Domates bahçesi nasıl hazırlanır?

Uzman SühaN

Administrator
Domates bahçesi nasıl hazırlanır?
Domates Tek yıllık bitkisinin meyveleri yenen bir sebzedir. Yaklaşık 1900 yıllarında Adana’da yetiştirilmeye başlanmıştır.Anavatanı Peru dur. Ülkemiz ekonomisinde çok önemli bir yer tutar.Özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde domates yetiştiriciliği daha fazla yapılmaktadır. Ucuz ve bol vitamin kaynağı olan domates besleyici ve lezzetli özelliğinden dolayı dünyanın birçok ülkesinde en çok üretilen sebzelerdendir.Kolay yetiştirilmesi, bol ürün vermesi etkileyici kokusu ve aromasıyla dünyanın en çok tercih edilen bahçe bitkisidir. Peru kökenli bitki ilk kez 1700 lü yıllarda Osmanlı,ya tanıtılmıştır. Don bölgesi 3 olan domates, Türkiye, nin her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilir.

d.jpg

1.Adım Bölgenizde don tehlikesi tamamen geçtikten sonra domates fidesi alabilirsiniz. Kendi fidenizi yetiştirmek isterseniz 1,5 - 2 ay önceden fide yetiştirme işlemine başlamanız gerekmektedir.
2.Adım Futbol topu büyüklüğünde bir çukur açın altına bir kürek yanmış hayvan gübresi veya kompost ilave edin. Kalsiyum ihtiyacını karşılamak için temizlenmiş ve iyice ezilmiş yumurta kabuklarından bir avuç serpin. Domates her türlü toprakta yetişebilir ancak organik maddece zengin, tınlı topraklardan hoşlanır.
3.Adım Domates bitkisi en güzel toprak pH' sı 6-7 aralığında yetişir. Toprak seçimi yaparken buna dikkat edin.
4.Adım Tam güneş alacağı ve rüzgardan korunacağı uygun bir yer seçin, domatesler genelde destek ister eğer mümkünse kafes içine alın.
5.Adım Satın aldığınız fideleri bahçeye dikmeden 4-5 gün önce açık havaya alıştırın.
6.Adım Ortalama gece sıcaklığı 10 derece olduğunda fideleri bahçeye taşıyın. Genel olarak ifade etmek gerekirse dikim zamanı İzmir için nisan başları, İstanbul için nisan ortaları, Ankara için mayısın ilk haftasından itibaren başlar.
7.Adım Fideyi kök boğazını biraz geçecek şekilde yerleştirin ve etrafını toprakla doldurun, toprağa gömdüğünüz gövde kısmından yeni kökler gelecek ve daha iyi beslenmelerini sağlayacaktır.
8.Adım Bir kez can suyu verin ilk meyveler gözükene kadar düzenli ama çok az su verin. Çok sulamada bitki kendini boya verip az meyve verecektir.
9.Adım İlk sulamadan bir süre sonra toprak nemliyken çapalama yapın.
10.Adım Meyveler fındık büyüklüğüne ulaştığında normal sulama dönemine geçin. Sulama yaparken bitkinin yapraklarının suya değmemesine özen gösterin. Sulamayı sabah erken saatlerde veya akşamüstü yapın.
11.Adım Haftada bir kez sıvı gübrelerle gübreleme yapın. Gelişim döneminde dengeli gübre, olgunlaşma döneminde potasyum ağırlıklı gübreler tercih edin

Dikkat edilmesi gerekenler
Domates türü seçerken öncelikle yöremize ve bize uygun türleri tespit etmeliyiz. Eğer çok rüzgarlı alanlarda yetiştiricilik yapılacaksa oturak domatesler tercih edilmelidir. Kışı uzun geçen bölgelerde fide ile üretime başlamak çok önemlidir ayrıca bu bölgelerde erken olgunlaşan türler tercih edilmelidir. Hibrid tohum kullanılacaksa tohum paketi üzerinden ve tohum satış yerlerinden gerekli bilgileri elde edebilirsiniz.
Domatesler hastalıklara duyarlıdır bu yüzden sezon sonunda domateslerin sökülüp bahçenin temizlenmesi gereklidir.

Geri