Endometriyozis hastası olanlar

Sema Altınışık

Yeni Üye
Üye
Endometriyozis hastası olanlar
Merhaba kızlar..Hastalığım hakkında sizinle paylaşmak istiyorum...Endometriyozis ile üniversite yıllarımda tanıştım. Senelerce myralon ve yasmin kullanımı ardından ağrıda azalmalar ve kistte küçülmeler başlamıştı. Çok stresli olan işimden ayrılıp 5 ay kadar prozac kullanıp soğan suyu kürü uyguladım. Sonra kontrole gittiğimde kistin görünmediğini söylediler. Ben de ilaçları bırakıp 1 sene boyunca rahat yaşadım. Bu sene başında ise bu sefer sağ tarafta bir çikolata kisti olduğunu öğrendim. Ağrılar dayanılmaz hal aldı. Yine 6.5cm büyüklüğündeydi. Bazen yolda yürürken kramp şeklinde ağrılar giriyordu ve iki büklüm kalıyordum. Bazen toplantının ortasında kramp giriyordu. Ama en zoru adet dönemlerinde, visanne kullanmama rağmen şiddetli, kusmalı ve acillik eden ağrılar oldu. Visanne ile kist biraz küçülse de ağrılar geçmedi. Doktorum tekrarlayacağını düşündüğü için ameliyat önermiyordu ama ağrılar sebebiyle düşünmeye başladım. Bu arada yine bu hastalık sebebiyle işten çıkarıldım. Ofiste ağrıdan başka bir şeye konsantre olamıyordum. Şimdi visanne' ı 7 aydır kullandığım ve yan etkilerinden bunaldığım için ara verip yasmin' e dönmeye karar verdik. Mesleğimin de (mimarlık) stresle çok yakın olması, işten çıkarıldığım bu süreçte belki beni rahatlatır ve ağrılarımı azaltır diye umuyorum. Evlilik ve hamilelik te düşünüyorum.Nişanlıyım zaten ama ağrılarımdan kurtulmak ve normal yaşamak istiyorum artık. Bu hastalığın hala belirgin bir sebebi bulunamamasını da çok yadırgıyorum. Bazen bu yaştan sonra tıp okumak ve sadece bu alanda çalışmak için doktor olmak istiyorum.

Merhaba, Endometriozis Endometriyum, rahim içerisine (rahim) giden dokudur.Endometriozis endometriyal dokunun rahim dışında bulunduğu bir durumdur. Ağrılı dönemlere, pelvik bölgede kalıcı ağrıya, infertiliteye ve diğer semptomlara neden olabilir. Belirtiler hafif ila şiddetli olabilir. Tedavi seçenekleri ağrı kesiciler, hormon tedavileri ve ameliyatları içerir. Şu anda endometriozise neyin neden olduğunu bilmiyoruz. Çoğu uzman, muhtemelen genetik, immünolojik ve hormonal nedenleri içeren birçok sorumlu faktör bulunduğunu kabul eder. Tedavide temel amaç ağrı ve ağır dönemler gibi semptomları iyileştirmek ve bunun etkilenmesi durumunda doğurganlığı artırmaktır. Vereceğim linki mutlaka ineleyin ve bir hekime danışın . Bir çok kişi linkte yer alan kürü uygulamakta ve iyi netice almaktadır..

Çikolata kisti için karbonat kullanan varmı ?

Geri