Düşük benlik saygısının üstesinden nasıl gelinir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Güven düzeyiniz vücuttaki herhangi bir kas gibidir. Bir hedefe doğru hareket ederek bu kasları kullandığınızda ve geliştirdiğinizde zamanla daha da güçlenir; korkularınızı yıkarak; yeni deneyimler kazanarak; ve günlük kendini kabullenme ve kendini sevme yoluyla. Kendinizi tam olarak kabul ettiğinizde ve öz-sevginizi geliştirirken sadece özgüven geliştirebilirsiniz. Tek yol budur. Bunlar olmadan, özgüven büyüyemez ve sizin bir parçanıza dönüşemez.


dusuk-benlik-jpg.83635 Düşük benlik saygısının üstesinden nasıl gelinir ? Melekler Mekanı Forum
Her şeyden önce, şu anda hayatınızda nerede olduğunuzu tamamen kabul etmek önemlidir. Kendinize sorun ; Hayatımın çeşitli yönleriyle ilgili ne tür güvensizliklerim var? Beni bu alanlarda hangi korkularım tutuyor? Bu sorulara verdiğiniz cevapları tam olarak kabul etmeniz , olumlu değişim için ilerlemenizi sağlayacaktır. Bir sonraki adım, hayatınızda kendinizi güvenede hissettiğiniz alanları kabul etmektir.


Birçok insan engelleri tanımlamakla uğraşır çünkü engeller korkutucudur. Onlarla, yüzleşmemeyi tercih ettiğimiz bir unsurdur ve bu engellerin çoğu kaçınılmazdır. Er ya da geç hayatınızda ortaya çıkacak ve eğer bunlarla başa çıkamayacak ve hazır olamayacaksanız, rahat bölgenizin sınırlarına geri döneceksiniz .Ne gibi engellerle karşı karşıya olduğunuzu kabul etmek çok zor olabilir ve hedefinizi belirlediğinizde sahip olabileceğiniz güven duygusunu potansiyel olarak zayıflatabilir. Ancak, perspektifi kolayca değiştirebilir ve engellere başka şekilde bakabilirsiniz. Örneğin, karşılaşabileceğiniz olası engelleri anlamak için zaman ayırmak, onların nasıl üstesinden gelineceğine dair bir plan geliştirdiğiniz sürece güven düzeyinizi artırmanıza yardımcı olabilir . Bu engellerin ötesine geçmek için bir plana sahip olma eylemi, daha derin bir güven duygusu geliştirmenize yardımcı olacaktır.


Aşağılık kompleksi nedir nasıl aşılır ?


Benlik saygısı, içten gelen bir şeydir ve benlik saygısı, kendinize nasıl değer verdiğinize ve algıladığınıza bağlıdır. Sağlıklı benlik saygısı olan insanlar yetenekleri konusunda kendilerine güvenir ve kendi değerlerini takdir ederek, başarılarında gurur duyarlar. Kusurlarını kabul ederler ve mükemmel olmadıklarını bilirler, ama aynı zamanda kusurlarının özgüvenine veya kendi imajına zarar vermelerine izin vermezler.Benlik saygısını sürdürmeyi zor bulduğunuz zaman, öz-eleştirel düşünceleriniz davranışlarınızı ve kararlarınızı etkilemeye başlar. Hayatınızı sonuna kadar yaşamaktan alıkoyuyor.Düşük benlik saygısının üstesinden gelmek için, kendiniz hakkında düşündüğünüz ve hissettiğiniz yolu geliştirmek için bilinçli çaba sarfetmeniz gerekir.Güçlü ve zayıf yanlarınızı listeleyin. Güçlü ve zayıf yönlerinizin bir envanterini alın. Her birine 10 tane yazın . Eğer benlik saygınız düşükse, güçlü yönlerinizi listelemek zor bir iş olabilir, ancak kendinizi 10 güçlü noktayı tanımlamak için zorlayın. Güçlü yönlerin listesi, kendiniz hakkında iyi hissetmenize yardımcı olacak, zayıflıkların listesi, üzerinde çalışmanız gerekenler konusunda size adil bir fikir verecektir.


Başarılarınızı kutlayın. Bir şeyde iyi olmadığınızı düşündüğünüzde, zevk aldığınız şeyleri yapmanıza engel olabilir. Bu kendiniz hakkında daha kötü hissetmenizi sağlayabilir. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın ve bir şey iyi gitmediğinde kendinizi eleştirmek yerine, başarılarınıza odaklanın ve kendinizi kutlayın.Neleri değiştirebileceğinizi geliştirin ve yapamayacağınızı kabul etmeyi öğrenin. Kontrolünüz olmayan şeyleri kabul edin ve değiştirilebilecek şeyler üzerinde çalışın. Kusurlarınızı kabul ettiğinizde ve yapabileceğiniz şeyleri değiştirmek için cesaretiniz varsa, düşük benlik saygısının üstesinden gelebilirsiniz.Hayatta başarılı olmak için ne yapmalıyım ?

Anda yaşamayı öğrenin. Şu an yaşamaya başladığınızda, bilinçli ve akıllıca karar verme eğiliminde olacaksınız. Bu bilinçli kararlar ve eylemler, benlik saygınızı artırmanıza yardımcı olur.

Pratik farkındalık meditasyon. Farkındalık meditasyonu, kendinize bağlı kalmanıza yardımcı olur. Aktif ve iddialı olmanıza yardımcı olur. Hayatınızın sorumluluğunu üstlendiğinizde, kendinizi güçlün hissedersiniz ve bu sizin öz saygınızı artırır.Amaca uygun şekilde yaşadığınızda, seçimleriniz ve eylemleriniz için sorumluluk alırsınız. Bir hedefiniz var ve bunu başarmak için gereken önlemleri alırsınız.


Kişisel bütünlüğü uygulayın. İnandığınız şeylere göre durduğunuzda ve değerlerinizle daha fazla yaşadığınızda, düşük öz saygının üstesinden gelirsiniz. Özsaygı söz konusu olduğunda, önemli olan iç sesinizdir.

Düşüncelerinizi analiz edin. Onları dinlemeye başlayın. Onları yazın. Bu, olumsuz düşüncelerinizin nedenlerini analiz etmenize yardımcı olacaktır. Sınırlamalarınızı düşünün ve gerçek sınırlamalar mı yoksa varolduğuna inandığınız sınırlara mı bakın. Gerçek benliğinizi tanımak için derinlere bakın.Olumlu düşünceler veya olumlu iç diyalog, benlik saygınızı geliştirmek için etkili bir şekilde çalışır. Olumsuz düşüncelerinizi pozitif olanlarla değiştirin.Olumlu düşünmek yararlıdır, ancak bu düşünceleri harekete geçirmelisiniz. Olumlu düşüncelerinize başladığın zaman, kendinizi değiştirmeye başlıyorsunuz. Hareketleriniz sizi tanımlar, bu yüzden olumlu önlemler alın. Yaptığınız ve düşündüğünüz her şeye pozitiflik katın .

Gerçekçi olmayan beklentileri ayarlamayın. Kendiniz için ya da yaşamdan gerçek dışı beklentileriniz olduğunda ve bunları elde edemediğinizde, öz saygınız bir darbe alır. Beklentilerinizde dikkatli ve gerçekçi olun.


Gerçekçi olmayan beklentilere odaklamayın. Kendiniz için ya da yaşamdan gerçek dışı beklentileriniz olduğunda ve bunları elde edemediğinizde, öz saygınız bir darbe alır. Beklentilerinizde dikkatli ve gerçekçi olun.


Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin. Zayıf yönlerinizi diğer insanların güçlü yönleriyle karşılaştırmaya eğilimli olduğunuzdan, karşılaştırmalar neredeyse her zaman adil değildir. Ve daha önemlisi, başka bir kişinin hayatı hakkında bildiğiniz düşündüğünüz şey, genellikle tam resim değildir. Unutmayın, asla mükemmel olmayacaksınız ve kimse mükemmel değildir.


Geçmişten kurtulmanın yolları

Hedefler önemlidir, çünkü daha derin bir amaç duygusuyla yaşamanıza yardımcı olurlar, aynı zamanda sizi en önemli şeylere odaklanmış ve motive ederler. Bununla birlikte, hedef belirlemenin doğru ve yanlış bir yolu vardır. Hedef belirleme stili, yaşamınızda yaratmak istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacak bir değer olabilir.Öz eleştiri, erteleme , mükemmeliyetçilik, başarısızlık ve hatalar üzerinde durmak… Bütün bunlar, özgüven seviyenizi hemen tüketecektir, bu nedenle yüksek düzeyde kendine güveni olan insanlar, bu alışkanlıklara asla kapılmazlar. Aslında, bu alışkanlıkları bir veba gibi kullanmaktan kaçınırlar çünkü sahip oldukları olumsuz etkiyi tam olarak anlarlar.Yargılayıcı olmaktan kaçının. Yargılayıcı olmayın ve kendinizi kabul edin - kusurlarınız, deneyimleriniz, başarısızlıklarınız ve başarılarınız. İçsel eleştiriye direnin. Sizi olduğunuz gibi kabul eden insanlarla birlikte olun. Bu, özgüveninizi artıracak ve kendiniz hakkında iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Başkalarını memnun etmeye çalışmayı bırakın. Kendi ihtiyaçlarınızı düşünmeden başkalarını memnun etmeyi amaçlayan otomatik pilot düşüncenizi ve davranışınızı durdurun. Kendinize şefkatli olun.Kendinizi olduğunuz gibi sevin.Buradaki özgüvenin geliştirilmesindeki en büyük anahtar, bu koşulları nasıl gördüğünüz algıladığınızı aşamalı olarak değiştirmeye başlamaktır. Bu önerileri dikkate alarak özgüveninizi yapılandırabilirsiniz.
 
Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Düşük benlik saygısı genelde kişinin olumsuz deneyimlerinden, çocukluk çağında yaşadığı travmalarından kaynaklanıyor. Benlik saygısını geliştirmek için çok önemli detayları makalede ele almışsınız. Okuyanlar için emin ki büyük fayda sağlayacaktır.
 
gulnazserap

gulnazserap

Yeni Üye
Üye
Önemli bir konu bence. Özellikle kadınların kendilerine daha fazla güvenmeleri gerekiyor
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
Uzman SühaN Kişisel Gelişim 1
Uzman SühaN Kişisel Gelişim 1

Benzer Konular


Üst