Evet Panik Atak Kendiliğinden Geçer Mi buyrun öğrenelim

S

sinemia

Forum Okuru
Merhaba ben 28 yasindayim universtede basladi benimki bende psikiyatriye gitmeyi kabullenemedm delimiyim ben die gittim tabiki ilac verdi bir haftada gecti tabi yine korkularim vardi ama olac 1 hafta uyuttu beni gozumu bir actim annem basimda aglio nasil uzuldum bunu onlara yapmamaliyim dedim gecti 6 sene sonra yani bugun yine basladi simdide ben degil annem babam olcek die korkuorum dr gitmiorum yenmeye calisiorum ben nie bole oldum ki diorum psikolojim bozuk diyene yerim sizin psikolojinizi derdim C.ALLAHim yardimcimiz olsun

H

Hatice Uras

Yeni Üye
Üye
Doktor kontrolünde ilaç kullanmak çok önemli. Vücudun dengesini bozmaktan başka bir şeye yaramıyor özellikle bu tarz ilaçlar. Faydalı bir paylaşım olmuş. Umarım herkes bu can sıkıcı durumu kolaylıkla atlatır.

P

Panik Bozukluğu Hastası

Forum Okuru
Arkadaşlar öncelikle ben panik bozukluğu hastasiyim ve sizede acil şifalar dilerim buraya bende yazma gereksinimi duydum çünkü bu illetin nasil olduğunu çok iyi biliyorum. Bende ilk yazin ortasinda sicakda bayilma hissiyatiyla geldi ve sicaktandir diyip geçtim ama neredeyse hergun o iğrenç duygular ve bayilma hissiyatiyla yasayinca bi ruhsal sorunum olduğunu anladim ve doktora gitmektense internette arastirmayi tercih ettim ve üzerine gittim hastaligin her atakta kendime has yöntemler buldum ve sizin içinde tavsiye vermem gerekirse kesinlikle nefes kontrolunuzu her akliniza geldiğinde yapin(YouTube de bulabilirsiniz) ve panik atak sirasinda kesinlikle etraftaki şeylere bakin akrabanin isini düşünün bu binayi kaç ayda yapmislardir diyin icinizden vs bunlari yapin göreceksiniz ise yaricak burada önemli olan bu hastaligi onemsememek onu düşünmeyiniz ben yaklaşık 2 ay kadar çektim ve çok şükür şuan kurtulma dönemin deyim az kaldi. Ve sunu unutmayin hayatta hiçbirşey sizin saglinizdan önemli değil çoğunuz belki bilmiyor ama bu hastalik kafaya çok takmaktan oluyor bende Sinavi nazil kazanacam diye çok taktim hiçbirşeyi kafaniza takmayin. Emin olun ilacsiz falan geçer siz yeterki kafada bitirin inşallah hepimiz saglimiza kavusuruz. Allah hepinize yardim etsin.

kızılsaç

kızılsaç

Üye
Üye
ben ergenlikte geçirdim ilaç filan vermediler. sadece sizi anlayan biri olmalı. yanınızda size göre daha gamsız sakin.telkin veren ve kişinin karakterine göre kendinizi bu durumun geçici olduğuna ikna edeceksiniz öyle de böyle de.sonra yavaş yavaş kayboluyor.yalnız kalmayın kafanızı meşgul edin ayrıca.

T

Tarlıkız

Forum Okuru
Arkadaşlar bende panık atak hastasıyım üstelik 5 senedir ve 19 yaşındayım 5 sene öncesinde eniştemin ani ölümü beni panik atak yaptı kendimi ölecek gibi flan hissediyordum acillere gidiyordum falan neyse o gecti sonra tekrar başladı başka şeyleri kafama takmaya başladım sıkıntılar geliodu içime sanki delirecekmişim gibi hissediyordum oda gecti yine geldi hastalık kendimi sıkıntıya sokmaya yer arıyorum resmen aha sıkılmadım ne zaman sıkılacam diye diye aklıma füşürüyorum sıkılıyorum hastaneye gidicem psikoloğa göndermişti doktor ilaçda vermişti gitmemiştim ama bu kez gidicem inşallah kullanıcam ilacları Allah hepimize şifa versin. Kim ne derse desin ilaçları bırakmayalımki iyileşelim ☺☺☺

H

Harun09

Forum Okuru
Herkese merhaba
Arkadaşlar bende panik atak hastasıydım. Bu illeti sadece 2 defa yaşadım 19 yaşındayım. Bir arkadaşımın bana izlettiği paranormal filmler beni çok korkuttu. Dediğim gibi sadece iki defa yaşadım diğer yorumları okurken aslında ne kadar şanslı ve akıllı olduğumu anladım. Nice insanlar yîllarca yaşamış bunu. İlk atak yaşadığımda ani tansiyon düşüklügü olduğunu sanmıştım ama ikincisinde bir psikoloğa gitmem gerektiğini anladım. İlaç verdi bana ama hiç kullanmadım. Şu anda iyiyim son atağımın üstünden 3 ay geçti ama bu hastalık bir anda bîrakmıyor insanı. Herkes aynı değildir ama ben 2 gerćek atakdan sonra 4 defada kücük ataklar gecirdim yani tam panik atak olmuyorsun sadece 1-2 belirtisi oluyor 5 dk sonra geçiyor ve her gelişinde dozu azalıyor en son bitiyor. Son kücük atağımın üstünden 20 gün geçti. Peki ben nasıl paçayı çabuk kurtardım? çok basit kendi beynime telkinde bulunarak. Mesele algıda ! Panik atak, olmayan bir durumu varmış gibi algılamaktır ben beynime olmadıgînı inandırdım. Birde bilinçaltîma inandırsam tamamdır. Beyin alsa bile bilinçaltının alaması daha çok zaman istiyor. Bu yüzden halen sıkıntılarım var panik atak yok ama içimde huzursuzluk var durduk yere sıkıntı giriyor içime panik atak geçirmekten bin kat daha iyidir ama yinede etkileniyorsun. Uyanıyorum bugün kafama neyi taksam acaba diyorum içimden akıl gidiveriyor. Herkes atak anında öleceğini sanır ama aslında ölmek ani bir şeydir atak geldiği anda ölsek idik aslında kurtulurduk ama panik atak ölmekle ölmemek arasında igrenç bir hisdir. Çok kişinin sahip olduğu bu hastalıkta hiç kimse atak esnasında ölmemiştir. Velhasıl kelam iş kişinin kendisinde bitiyor, korkunuz ne olursa olsun ölümde olsa korkmamak gerek unutmayalım ölüm bir yok oluş değil.yeni bir hayata başlamanın ilk evresidir. Allah hepimizin yardımcısî olsun.

S

Sbl58

Forum Okuru
Merhaba arkadaşlar ben 27 yaşındayım 10 yıldır panik atak ile mücadele ediyorum. Hayat kalitemı çok düşürüyor fakat artık bunla yaşamayı öğrendim . Ama yaptığım hicbirşey mutlu etmiyor boş yaşıyorum. İlaçlar bile artık bir süre sonra bağışıklık kazanıyor hiç bir faydası kalmıyor. Yapabilinsanız ilacı çok fazla kullanmayın . Bu aralar meditasyon yapıyorum çok iyi geliyor kullandığım ilaç efexor

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,
Günümüz de en sık görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir ,panik atak.Tedavisi ilaçlarla sağlanmaya çalışılsada ,birazda kişinin olumlu yönde, telkinlerle ,kendini motive etmesi gerekiyor.İlaç her zaman tek başına tedavi etmez.Bakış açınız değişmedikçe bu olumsuzluktan kurtulamazsınız.Genelde altın da geçmişe yönelik olumsuzluklar ,korkular yatan panik atağın sizi esir almasına izin vermeyin.Pozitif düşünmeye bakın.Sizi mutlu edicek şeylerle uğraşın.Negatif ortamlar dan ,kişiler den uzak durun.Canınız istemese bile atak geldiği an kendinizi dışarıya atın .Derin nefes egzersizleri yapın..(Dini açıdan ele alırsak; Vesvese kaynaklı bu durum karşısın da en etkili yöntem duadır.Dua edin ,dua etmek sizi rahatlatıcaktır.) Sağlıklı günler diliyorum..

D

dideeem

Forum Okuru
Meraba ya nasıl anlatsam benim her günüm ızdırap gibi.. Etrafimdaki herşeyden şüphe eder oldum gece cikmaya korkuyorum yürürken sanki biri bana gelip bisi yapcak gibi ölüm her an gelecek gibi .. Ve en kötüsü ailemden uzaklaştım.. Sevdiğimden etrafa çok yabancı oldum kimseye anlatamıyorum deliriyorum sanırım sanki her an bisi olacak gibi geliyor olumlu düşünemiyorum istemeden oluyor ama engel olamıyorum bileniniz varmı yasayaniniz var mi ? Su an bile yazarken elim ayağım titriyor .. Korkularim beni deli mi ediyor ? Bana ne oluyor?? Doktor xriplex die bi ilaç verdi onu kullanmaya bile korktum
Ama 4 gündür kullanıyorum ALLAH rızası için bana cevap versin bilen yaşayan duyan ??

O

Onurball

Forum Okuru
Bu rahatsızlık başlayalı yaklaşık 1 ay oluyor ve hala devam etmekte.5 gündür ilaç kullanıyorum ilaç kullanmaya başlayınca daha çok arttı gibi hissettim fakat kullanmaya devam ediyorum.Aslında doktorum bana "sende panik atak var" dediğinde inanmamıştım sürekli internetten şizofreni belirilerine falan bakıyordum çünkü dayanılcak gibi değil sanki gün geçtikçe kendimi kaybediyor gibi hissediyordum.Ama bugün internetten panik atak belirtilerine baktım ve tam olarak beni anlatıyordu kendini kaybetme korkusu,ölüm korkusu,baş dönmesi vb. bu beni birazda olsa rahatlattı ve artık panik atak olduğumdan eminim ve bu hastalığın insanı delirtmediğini yada öldürmüceğini biliyorum herşey düşünmekle alakalı bol bol papatya çayı içmek lazımmış :) Allah herkese tüm hastalara şifa versin, umarım bende iyileşirim. :)

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Amin sevgili onur tavsiyeleriniz diğer aynı hastalıktan müzdarip olanlara ışık olacaktır. Papatya çayı rahatlatır diye duymuştum kullananlar yazabilirse seveniriz :D

liya

liya

Üye
Üye
benimde arada bir panik atağım tutuyor bendeki belirtileri şöyle sayabilirim özellikle kalp çarpıntısı ile geliyor kötü bir şey olacakmış gibi hissediyorum nefes darlığım çok oluyor inanılmaz bir ruh sıkıntısı oluyor bir yere sığamıyorum bayılacak gibi oluyorum hıçkıra hıçkıra ağlamak istiyorum bazen kısa sürsede ataklarım bazende uzun süre devam edebiliyor bir sene kadar doktor tavsiyesi ile ilaç kullandım ama çok büyük faydasını göremedim zaman içinde bu ataklarla yaşamaya alıştım şimdi arada bir geliyor ama ilaç kullanmıyorum artık

E

EAkee

Forum Okuru
Arkadaşlar 6 yıldır panik bozuklukla yaşamaktayım, bunun 5 yılını çeşitli ilaçlar kullanarak geçirdim. Faydası olmadı diyemem ama anlıktı etkileri. Bunun yanısıra yan etkileri iyileştirici etkisinden daha fazlaydı , ilaç kullanmayı doktor kontrolünde bıraktım ve iyi bir psikolog bulup tedaviye başladım. Kendimi daha güçlü hissediyorum , tamamen geçti diyemem çünkü bu rahatsızlık birikim sonucu ortaya çıktığı gibi zamanla iyileşiyor. Bu süreçte sabırlı olmak lazım, şuan panikle yaşamayı öğrendim , zaman zaman yokluyor ama sakin bir şekilde karşılayıp uğurluyorum misafirimi :)

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba , faydalı yorumunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

B

Bekir

Forum Okuru
Malesef bu pskolojik hastalık çok kötü bişey arkadaşlar. 3 sene önce arkadaşlarım baskısıyla uyuşturucu denen illeti kullandım eve geldim oluyorum sandim öyle bi korku yarattıki her yerim titremeye başladı bir hafta evden çıkamadım sonra arkadaşlarım zorladı dışarıya çıktım etraftaki insanları çok tuhaf görüyodum gözlerim çok farklı görmeye başlamıştı doktora gittim depresyondasın dedi ilaç verdi ama ilaçları almama rağmen kullanmadım. Güçlü birisi oldugumu biliyodum ve ilaçlar sayesinde düzelmektense defalarca atak geçirir kendim yenerim dedim. Şuan bile içimde kaygisizlik var ara sıra nefes daralması çarpıntı korku göz dalmasi falan ama alıştım takmıyorum panik atagim diyorum olacak diyorum. Yenmeye çalışıyorum. Korkmayın ne varsa korktuğunuz üzerine gidin. Metroya mi binceksiniz binin nefessiz kalmazsınız uçağa mi binceksiniz ölmezsiniz düşmediği sürece asansörde mi kaldınız 10 dakika sonra çıkacaksınız ordan hep ıyi şeyler düşünün düşündükçe nasil rahatladiginizi göreceksiniz beyninizin sizi kaldırmasına izin vermeyin hayatın keyfini çıkarın böyle bişey için mutluluktan geri kalmayın sadece siz değilsiniz milyonlarca insan da bu var. Her zaman özgür olduğunuzu unutmayın. Bunun kendi elinizde olduğunu unutmayın. Nefesinizi kontrol etmeyi öğrenin. Rabbim istediği sürece o nefesi alacaksınız unutmayın. Gerçekten alamadığınız zaman korkacak kadar zamanınız olmayacak çünkü. Kesinlikle ilaç kullanmayın. Kendinizi o kimyasallara hapsetmeyin. Beyniniz sizin o sizin emrinizde siz onun değil. Siz ne isterseniz o olur. Nasil askerde komutan ne emrederse o oluyorsa vücudumuzda da aynısıdır. Herkes kendi beyninin komutanıdır. Ona ne düşünmesi gerektiğini siz emrediceksiniz. Her zmaan pozitif olun etrafa neşe saçan siz olun konuşurken bağıra bağıra neşeli konuşun. Bişey yaparken ne güzel yapıyorum ya helal olsun bana diye konuşun. Stresten uzak durun. En önemlisi unuttukca iyilesiceksiniz. Unutmayın.

L

leydilara

Yeni Üye
Üye
Merhabalar, hazır konu varken sorayım dedim bazen geceleri yatakta uyumaya çalışırken 2-3 dk süren bir tedirginlik hali ile baskı altında oluyorum o anlar çok zor geçiyor bunun adı panik atak mı?

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
leydilara' Alıntı:
Merhabalar, hazır konu varken sorayım dedim bazen geceleri yatakta uyumaya çalışırken 2-3 dk süren bir tedirginlik hali ile baskı altında oluyorum o anlar çok zor geçiyor bunun adı panik atak mı?
Bunu tek başına patik atak diye sınıflandırmak yanlış olur. Öncelikle bunu tetikleyen başka sorunlar olabilir ve psikolojik rahatsızlıklar da kendi araların da farklı teşhise dayalı rahatsızlıklara ayrılıyor. Panik ataklar kişiden kişiye de değişebiliyor. Kimin de kalp çarpıntısı heyecan, korku vs.. Kimin de ağlama nöbetleri, kalbin sıkışması vs gibi olabiliyor bunun için uzman bir hekimin teşhis koyması gerekiyor.

M

metztli

Forum Okuru
Arkadaşlar 4 yıldır panik ataktan muzdariptim. Hayat kalitemi iyice etkilemişti bu illet. İlk zamanlar gece dışarı çıkamıyordum, zamanla hiç çıkamamaya başladım. İş hayatı ve sosyal hayatı geçtim nefes aldırmayacak duruma gelmişti. Bu süreçte ayrı ayrı antidepresanlar kullandım. Antidepresanlar etkilidir ancak sorunlarınızı erteler ve geçiştirmenizi sağlar. Ta ki nereye kadar ilaçlarla geçecek diye isyan ettiğiniz ana kadar. Ben 4 yılın sonunda nihayet isyan edip psikiyatri desteği dışında alternatif bir yol arayışına girdim. İlk tavsiyem panik atağınız özellikle belli bir travmadan sonra oluştuysa EMDR kesin çözüm. 2 seansta bile geçirebiliyor. Ancak nedeni belli olmayan ruhsal sıkıntılara girdiyseniz ve psikoterapilerde sonuç vermiyorsa mucize enerji reiki ile tanışmanızın vakti geldi demektir. İnanmayarak girdiğim bu yolda sadece 1 hafta içinde başı dimdik ve sağlıklı olarak çıkmış bulunmaktayım. Ruhsal sıkıntılar çakra dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle karın ve alın çakrası dengesizliği anksiyete bozukluğuna neden olmaktadır. Birkaç reiki enerji çalışmasıyla bu çakralar kısa sürede dengelenebiliyor. Bu işi hakkıyla yapan insanlar var. Daha ayrıntılı bilgi isteyen olursa verebilirim. Eğer panik atak gibi bir illete tutulduysanız daha önce aklınızın ucuna gelmeyecek şeyler denemek zorunda kalıyorsunuz. Ve nihayet denediğiniz yol sonuç verince şükürler içerisinde herkesle paylaşmak istiyorsunuz. Bütün samimi hislerimle paylaşıyorum bunu 1 hafta içerisinde geçebilir. Herkese şifa olsun.

S

Sevil özzz

Forum Okuru
Ben de sadece xanax aliyorum bana da paxil verdi. Cimbalta 1 hafta ictim cok agir geldi. Paxili kullanmaktan bile korukuyorum. 4 yil once basladi. 10 gundur 5 kez acile gittim yine. Allah hepimize sifa versin. Ben deliricem saniyorum

S

Sevil özzz

Forum Okuru
Arkadasim ben de 4 yildir panik atak hastasiyim. Cipralexi kendim biraktim. Ilk yil xanax icmedim sonra bir yil ictim biraktim 7 aydir yine iciyorum bu illetten nasil kurtulurum bilmkyorum. Ataklarim bitmisti 10 gundur basladi 5 kez acile gittim. Cimbalta yan etkisi agir oldu. Simdi paxil verildi ben de onu icmeye bile korkuyorum sadece xanax iciyorum. Allah hepimize acil sifa versin

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, panik atakata öncelikle altta yatan durum belirlenmeli, Korkunuzu besleyen nedir bunun üzerine gitmeli ve çözmelisiniz. İlaçlar tek başına fayda sağlamaz. Kendi kendinizin kontrolünüde sağlamalısınız. Panik atakla ilgili detaylı bilgiler için aşağıda yer alan linkimizi ziyaret ediniz.

Panik atak nedenleri belirtileri tedavisi

Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
Uzman SühaN Herşeyin başı sağlık ! 0
D Herşeyin başı sağlık ! 0
M Herşeyin başı sağlık ! 0
gamselim Herşeyin başı sağlık ! 1
nisan Herşeyin başı sağlık ! 0
K Herşeyin başı sağlık ! 0
K Herşeyin başı sağlık ! 0
*MeleK* Herşeyin başı sağlık ! 0