Düzenli ve dengeli beslenmek için neler yapmamız gerekiyor

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Düzenli ve dengeli beslenmek için neler yapmamız gerekiyor
Selamlar. Ben bir türlü iştahumu kontrol edemiyorum.Dengeli beslenmek istiyorum ama yapamıyorum.Lütfen bana yardım edin, nasıl dengeli ve düzenli beslenebilirim :(

Dengeli beslenme aynı zamanda bedenin ısı düzenini koruması için de gereklidir. Aldığımız besinle “beden” dediğimiz bu mükemmel fabrikanın çalışabilmesi için enerjisi olurlar. Besinlerin enerji değeri “kalori” (~cal) ile ifade edilir. Bir kalorilik enerji bir litre suyun ısısının bir derece yükselebilmesi için gereken ısı miktarıdır.

Günlük iş düzenimizin ağırlığına ve de bedenimizin büyüklüğüne göre enerji ihtiyacımız değişir. Genellikle ağır işte çalışan yetişkin bir erkek günde yaklaşık 4500-5000 kaloriye ihtiyaç duyarken yetişkin bir kadın ise 3200-3500 arası kaloriye ihtiyaç duyar.

Aldığımız besinler ihtiyaç duyduğumuzdan fazla kalori içeriyor ise beden ihtiyaç fazlası kaloriyi yağa çevirerek depolar.

Günlük İhtiyacımız

Kalori : Ağırlığımız x 40 ya da 50 kalori

Yağ : 50-100 gram

Protein : Ağırlığımız x 1-2 gram

Su : En az 2-3 litre

Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.

Geri