Ertesi Gün Hapı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

T

TİTAN

Forum Okuru
Ertesi Gün Hapı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
ertesi gün hapı, nasıl kullanılır, etkileri, zararları, korur mu, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

ertesi gun hapi-24f.jpg

Sevgili melekler,
Korunmasız bir beraberlikten ya da kullandığınız korumanın işe yaramadığını farkettikten sonra kullanılan haplara ertesi gün hapları denir.Bu haplarla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda ki gibidir:

Kullanılabilir ama asla bir doğum kontrol yöntemi değildir.
İlişkiden sonra 72 saat içinde alınmalıdır.
Östrojen ve progesteron hormonları içerir. Cinsel ilişki sonrası spermin yumurtaya ulaşmasını, yani döllenmeyi önlüyor ya da sperm yumurtayla birleşmişse bu birleşimin rahim içinde tutunmasına engel oluyor.
Yapılan araştırmalarda başarı şansının yüzde 97-98 gibi yüksek bir oranda olduğu saptanan yöntem ne kadar erken uygulanırsa, yani hap cinsel ilişkiden sonra ne kadar çabuk alınırsa o kadar etkili.
Eğer döllenmiş yumurta hücresi ana rahminde yuvalanmışsa, ertesi gün hapının hiçbir etkisi olmuyor. Yani bu hap, mevcut bir gebeliği sonlandırmıyor ve eğer böyle bir durum varsa, fetusa zarar vermiyor.
Bazı kişilerde mide bulantısı, baş ve kasık ağrısı, halsizlik, kusma ve baş dönmesi gibi durumlara neden olabiliyor.
İlaç alındıktan sonra 4-10 gün içinde hafif bir kanama yaşanıyor ve ondan sonraki adetle birlikte düzenli adet görülmeye başlanıyor.
Ne zaman kullanılmalı?
Prezervatifin yırtılması, diyaframın kayması, doğum kontrol hapının unutulması ya da kullanılan diğer bir yöntemin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda uygulanması gerekir.
Hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra almak gerekir.
Önce hapı alıp sonra ilişkiye girerseniz, hiçbir işe yaramayacağından emin olabilirsiniz.
Sürekli bir doğum kontrol yöntemi olarak görülmemeli.
Ayda sadece bir kere kullanılmalı.
Cinsel yolla bulaşan hasalığı önlemez.

Prezervatif yırtıldığı için kullanmak zorunda kalmıştım. O gün hayatımın en kötü günüydü. Şuan da piyasada önerilen ve satışı olan en etkili ilaç Ella. Fazlasıyla yan etkileri olan bu ilacı maalesef içmek zorunda kaldım. İçtikten iki saat sonra yan etkilerini göstermeye başladı. Karnıma saplanan sancılar yüzünden uykuya dalmakta zorluk çektiğimi hatırlıyorum.

Ertesi gün erkenden eczaneye gidip içmiştim. Bende lekelenme tarzında 3 gün ara kanama yaptı. Adet günüm yaklaştıkça stresten öleceğimi düşünmüştüm. Evli olmadığım için korkularım ve endişelerim artmıştı. Neyse ki sorunsuz şekilde, korktuğum başıma gelmeden adet oldum. O anlar, sevinçten havalara uçtuğum anlardı. O günden sonra resmen cinsellikten soğudum diyebilirim.

Geri