Ev yapımı balık kraker yapmaya ne dersiniz?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Ev yapımı balık kraker yapmaya ne dersiniz?
balık kraker, balık kraker tarifi, balık kraker nasıl yapılır, ev yapımı kraker

Hangi yaştan olursa olsun krakerler hemen hemen herkesin tutkunu olduğu bir atıştırmalıktır. Hele bebeklerin dişleri çıkmaya başladıktan sonra birçok annenin çantasın da olması gereken bana göre bir kurtarıcı gibidir krakerler.

Bakkallar da ve marketler de farklı kraker türleri satılıyor ama sizlere bu konumuz da tamamen ev yapımı bir kraker tarifini paylaşmak istedim.

İçinize sine sine doğal bir kraker yaparak bunu çocuklarınıza güzel bir atıştırmalık olarak ikram edebilirsiniz.

Kraker tarifimiz şeklinden dolayı adı balık kraker olarak biliniyor. Ne yalan söylim balık krakerleri çocukluktan beri pek bir severim ama bu tariften sonra kesinlikle balık krakeri kendim yapmayı denicem..

Ev yapımı balık krakerin tarifine geçerken ilk önce gereken malzemeleri paylaşalım;

Rendelenmiş peynir( peynir türü istediğiniz türden olabilir)

4 yemek kaşığı tereyağı ve bir su bardağı un

Bir çay kaşığı tuz

2 yemek kaşığı soğuk su

Balık krakerin yapılışı

Daha pratik bir şekil de hazırlamanız için varsa karışımı mixerde kıvam alıncaya kadar karıştırın.

Daha sonra bu karışıma suyu ilave edin ve hamurun 10 dakika kadar kıvama gelmesi için bekleyin.

Kıvama gelen hamuru ince bir şekil de açın. Her yerden kolay bir şekil de bulabileceğiniz kurabiye kalıbı ile (balık şeklinde olması uygun olacaktır) hamura şekil verin

3.jpg

Bu esnada fırını 200 dereceye alarak ısınmasını bekleyin. Ayarlanan ısıya gelen fırına hazırladığınız şekilli hamurları koyduğunuz tepsiyi sürün.

Yaklaşık yarım saat sonra kabaran ve kızaran krakerleri alarak soğumaya bırakabilirsiniz.

2.jpg

Sadece çocuklar için değil bu güzel krakerleri gelen konuklarınıza çayın yanında ikramlık olarak da servis edebilirsiniz.

Eminim ki şeklinden dolayı bu güzel balık kraker tarifini çocuklar çok severek tüketecektir.

Ayrıca dilediğiniz farklı kurabiye kalıpları ilede şekil verip deneyebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin ve afiyet bal şeker olsun:)

Baharatlı çubuk kraker tarifini denediniz mi

Geri