Epidural anestezi ve Sezaryen

Uzman SühaN

Administrator
Epidural anestezi ve Sezaryen
epidural anestezi nedir,epidural anesteziyle sezeryan olanlar,epidural anestezinin yan etkileri varmı,epidural anestezi zararlımıdır,epidural anestezi hakkında bilgiler

e.jpg

Doğum sancısından korkan bu durumu yaşamak istemeyen bebeğini ağrısız doğumla dünyaya getirmek isteyen her kadın mutlaka epidural anestezi yöntemini araştırmalıdır.
Zira bebeğinizin doğduğu anı görmek ve bunu acı çekmeden yaşayabilecek olmak gerçekten büyük bir keyiftir. Tıp dünyasının gelişme gösterdiği günümüz dünyasında modern doğumun temelleri epidural anestezi ile atılmıştır.
Bir çeşit lokal anestezi olan bu yöntem anne adayına omuriliklerden verilen lokal anestezi sıvısının omurilikteki sinirlere etki ederek doğum sancısı iletisini kısa süreliğine beyne iletmemelerini sağlar. Bu sayede anne adayı bilincini kaybetmeden.

Etrafında olan biteni fark ederek bebeğini dünyaya getirmiş olacaktır. Bu tür anestezinin hemen hemen hiçbir olumsuz etkisi olmamaktadır. Sadece bazen anne adayının fazla kilolu olması nedeniyle anestezinin etkisi çabuk geçmekte ve hasta erken uyanmaktadır.
Bunun yanı sıra ağrısız doğumun en kolay yöntemi olması nedeniyle normal doğumun tüm avantajlarını içermekte dezavantajlarını ortadan kaldırmaktadır. Annenin sağlığına veya bebeğin sağlığına herhangi bir olumsuz etkide bulunmamaktadır. Bir diğer adı prenses doğum olan bu yöntemle sadece omurilikteki epidural bölgesi uyuşturulduğundan hiçbir şekilde genel anestezinin olumsuz etkilerine anne veya bebek maruz bırakılmamaktadır.

Epidural anestezi aslında sadece normal doğuma sadece sezaryen yöntemiyle yapılan doğumlara ve her ikisine de uygulanabilen 3 alt türe ayrılmaktadır. İlaç uygulanmadan önce mutlaka denenmeli alerji veya diğer reaksiyonlara ilişkin tedbirler alınmalıdır.
Olumsuz etkiler içermeyen bu yöntem acil durumlarda gerçekleşen gebeliklerde uygulanması tehlikeye giren bir uygulamadır. Zira anestezi doktoru ilacı omurgadaki belirli bölgeye uygulayıp belli süre bekler ve daha sonra diğer aşamalara geçer. Ancak başlamak üzere olan veya başlamış doğumlarda bu yöntemin uygulanması ve başarılı olunması pek sağlıklı bir uygulama olmayacaktır.
Doğum için anestezi istemeyen bir anne aday için bu uygulama gerçek anlamda kurtarıcıdır. Doğar doğmaz bebeğinizi görmek emzirmek her annenin hayalidir. Bu nedenle mutlaka araştırılması ve düşünülmesi gereken bir doğum yöntemidir. Epidural anestezi ile sağlıklı halinizden hiçbir farkınız olmaksızın bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz.
Doktorunuzun önerileri doğrultusunda mevcut sakıncaları giderilerek uygulanacak bu doğum yöntemi ile kısa zamanda ayağa kalkabilir bebeğinizin ihtiyaçlarıyla ilgilenebilirsiniz.
Normal doğumun tüm avantajlarını sezaryen doğumun konforuyla bütünleştiren bu yöntem günümüzde oldukça yaygın şekilde uygulanmakta ve başarıya ulaşmaktadır. Tüm bu gelişmiş yöntemlerin arasında sağlık açısından risk oluşturmayan bedeninize en uygun yöntemi seçmek bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından kuşkusuz en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

bende epidural oldum tabii ki ilk tercih normal doğum ama benim gibi sıkıntılı durumu olanların da epiduralı tercih etmesini isterim. Bebeklerin doğum anına şahit olmak çok güzel bir duygu. Teşekkürler paylaşım için :oppucuk:

Normal doğum anne ve bebek açısın dan risk olmadığı müddetçe mutlaka tercih edilmeli. Epidural doğum yapanlar durum dan hayli memnun .Bu konuda şikayet edeni hiç duymadım. Lavişim ikizlerini büyüt yeni bebişler bekliyoruz :D

Normal doğum anne ve bebek açısın dan risk olmadığı müddetçe mutlaka tercih edilmeli. Epidural doğum yapanlar durum dan hayli memnun .Bu konuda şikayet edeni hiç duymadım. Lavişim ikizlerini büyüt yeni bebişler bekliyoruz :D

uhuuuu ben mi valla Allah vermedikçe epey bir süre zor adminim :) kızlar beni fazlasıyla yoruyor şükür elhamdülillah olmayana versin inşallah rabbim

Geri