Düşüğün belirtileri nelerdir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hamile kadınların kabusudur düşük yapmak. Çoğu düşükler, kontrol edemediğiniz nedenlerden dolayı meydana gelir. Bununla birlikte, bazı temel tıbbi ve jinekolojik koşullar ve yaşam tarzı seçimleri, düşük yapmak riskinizi artırabilir

.Gelişmekte olan fetustaki kromozom anomalileri, gebeliğin 13 haftasından önce düşüklerin yaklaşık yüzde 50sinde ve gebeliğin 13 ila 27 haftasında düşüklerin yaklaşık yüzde 24ünün nedenidir. Bir kromozomal anormallik , yapısal bir değişikliğin veya kromozom sayısındaki bir değişikliğin bir sonucu olabilir. Hamileliğinizi zorlaştıran bir kromozomal anormallik riski yaşınıza göre artar.Bu makalede düşüğün olası nedenleri hakkın da detaylı bilgileri bulabilirsiniz.


dusuk-yapma-jpg.76823 Düşüğün belirtileri nelerdir ? Melekler Mekanı Forum

Her gebelik düşük yapma riski taşımaktadır . Düşük, gebeliğin 20. haftasından önce fetusun kaybedilmesidir .Tanımlanan gebeliklerin yaklaşık% 15-25i düşükle sonuçlanabilmektedir.Düşüklerin% 80inden fazlası hamileliğin ilk üç ayında gerçekleşir. Çoğu düşükler, doğmamış bebeğin genetik sorunları olduğunda ortaya çıkar. Düşükler çeşitli nedenlerle gerçekleşebilir, ancak temelde embriyo rahminde olması gerektiği gibi gelişmemektedir. Düşüğün belirtileri dönem yada doğum sancıları gibidir ve bu sancılara hafif veya yoğun kanama eşlik edebilir. Hamileliğiniz sırasında uzun süre kanama ya da güçlü karın ve sırt ağrısı yaşamaya başlarsanız, hemen hekime görünün.

Düşükle ilgili merak edilen tüm sorularDüşük nedenleri belirtileri

Çoğu düşük, fetustaki genetik veya kromozomal anormallikler, hormonal dengesizliklerle ilgili tıbbi komplikasyonlar veya uterus veya plasenta ile ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır.Vajinal kanama, düşükte en sık rastlanılan semptomdur. Hafif lekelenme veya pıhtılaşmış daha ağır akış içerebilir. Kanamayı tipik olarak kramp ve alt karın ağrısı izler.


Herhangi bir tedaviye ihtiyacım var mı?

Kanamanın nedeni biliniyorsa, doktorunuz tedavi seçenekleri hakkında bilgi verecektir.


Doğumsal Anormallikler

Doğumsal anormallikler, büyümekte olan fetüsün vücut kısmı normal gelişmediğinde ortaya çıkan doğum kusurlarıdır. Enfeksiyonlar veya toksinlere maruz kalma gibi çevresel faktörler ve genetik faktörler konjenital anomalilere neden olabilir.

Diyabet

Mevcut diyabetli kadınlar gebelik boyunca komplikasyon riski altındadırlar. Bu komplikasyonlar, bazı doğum kusurlarında ve düşüklerde bir artışı içerir. Şeker hastalığınız varsa ve hamile kalmayı düşünüyorsanız, önce şeker hastalığınızın iyi kontrol edildiğinden emin olun.

Enfeksiyon

Hamileyken hastalanmak çok stresli olabilir. Gebelik süresince sık görülen enfeksiyonların düşük yapma riskini arttırmaktaıdır. Bununla birlikte, düşük yapmaya neden olabilecek bazı Listeria enfeksiyonu vardır.

Otoimmün Bozukluklar

Otoimmün rahatsızlıklar, bağışıklık sisteminiz düzgün çalışmadığı ve kendi dokularınıza saldırmaya başladığı koşullardır.Bu bozukluklar üreme yaşındaki kadınlarda sık görülür.

Uterin miyomlar

Uterin miyomlar, uterusunuzun astarında gelişebilen benign düz kas tümörleridir. Ğreme yaşındaki kadınlarda nispeten yaygındır.Miyomlar düşüğe nedne olabilmektedir.

Rahim içi yapışıklıklar

Hamileliğinizin ilk günlerinde, embriyo rahiminizin veya endometriumunuzun astarına bağlanır ve büyümeye başlar. Uterus astarına veya rahim boşluğuna müdahale eden bir durum, düşük yapma riskinizi artırabilir.

Uygunsuz Serviks

Büyüyen fetusa uyum sağlamak için uterusunuz gebeliğinizin boyunca genişler.Gelişmekte olan cenini rahminiz 9 ay boyunca tutmaya çalışması serviksin görevidir.Bazen serviks olması gerekenden daha erken açılmaya başlar ve bu durum düşüğe neden olabilir.

Obezite

Obezite nin düşük yapma riskini artığı yapılan çalışamalar göstermektedir. Gebe kalmadan önce kilonuzu kontrol altına almaya çalışın

Sigara ve alkol

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar düşük yapma riskinizi kat ve kat artırır. Gebe kalmadan önce bu zararlı alışkanlıklardan kurtulmaya çalışın.Ayrıca kokain esrar ve eroindende uzak kalmak gerekir.

Aşırı Kafein tüketimi

Aşırı kafein alımı, düşük yapma riskini artırabileceğinizi gösteren kanıtlar vardır. Düşük yapmak istemiyorsanız aşırı kafein tüketmekten uzak durun.


Spontan düşük, gebeliğin 20. haftasından önce bir gebelik kaybı olarak tanımlanır. Çoğu spontan düşükler gebeliğin ilk 12 haftasında görülür. Dört gebelikten birinin düşükle sonuçlandığı tahmin edilmektedir. Düşük genellikle hamilelik düzgün gelişmediği için oluşur.Hamileliğin erken döneminde ağrı ve kanama, düşük yapmakta olduğunuz anlamına gelebilir, ancak her zaman değil. Gebeliğiniz boyunca rutin kontrollerinizi yaptırmanız düşüğü erken teşhis edebilir ve önleyebilir.Düşük yapmak kadınları farklı şekillerde etkiler. Bir düşük olayının fiziksel etkileri duygusal etkilerinden daha çabuk iyleşir.Bu süreçte çift olarak psikolojik destek alabilirsiniz. İkinci bir gebelik planınız varsa mutlaka hekiminize danışın.Bu süreçte ruhsal ve fiziksel olarak yeni bir gebeliğe hazır olmayabilirsiniz..
 
Melis ank

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Düşüğün amma çok sebebi varmış. Ben genelde mens olurken düşen pıhtıların bebek olup olmadığından şüpheleniyordum.Şimdi konuyu okuyunca biraz bir şeyler kafamda şekillenmeye başladı. Benimde rahmimde yapışıklık var bir kaç defa gri renkli et parçası düşürdüm. Arkadaşım bebek düşürüdüğümü söylemişti ama hiç günümde gecikmedi. Acaba böyle bir şey mümkünmü ? Adet gecikmeden normal tarihte adet olunursa hamilelik riski kesin ortadan kalkıyormu ? Yada adet tarihi geçmeden düşük yapanalr varmı ? Bu konuda bilgisi olanlar beni aydınlatabilirmi ?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bir düşük fetusun spontan kaybıdır. Düşüklerin çoğunluğu gebeliğin 12. haftasından önce gerçekleşir.Düşüklerin belirtileri değişebilir, ancak şunları içerebilir:Vajinal lekelenme veya kanama,karın ağrısı,belde ve kasıkta kramp ,Vajinadan sıvı veya deşarj..Bir düşük sıklığı her kadın için farklıdır ve farklı faktörlere bağlıdır.Hamileliğin erken dönemlerinde bir kadın düşük yapabilir ve yalnızca birkaç saat kanama ve kramp yaşayabilir.Çoğu düşük kontrolünüz dışındaki nedenlerle meydana gelir. Bazı düşükler, gelişmekte olan bir fetustaki anormallikler nedeniyle ortaya çıkar.Hasarlı bir yumurta veya spermden kaynaklanan kromozomal bozukluklar da düşük yapılmasına neden olabilir. Bir başka potansiyel neden, kazadan veya düşmeden karnın travmasıdır.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Pek çok kadın için, pozitif bir gebelik testinin uyandırdığı anlık sevinç yavaş yavaş baştan çıkaran bir korkuyla değişir.Bir şeyler ters giderse ne olacak? Ya bebeği kaybedersem? Ne yazık ki, belirli sayıda gebelik düşük yapmakla sonuçlanır.Birçok kadın bilinmeyen sebeplerden dolayı doğal bir düşük yapıyor.Enfeksiyonlar, hastalıklar, yaş ve travma doğal olarak indüklenemediğiniz bir düşük nedeni olabilir.Belli sağlık koşulları ayrıca bazı kadınların düşüklere yatkın olmasına neden olur. Tiroid sorunları, şeker hastalığı, genital yol enfeksiyonları ve ya kilolu veya obez olmak, bir miktar da risk oluşturabilir. Bu nedenle, hamile kalmadan önce bu tür koşulları kontrol altında tutmaya çalışmak önemlidir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bir düşük hamileliğin kaybı olarak da bilinir. Maalesef klinik olarak teşhis konan tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 25 i düşükle sonuçlanır.Bazı kadınlar hamile olduklarını fark etmeden önce düşük yapabilir. Kanama düşük ile ilişkili ortak bir semptom olmakla birlikte, diğer belirtiler de olabilir.Vajinal kanama ve / veya lekelenme düşük bir yaygın belirtilerdir.Düşükten kaynaklanan diğer belirtiler arasında şunlar bulunur:sırt ağrısı,ishal,mide bulantısı,Pelvik kramp (döneminizde olduğu gibi hissedebilirsiniz),Şiddetli karın ağrısı,Vajinanızdan gelen sıvı,Vajinanızdan gelen doku gibi. Bazı kadınlar normal bir gebelik sırasında hafif kanama ve / veya lekelenme yaşayabilir bu gebelikte istenmeyen durumdur. Vajinal kanama veya lekelenme yaşıyorsanız mutlaka hekim kontrolün de olun..
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Düşükten sonraki fiziksel iyileşme süresi birkaç hafta sürebilirken zihinsel iyileşme süresi daha uzun olabilir. Bir bebeği kaybetmek yas tutma sürecini içerir.Düşük yapmak, tekrar hamile kalacağınız anlamına gelmez. Birçok kadın başarılı ve sağlıklı gebeliklere devam etmektedir. Birden fazla düşük yaptıysanız, doktorunuz tıbbi durumunuz veya anormallikleriniz olup olmadığını belirlemek için test yapabilir. Bunlar, hamilelik kabiliyetinizi etkileyen bir durumunuz olduğunu gösterebilir.Tedaviler, düşük türüne göre değişir. Bir düşük, duygusal olarak acı verici ve yıkıcı olabilir. Fakat kendinizi suçlamamalısınız.Gerekirse psikolojik destek alınız..
 
D

düşükmü

Forum Okuru
slm adetim 7 gün geçti sonra çok yoğun kanama oldum grimsi beyaz et parçası geldi sizce düşükmü yaptım
 
HemşireniZ

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Merhaba, bir düşüğün sapatanabilmesi için öncelikle hcg nin izlenmesi ve rahmin muayenesi gerekmektedir. Verdiğiniz bilgiye göre % 100 düşük yaptığınız dan emin olamayız. Fakat bir ihtimalle düşük yaptığınız kanaatindeyim.Yarın hcg testi yaparsanız çıkan sonuç düşük yapıp yapmadığınız hakkında bilgi verir. Sonucu buraya yazarsanız size yardımcı olabiliriz..
 
S

sinamekiii ks

Forum Okuru
slm adetime 5 gün kala adet oldum ilk defa erken adet oldum kanım 3 gün yoğun 2 gün azdı sizce düşükmü yaptım
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, adet dönemi bir kaç gün geriye gelebilir bu normaldir. Normal döngüde adetiniz gerçekleşmiş düşük yaptığınızı düşünmüyorum
 
F

filiss33

Forum Okuru
eşimle ayın 1 de 5 de geçen ayın 22 de ilişki oldu adetim 1 gün gecikti sonra pıhtılı adet oldum 7 gün sürdü normalde 5 gün sürer sizce düşükmü yaptım?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Düşük yaptığınızı düşünmüyorum. Adetin 7 gün sürmesi, normaldir. Adet dönemin de doku parçaları düşebiliyor. Kuşkunuzu gidermek bir kadın doğum uzmanına görünebilirsiniz.
 
M

marnavvx

Forum Okuru
kızlar moralim çok bozuk hcg değerim düşüyor ilk değer 89 ikinci 60 sonuncusu 22 böyle olup hamileliği devam eden varmı
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, hcg değerinizin düşmesi sağlıksız gebeliğe işaret ediyor. Gebeliğiniz yakında sonlanacak. Bu durum da hekim kontrolünde olmanız faydanıza olacaktır.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Birinci trimester düşüklerinin% 70 inde, ikinci trimesterde ki düşüklerin% 20 sine kromozomal anormallikler neden olsa da, çoğu zaman düşük için belirli bir neden saptanamaz. Diğer olası nedenler, enfeksiyon veya çevresel veya endüstriyel toksinlere maruz kalma olabilir. Bazı durumlarda, neden diyabet, tiroid hastalığı veya otoimmün bir hastalıktır. Bir tarafik kazası merdivenden düşme, fiziksel tamva düşüğe neden olabilir. Çoğu durumda, düşük yaptıktan sonra yapabileceğiniz bir şey yoktur. Bundan sonrası kendi sağlığınıza odaklanmak ve düşüğün nedenini belirlemektir. Çoğu doktor, düşükten sonra enfeksiyonları önlemek adına cinsel ilişkiyi yasaklayabilir. Bu süreçte hekiminizin önerilerine uyun.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Düşük yapmak hem fiziksel hem de duygusal bir deneyimdir. Ne hissedeceğinizi ve bu süre içinde ne yapmak gibi hissedeceğinizi bilmek zor olabilir. Düşük sonrası tepkiniz yaşamınız üzerinde etkilere yol açabilir. Bu durum ne kadar üzücü olsa da bir an önce toparlanmaya çalışın. Bu süre içinde dinlenmeniz gerekir. Düşükten sonra hemen gebelik planı yapmayın psikolojik olarak kendinizi hazır hissettiğinizde gebe kalın. Gebe kalmadan önce sağlık problemleriniz varsa tedavi olun. Sağlıklı beslenin ve egzersiz yapın.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Düşük yaptığınızı düşünüyorsanız ve gebelik tstiniz hala pozitif ise mutlaka hekime görünün..Hekim düşük yapıp yapmadığınızı anlamak için bir kaç test yapacak .Doktorunuz insan koryonik gonadotropin ( HCG ) seviyeleri gibi hormon seviyelerinizi de test edebilir. Bu hormon genellikle gebelikle ilişkilidir. Aynı zamanda vjinal muayene ve usg ile bebeğin rahimde olup olmadığını kontrol edecektir. Düşük yaptığınızdan eminseniz bile, doktorunuzu görmek önemlidir. Bunun nedeni düşük yapsanız dahi rahminizde doku kalabilir. Buda fazla kanamaya sebep olur. Doktorunuz fetal veya plasental dokuları çıkarmak için prosedürler önerebilir.Düşük sonrası Doktorunuz bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemek için antibiyotik reçete edebilir veya daha ileri testler yapabilir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebeliklerin çoğu sağlıklı ilerlese de bir kısmı düşükle sonuçlanabiliyor. Düşüğün kesin nedeni bilinmesede bazı faktörler düşüğe neden olabiliyor. Yetersiz serviks, ağır böbrek hastalıkları , kromozom anormallikleri,tiroid sorunları ,yüksek dozda radyasuon, kemoterapi düşüğe neden olabilir. hormonal dengesizliklere neden olan bir durum olan polikistik over sendromu nedeniyle düşükler de oluşabilir. Plasenta ile ilgili sorunlar, daha sonraki dönemdeki düşükler için de önemli bir rol oynamaktadır. Genetik veya yapısal sorunlar, örneğin kromozom anomalisi veya kalp kusurları düşüğe neden olabilir. Düşüğün en belirgin belirtileri ,Genellikle kanama ve lekelenme, kasık ağrıları düşüğe işaret eder. Gebeliğin erken dönemlerinde yerleşme kanaması sıklıkla görülür bu durum düşükle yada adet kanaması ile karıştırılmamalıdır. Yerleşme kanaması bir kaç damladan ibaret bir lekelenme dir. Düşükte ki lekelenme giderek yoğunlaşır. Düşük esnasın da doku parçaları düşebilir. Rahim tamamiyle boşalmadığı taktirde yani parça kalması durumun da kürtaj gerekebilir.
 

Üst