Emekli olurken yaş tahsisi varsa değerlendirilmez

handanca

Daimi Üye
Yönetici
Emekli olurken yaş tahsisi varsa değerlendirilmez
yaş tahsisi emeklilikte yaş tahsisi
Arkadaşlar ben bu konu ile ilgili bir yargıtay kararı buldum ve ekliyorum..

İlk işe giriş tarihinizden sonraki yapacak olduğunuz yaş tahsisleri emeklilik durumunuzu etkilemeyecektir. Özellikle büyütme yapıp erken emekli olma yoluna gitmeyi düşünenler boşa uğraşıyorlar..

T.C.
YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
E. 2005/10-70
K. 2005/101
T. 23.2.2005

Davacı, yaşlılık aylığı isteminin davalı Kurumca reddedildiğini belirterek, tahsis işlemlerinde düzeltilen doğum tarihinin dikkate alınarak yaşlılık aylığına hak kazandığının tespitine karar verilmesini istemektedir.

Uyuşmazlık, yaş düzeltmeye ilişkin yargı kararları ile sosyal güvenlik yasalarında oluşturulmuş olan sigortalılık statüsüne müdahale edilip edilmeyeceğine ilişkindir.

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 120/2. maddesine göre; malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ilişkin yaş ile ilgili hükümlerin uygulanmasında, sigortalıların ve hak sahibi çocuklarının, bu kanuna tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihte nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri, sigortalının sigortaya tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonra doğan çocuklarının da nüfus kütüğüne ilk olarak yazılan doğum tarihleri esas tutulur. Ayrıca aynı maddede ilk defa çalışmaya başlanan tarihten sonraki yaş tashihlerinin dikkate alınmayacağı da belirtilmiştir.

Bu itibarla, ilk defa çalışmaya başladıktan sonra verilmiş yaş düzeltme kararları dikkate alınamayacaktır.

Geri