Doğum yaptım kanamam çok normalmidir?

Uzman SühaN

Administrator
Doğum yaptım kanamam çok normalmidir?
doğum sonrası aşırı kanama,doğum sonrası aşırı kanama nedenleri,doğum sonrası kanama miktarı,doğumdan sonra kanama nasıl olmalı,doğum sonrası kanama hakkında bilgiler

kk.gif

Doğum sonrası kanama, normal doğumdan sonra yarım litre, sezaryen sonrası ise 1 litreden daha fazla kan kaybı olarak tanımlanmaktadır. Tüm anneler doğum esnasında ve sonrasında kan kaybederler. Fakat anenin vücudunda bulunan kan miktarı, hamilelik esnasında yaklaşık yüzde 50 oranında arttığı için, vücut normal kan kaybına iyi hazırlanır.

Doğumdan sonraki ilk 24 saatte meydana gelen kan kaybı erken doğum sonrası kanama olarak adlandırılır. Doğumdan 6 hafta sonra olan kanamalar ise geç doğum kanaması olarak değerlendirilir.

Doğum sonrası kanamanın en büyük sebebi ise, atoni ismi verilen rahim kasının kasılamaması ve kendini toplayamaması durumudur. Doğumun ardından doğum kanalında meydana gelen yırtıklar ve travmalar, kanamaların en sık ikinci nedenidir. Kanamaya yol açan bir diğer unsur da plasenta parçalarının rahimde kalmasıdır. Bu gecikmiş kanamaya neden olabilir.

Doğumun ardından kanama meydana geldiğinden vajinada veya rahim ağzında yırtık olup olmadığı incelenmelidir. Doğum sonrası kanamalarının daha nadir sebepleri ise, pıhtılaşma bozukluklarına bağlı olan kanamalar, rahmin yırtılması ve rahmin eldiven parmağı gibi rahim ağzından dışarı çıkması durumlarıdır.

Doğum sonrası kanama olduğu zaman tedavide ki ilk adım annenin hayati bulgularını düzeltmek ve kanamayı durdurmaktır. Bunun için anneye öncelikle serum verilir. Eğer kan kaybı çok fazla ise kan verilir. Bu nedenle tüm hamilelerin kan grubu bilinmelidir. Doğum öncesi takipleri sırasında kan grubu öğrenilmesi önemlidir. Kanamanın asıl sebebine yönelik tedavi uygulanır. Buradaki temel amaç öncelikle anne rahminin korunmasıdır.

Doğum sonrası normalden fazla kanamanız olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

Geri