Doğum yaptım ama sütüm gelmiyor ne yapmalıyım?

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
anne sütünü arttırmanın yolları, anne sütünün önemi, anne sütü nasıl çoğalır ile ilgili bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz.

Yeni doğum yapan annelerin ilk isteği bir an önce bebeğini anne sütü ile besleyerek onun sağlıklı bir şekil de gelişmesini sağlamaktır. Bazı durumlar da doğumdan hemen sonra bebeğin beslenmesi için ihtiyaç duyulan anne sütü hemen gelmeyebilir ve çok az gelebilir.

Bebeğiniz ile aranız da duygusal bir bağ kurmanızı sağlayan o muhteşem bir an olan emzirme anına paha biçmek imkansızdır. Bebeğinizin fiziksel ve ruhsal bir şekil de sağlıklı gelişmesi için mutlaka ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemenizi uzmanlar mutlaka öneriyorlar.

6.cı aydan itibaren bebeğin bulunduğu aya göre takviye ek gıdalara geçseniz bile mümkün olduğunca 2 yaşına kadar bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmayın.

Anne sütü besin değeri olarak, içinde çok fazla vitaminler, minerallerin bulunduğu, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirici bir yapıya sahiptir. Anne sütünün, bebeğin hem fiziksel, hem de ruhsal gelişimi yönünden faydaları o kadar çok ki, bu nedenle her anne bebeğini mutlaka anne sütüyle beslemek için çaba göstermelidir.

Fakat bazen anne ne kadar çaba gösterse de emzirme ve anne sütü ile ilgili problemler yaşayabiliyor. Normal bir doğumla doğum yapan annenin sütü sezaryanla doğum yapana göre daha erken gelmektedir. Anne sütünü azaltan etkenlerden biri de annenin hamileliğin stresli geçmesi, bebeği için kaygılar duyması, yeterli beslenmemesi de anne sütü ile ilgili sıkıntılara yol açmaktadır.

Anne sütünü arttıran besinler nelerdir?

Doğum yaptınız ve bin an önce sütünüzün yeterli bir şekil de gelmesini istiyorsunuz peki ne yapmalısınız?

Öncelikle elinizden geldiğince stresten ve stresli ortamlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Süt hormonları en iyi salgılandığı zaman annenin uyuyup dinlendiği zamandır. Bu nedenle bebeğiniz size ayak uyduramıyacağını göz önün de bulunduracak olursak siz bebeğinize ayak uyduracak ve o uyuduğun da siz de mutlaka yatıp dinleneceksiniz.

anne-sutu-jpg.84377 Doğum yaptım ama sütüm gelmiyor ne yapmalıyım? Melekler Mekanı Forum

Anne sütünü arttırmanın bir diğer yolu ılık bir duş ve masajdır. Bunun yanın da anne sütünün çoğunluğu sudan oluşmaktadır ve bu nedenle kesinlikle günde 2/3 litre kadar suyu içmeye özen göstermelisiniz. Bol bol sıvı gıdalar almalı, süt, ayran, bitki çayları, meyve suları, lohusa şerbeti, limonata gibi gıdalar almanız da anne sütünü çoğaltıp arttıracaktır.

Rezene çayının anne sütü arttırıcı özelliği vardır. Rezeneden başka ısırgan otu, fesleğen, biberiye gibi bitki ve bitki çaylarıda anne sütünü arttırır.
Anneler bu dönemde, daha fazla kalori harcadığı için düzenli ve dengeli beslenmelidir. Şekerli besinlerin, (sütlü tatlılar gibi) aşırıya kaçmadan tüketilmesi de süt miktarının artmasını sağlar. Anne öğün atlamadan sebze – meyve ağırlıklı beslenmeli, protein ve karbonhidrat (et, balık. Süt ürünleri vb.) içerikli yiyecekleri de tercih etmelidir. Kırmızı ve turuncu sebzeler, anne sütünün kalitesini artırmaya, siyah susam, kimyon, arpa, yulaf içerikli yiyeceklerde vitamin ve mineral bakımından zengin olması nedeniyle anne sütü için büyük öneme sahiptir. Keten tohumu, susam yağı ve zeytinyağı gibi yağların da, annenin enerjisini arttırdığı gözlemlenmektedir.

Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
T Anne-Cocuk Sağlığı 1
T Anne-Cocuk Sağlığı 0
sılam_nisa Anne-Cocuk Sağlığı 2
sılam_nisa Anne-Cocuk Sağlığı 0
sılam_nisa Anne-Cocuk Sağlığı 0