Ertesi gün hapı yuttum hamile kalırmıyım?

Uzman SühaN

Administrator
Ertesi gün hapı yuttum hamile kalırmıyım?
ertesi gün hapıyla hamile kalınırmı,ertesi gün hapı kullanıp hamile kalanlar,ertesi gün hapı yuttum hamileyim,ertesi gün hapı kullanım gebe kalanlar hakkında bilgiler

Ertesi gün hapı aldım fakat hamile kaldım?
Bu durumda gebeliği istemiyorsanız tek çare kürtaj ile aldırmaktır. Eğer hamileliğin devamına karar vermişseniz bu durumda ertesi gün hapının gebeliğe zarar vermesinden endişelenmenize gerek yoktur. Ertesi gün hapı kullanıp da hamile kalanlarda bebek üzerinde yan etki izlenmemiştir.

Ertesi gün hapları (ertesi sabah hapları) içerdiği östrojen ve progesteron hormonu sayesinde (bazıları sadece progesteron içerir) gebeliği şu mekanizmalarla önler:
1. Yumurtlamayı engeller
2. Döllenme oluşmuşsa bunun rahim içerisine yerleşmesini engeller.

ee.jpg

Ertesi gün hapları ilişkiden sonra ne kadar çabuk alınırsa o kadar iyi etki eder. İlk gün alındığında yaklaşık %90 oranında koruma sağlarken ikinci ve üçüncü gün alınırsa bu koruma daha az olacaktır. Bu nedenle ilşkiden sonra 24 saat içerisinde alınması önerilir, en geç 3 gün içerisinde alınmalıdır.

Burada dikkat edilecek nokta ertesi gün haplarının oluşmuş bir gebeliği asla sonlandıramayacağıdır, bu haplar ancak gebelik oluşmadan önce etkilidir. Ertesi gün hapları kürtaj gibi gebelik oluştuktan sonra gebeliğin alınmasını veya düşmesini sağlayacak bir yöntem değildir. Gebelik oluştuktan sonra ertesi gün hapı kullanılmaz, kullanılsa bile hiçbir etkisi olmaz. Hamilelik oluştuktan sonra devamı istenmiyorsa tek çare kürtaj ile aldırmaktır.

İyi günler kız arkadaşımla ilişkiye giirdik anal kız arkadaşım ertesi gün hapı aldı bende prezervatifle korundum kız arkadaşım şimdi midesinin bulandığını söylüyor hamile olabilirmi adetinide oldu?

Merhaba,

Bu tür birliktelikte hamilelik söz konusu olmaz. Ayrıca birliktelik esnasın da korunmanız olası gebeliği engellemektedir. Partnerinizin de adeti gerçekleşmiş , hamile olmadığına kendini ikna etsin. Mide bulantısı gebelikten dolayı değil, psikolojik yada rahatsızlık kaynaklı olabilir.

Merhaba bisey soracaktim erkek arkadasimla analdan iliskiye girerken prezervatiften sizma oldu ve yatak islakfi vajina bolgemde islakti sizce ella hapi kullansam gebelik gibi durum olur mu

Geri