Doğumu kolaylaştıran dualar

Doğumu kolaylaştıran dualar
Doğumu kolaylaştıran dua Nilat Hatipoğlu ve diyanet ile birlikte söylemişti. İnşikak suresi özellikle doğumun başlaması için okunacak kolay doğum duasını biliyor musunuz ? Gebelik her kadın için heyecanlı olduğu kadar zorlu bir süreçtir. 9 ay boyunca hem keyifli hem sıkıntılı anlar yaşadınız. Şimdi artık doğumunuza sayılı günler kaldı. Bebeğinizi bir an önce kucağınıza almayı diliyorsunuz.

doğumu kolaylaştıran dua.jpg
Bir yandan da doğum korkusu yaşıyorsunuz. Doğum korkunuzu , hekimizden alacağınız direktiflerle azaltabilirsiniz. Bunun yanısıra doğumunuzun rahat ve sorunsuz geçmesi için dualar okuyabilirsiniz. Yazımızın devamın da doğumu kolaylaştıran duaları bulabilirsiniz.


Sevgili anne adayları ilk defa anne oluyorsanız , doğum korkunuzun olması normal bir durum .Fakat doğum sandığınız gibi çok zor bir olay değil. Etrafınız da mutlaka doğumun zorluğu ile ilgili konuşmaları abartılarak duymuşsunuzdur. Şimdi tüm duyduklarınızı unutun ve bebeğinizle ilk karşılaşacağınız o keyifli ana odaklanın. Ve milyonlarca kadının doğum yaptığını düşünün.

Doğum korkulacak bir şey olsa bunca kadın defalarca doğum yapmazdı. Doğum gününüzü ve şeklini hekiminiz muayene ve takibi ile belirleyecektir. Doğum ile ilgili endişelerinizi mutlaka hekiminize bildirin. Her türlü olumsuzluğa kulaklarınızı tıkayın.İnsanlar her zaman abartılı konuşmayı sever unutmayın.Bazı kadınların anlattığı gibi, korkunç acılar çekilseydi, ikinci, üçüncü doğumlar gerçekleşmezdi. Şimdi sizlere doğuma giderken okumanız gereken duaları vericez. Bu duaları , inanarak okuyun. Allahın izni ve kuvveti ile doğumunuz çok kolay geçicektir.

Doğum korkusu ile ilgili konulara aşağıdaki linkler den ulaşabilirsiniz.

Hamileyim doğumdan korkuyorum ne yapmalıyım?

Doğum korkusunu nasıl yenebilirsiniz?


Efendimiz şöyle tavsiye buyurmuştur:

Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:
İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasisev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemin. (Araf 54)

Meali :

Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah`tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O`nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. (A`arf suresi, 54)

Resul-i Ekrem Efendimiz kızı Fâtıma validemizin doğumunda bu duayı okutmuş, netice sevindirici şekilde huzurlu ve sıhhatli bir doğum olarak tecelli etmiştir, Mübarek nesil Hazret-i Hasan ve Hüseyin Efendilerimiz böyle dualarla dünyaya gelmişlerdir. Sıhhatli bir doğum haberini alınca Allah’a şükretmek, konu komşuda bulunan yoksullara yardım etmek, münasip olan bîr cömertliktir.

Sancı ve ıkınma esnasında "Sümmessebile yesserah" (Abese Suresi, 20) ayetini okumak

Anlamı:

Sonra yolu ona kolaylaştırdı.

- Ferahlamak için İnşirah suresi okumak


- Rabbie yessir duasını okumak.

Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr.

Anlamı:

Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla tamamla!


Sadece bu dualar okunacak diye birşey elbette yok. İçten geldiği gibi dua etmeli. Aklımıza gelen başka Kuran ayetleriyle de dua edebiliriz:

Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm.

Anlamı:

Âlî ve Azîm olan Allah'tan başka güç ve kuvvet verecek yoktur.

Hasbiyallahu La İlahe İlla Hüve Aleyhi Tevekkeltü ve Hüve Rabbül Arşil Azim. (Tevbe, 129).

Anlamı:

Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. Ben yalnız O’na dayanırım. Çünkü O, büyük Arş’ın, muazzam hükümranlığın sahibidir.


Hasbünallahu ve ni'mel Vekil (Al-i İmran, 173)

Anlamı:

Allah bize yeter. O ne güzel vekîldir!
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst