tavuk, yumurta, fasulye, bakliyat, yoğurt ve tam tahıllı gıdalar gibi omega-3 yağ asitleri, kalsiyum, protein ve lif açısından zengin gıdalar yiyin. Kalorisi yüksek yiyecekleri kesin. Bu, doğumdan sonra kilo vermeye yardımcı olacaktır.


Günde en az sekiz bardak su içtiğinizden emin olun, zira vücudunuzdaki tüm toksinleri temizler. Su dehidrasyonu önleyecek ve metabolizmanızı geliştirecek, bu da kilo yönetiminde etkili olacaktır.


Basit egzersizlere odaklanın, böylece kendinizi fazla yorgun hissetmez veya sürece zarar vermezsiniz.

Yeni doğum yapan kadınların yeteri kadar uyku alması pek mümkün olmaz. Uykusuzluk metabolizmanızı olumsuz yönde etkileyebilir ve kilo kaybı sürecinizi yavaşlatabilir.


Menünüze sabeze meyve ceviz kayısı badem fındık gibi faydalı besinleri dahil edin.


Stres seviyenizi düşürün. Müzik eşliğinde dans edin. Müzik eşliğinde dans sizi rahartlatacağı gibi kilo vermenizi de kolaylaştıracaktır.


Kilo verirken süt peynir ve yoğurdu kesinlikle kesmeyin. Bilakis bu besinleri tüketin.


Emzirdiğiniz için canınız tatlı isteyebilir. Doğaranmış meyvelerin üzerine yoğurt döküp tüketerek tatlı isteğinizi bastırabilrisiniz. Yada yoğurdunuza bir miktar pekmez koyabilrisiniz.


Uyumaya yakın ağır ve kalorili besinler tüketmeyin. Bunun yerine ev yapımı müsli tüketin. Müsli tarifimiz için ------> Evde müsli nasıl yapılır ? Linkimizi ziyaret ediniz.
Hedef ağırlık miktarınızı kaybetmek için kendinize bol zaman tanıyın. Kaybedilen kilo miktarı ve ne kadar çabuk kaybedileceği, gebelik sırasında ne kadar kilo aldığına, metabolizmasına ve emzirip emzirmemesine bağlıdır.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için öncelikle bir hedef ağırlık belirleyin. İnternette her okuduğunuzu gördüğünüzü uygulamaya kalkmayın. Herkesin vücut gereksinimi aynı olasada metabolizması farklı çalışabilir. Her gördüğünüz diyet programı sizde işe yaramayabilir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için gerçekçi ve sabırlı olun.Fazla kilolarınızdan kurtulmanın en iyi yolu bebeğinizi sık sık emzirmektir. Bebeğinizi emzirirken aç kalmayın yada fazla kalori içeren besinleri de tüketmeyin. Bebeğinizi emziriken hafta yarım kilo verebilirsiniz. Sık emzirmek sizi acıktıracaktır. Bu nedenle besleyici gıdaları tüketmeye özen gösterin.. Hızlı ve çok fazla kilo kaybetmek ideal bir seçim değildir. Bu sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Elbette, hamilelik kilolarınızdan kurtulmak istemeniz doğaldır, ancak doğru yolu seçtiğinizden emin olun . Diyetinizi takip etmeniz sadece kalori kontrolünde değil beslenme değeri açısından da önemlidir. Çok fazla enerjiye ihtiyacınız olacak, hem canlılık ve bağışıklığınızı yüksek tutmalısınız. Bir diyetisyen kilo verme konusunda size daha fazla ipucu verebilir .
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hamilelik süresince her anne adayı mutlaka kilo almaktadır. Gebelerin çoğu çift kişilik yeme bahanesi ile maalesef aşırı kiloya maruz kalmaktadır. Bilinçsiz beslenme sonrası oluşan fazla kilolar doğum sonrası da devam etmektedir. Süt verimini artırmak için yine bilinçsiz tüketilen besinler annenin kilosunda artışa neden olmaktadır. Gebelik süresince ideal bir ağırlığa sahip olmak için bir diyetisyenden yardım almak en doğrusudur. Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmann yolların dan biri sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapılmalı bol sıvı tüketilmelidir. Anne adayının emzirme eylemini sıklıkla yapması kilo kaybını kolaylaştıracaktır. Doğum sonrası fazla kilolarınızdan kurtulmak için internette gördüğünüz her diyet programını uygulamayın. Herkesin metabolizması farklıdır. Ayrıca yaptığınız diyet süt veriminizi azaltabilir. Bu nedenle yineleyerek bir diyetisyenden yardım almanızı öneriyoruz
 
Üst