Evliliğin ilk yılı neden zordur ?

BilirDişi

BilirDişi

Üye
Üye
Evlilikler ömür boyu sürecek bir projedir. Ve evliliğin ilk yılı, çiftin bir birini anlaması ve uyum sağlaması için kritik öneme sahiptir.Birbirinizi tanımaya başladığınızda, güven ve anlayış gibi başarılı bir evlilik için ihtiyaç duyduğunuz tüm özellikler yeni ortaya çıkıyor. Evliliğin ilk zamanları ilk yılı bazen en zor olanıdır çünkü yeni bir kişiyle birlikte yaşamak, zevklerine, tercihlerine, alışkanlıklarına ve yaşam tarzlarına uyum sağlamak zorundasınız.

Evliliğin ilk ayları nasıl geçer ?

Uzun bir flört döneminiz olsun veya olmasın gerçekte hayat arkadaşınızı evlilikte tanıyorsunuz. İlk zamanlar her şey çok güzel olacaktır ama ara sıra ilişkiniz inişli ve çıkışlı olacaktır. Biribirinizin hakkında bilmediğiniz şeyleri öğrenecesiniz . İlişkiniz büyük bir sınavdan geçiyor. Tartışmalar kaçınılmaz olacaktır, sonuçta bir evde iki farklı düşünen beyin var.. Önemli olan tartışmanın dozunu artırmamak ve saygı sınırını aşmamaktır. Tartışmaların olması normaldir evliliğin ilk aylarındaki kavgalar ilişkiyi yıprattığı gibi güçlendiriyor. Biraz sabır, anlayış hayat yolculuğunuzun başlangıcını keyifli hale getirebilir...

evliligin-ilk-aylari-nasil-gecer-png.85001 Evliliğin ilk yılı neden zordur ? Melekler Mekanı Forum

Evli olmak, ilişkinizin seyri boyunca eşinizi tekrar tekrar tanımaya devam eden sürekli bir süreçtir.Birlikte zaman geçirmek , özellikle ilk yılda birbirinizi tanımak ve bir bağ geliştirmek çok önemlidir. Çoğu evlilikteki balayı dönemi raf ömrüne sahiptir. Evliliğinizin ilk günlerinde gösterdiğiniz sabırı , hoş görüyü , sevgiyi saygıyı her zaman korumaya çalışın. Mutlu bir evlilik ayrıca şükran ve takdir içeren bir pozitif enerji iklimine sahip olmalıdır.Alışkanlıklar bu olumlu iklimi yaratabilir veya yok edebilir.İletişim, güçlü bir evlilikte paha biçilmezdir. İyi iletişim becerilerini öğrenmek ve bunları ilişkinizde kullanmak için zaman ayırın.Romantizmi evliliğinizde güçlü tutun. Birbirinize aşık olmanızın nedenlerini keşfedin ve bunları geliştirin.En iyi evliliklerde bile tartışmalar oluyor. Zor zamanların üstesinden gelmenin anahtarı çatışmayı çözme becerilerini öğrenmek ve evliliğinizde bir strateji geliştirmek.

Evliliğin ilk yılında boşanma günümüzde artış gösteriyor. Bunun bir çok nedeni var ancak asıl neden çiftlerin aynı evde yaşamaya başlayınca uyumlu olmamalarını fark edince oluyor. Ekonomik durum, fiziksel uyum, cinsel uyum, eğitim uyumu bunlarda faktör olabiliyor.Bir çiftin evliliğini korumak veya geliştirmek için güçlendirebileceği nitelikler vardır. İletişim bu durumda önemlidir. Çiftlerin birlikte vakit geçirmeleri de önemlidir.Düzenli olarak birlikte vakit geçirmek, alışveriş yapmak, dışarıda yemek yemek, sinemaya gitmek, yürümek, yüzmek, spor yapmak, egzersiz yapmak, hobileri ve tatilleri paylaşmak, çiftlerin daha yakın olmalarına yardımcı olabilir ve birbirlerini daha iyi tanımalarına yardımcı olabilir.

evlilikte-yapilan-hatalar-jpeg.85002 Evliliğin ilk yılı neden zordur ? Melekler Mekanı Forum

Evliliğin ilk yıllarında yapılan 16 hata

Birlikte zaman geçirmemek

Yalan söylemek

Eşi değiştirmeye çalışmak

Aile bağlarını önemsememek

Evdeki sorunları başkaları ile paylaşmak

İletişim kopukluğu

Gaye birliğinin olmaması

Sevgiyi belli etmemek

Sorumlulukları yapmamak

Çiftlerin Ailelerinin sürekli evliliğe müdahale etmesi

Saygısızlık, hoşgörüsüzlük

Çiftlerin biribirine yüksek beklentileri

Özel günleri anmamak, kutlamamak

Tartışmada kişinin kendi haklı görmesi tartışmayı uzatması

Çiftlerin biribirine karşı rekabet uygulaması

Danışılmadan bir şeyleri alma karar verme

Hiç bitmeyen çatışmalar: Hala birbirinize alışma aşamasındasınız. Bu aşamada farklı durumlardan dolayı tartışabilirsiniz. Siz çok düzenli olabilirsiniz , eşiniz ise rahat ve dağınık. Bu durumu problem haline getirmeyin. Argümanları uzatmayın; derin bir nefes alın ve sakin olun, çünkü birinizin çatışmanın sona ermesine izin vermesi gerekiyor.

Romantizm eksikliği: Eşiniz aşkını ifade edemeyecek kadar utangaç olabilir veya belki de romantik tip değildir. Bu biraz hayal kırıklığına neden olabilir, ancak
beklentileriniz hakkında onunla konuşabilirsiniz.

Borç ve finansal istikrarsızlık: Öngörülemeyen herhangi bir finansal istikrarsızlık veya eşinizin önceki borçları, evlilikte çok fazla strese neden olabilir.

Her türlü bağımlılık : Bağımlılık, yalnızca ilk yılda değil, herhangi bir zamanda ilişki için tehlike oluşturur.

Aile içi şiddet: Her türlü aile içi şiddeti derhal rapor etmek önemlidir; Sessiz kalmayın asla acı çekmeyin, çünkü kimsenin size zarar verme veya işkence yapma hakkı yoktur.

Gerçekçi olmayan beklentiler: Eşinizden gerçekçi olmayan beklentileriniz varsa o zaman sadece hayal kırıklığına yol açacaktır.

evliligin-ilk-kavgalari-jpg.85003 Evliliğin ilk yılı neden zordur ? Melekler Mekanı Forum

Bir çiftin fiziksel olarak yakın olması önemlidir. Buna göz teması, el ele tutuşma, sarılma, birbirine yakın oturma, birbirlerine masaj yapma dahildir. Duygusal yakınlık, çiftlerin birbirlerini daha derinden tanımalarını ve anlamalarını ve ayrıca birbirleri için empati duymalarını sağlar. Duygular, düşünceler, inançlar, değerler, umutlar, kaygılar, korkular, hayaller ve hırslar hakkında birbirimize açık olmayı içerir. Evliliğin ilk yıllarında cinsellik cinsel birliktelik daha fazla oluyor tabi bu ihtiyaca göre değişebiliyor. Her iki bireyin de cinsel ilişkilerinden memnun olmaları kendilerini rahat hissetmeleri önemlidir. Bazen çiftler cinsel etkinliklerinin sıklığı konusunda çok endişe duyabilirler. Her iki birey de cinsel aktivitelerinin sıklığı ve doğasından memnun olduğu sürece, bu durumu kaygı haline getirmemelidir.

Evlilikte tartışmalar genelde finansal sorunlardan da kaynaklanmaktadır. Harcamaları azaltın ve finansal yükü paylaşın. İkinizden biri veya yalnızca biriniz çalışıyor olsa bile, aylık harcamalarınızı gözden geçirin. Ödenmemiş borçlar, büyük kredi kartı borçları, dengesiz işler veya olası herhangi bir finansal kriz varsa, eşinizle ilgili olarak bunlar hakkında şeffaf olun. Çocuk evliliğin meyvesidir. Çocuğunuzun olmasını mı istiyorsunuz ? Buna çift olarak birlikte karar verin. Ebeveynlik büyülüdür ancak büyük bir sorumluluk ve ek bir mali yük getirmektedir. Bu nedenle, hamileliğinizi planlamadan önce aile gelirinizi, kariyer planlarınızı ve almanız muhtemel aile desteğini değerlendirin.

Beklentiler, evlilikte sorun yaratabilir heleki gerçekleşmesi zor bir beklenti ise.Beklentilerinizi dile getirin ancak olmayacak beklentiler içine girmeyin. Mesela eşinizin düşük bir bütçesi var ve siz ondan bahçeli ev almasını talep ediyorsunuz. Taleplerde bulunmadan önce iyice düşünün.Beden dilinizde sevgi göstermek, proaktif olmak ve ev işlerinde birbirinize yardımcı olmak gibi basit davranışlar, evliliğe neşe getirmede uzun bir yol kat eder. Biribirinize karşı her zaman saygılı olun. Saygının olmadığı bir evlilik asla yürümez.Üstünlük için rekabet etmeyin. Evlilik iki eşit arasında bir ilişkidir. Hiçbiriniz eşinizden daha üstün olduğunuzu düşünmemelisiniz.

Evliliğin ilk yılı tüm çiftler için geçiş dönemidir. Bu nedenle eşinizle destekleyici, sakin ve sabırlı olun. Karı koca birbirlerinin gücü olmalı.İlişkiyi besleyin. Birbirinizle kaliteli zaman geçirin ve ayrıntılara dikkat edin. Birbirinize bağlanmak önemlidir ve eşiniz önceliğiniz olmalıdır. Sohbet edin, konuşun , ifade edin. Düşüncelerinizi dürüstçe paylaşın. İletişimin önemine yeterince vurgu yapamayız. Evlilik, ortakların birbirleriyle olan her şey hakkında konuşabilecekleri bir ilişkidir. Hiçbir engel veya sınırlama yoktur. Konuşma, bir evliliği geliştirmek için en iyi egzersizdir.Birlikte çok zaman harcamak önemlidir, ancak eşinizi ne zaman yalnız bırakacağınızı da bilmelisiniz. Eşiniz, düşüncelerini yansıtmak, rahatlamak ya da arkadaşlarıyla yalnız zaman geçirmek isteyebilir. Siz ve eşiniz, evliliğinizi daha iyi hale getirmek için bazı stratejiler arıyorsanız evlilikle ilgili kitaplar okuyabilirsiniz.

Konuşun konuşun konuşun.. Ne kadar az konuşursanız, ne kadar az sohbetiniz olursa ilişki o kadar soğuk olur.Karşılıklı olarak birbirimizin çıkarlarına saygı gösterin. Birlikte farklı yaşam deneyimleri yaşayın. Birlikte seyahat edin, birlikte yeni şeyler deneyin. Bunlar güçlü bağlar oluşturur.Eşinize ve onun değerlerine saygı gösterin.İlişkilerde dürüstlükte önemlidir hep karşılıklı şeffaf olun.Eşinizle en derin hayallerinizi, umutlarınızı, sevinçlerinizi, korkularınızı paylaşın. Evliliğin sorumluluklarını paylaşın. İyi bir dinleyici olun. Eşinizi kendi bakış açısından anlayın.Şimdiki zamanda yaşayın. Geçmişte yanlış giden şey geçmiş.Geçmişte yaşananları sürekli gündeme getirmeyin. Evlilik yeni hayata yelken açmaktır. Karşınıza fırtınalar çıkacaktır , ilişkiniz inişli çıkışlı olacaktır ama önemli olan rotayı kaybetmemektir. Sorunsuz evliliğe sahip olanları hiç duydunuz mu ? Hiç kimse dört dörtlük bir hayatı yaşamaz . Evlilik sonsuz bir ilişkiye yemin etmektir, söz vermektir. İlk yıllarınızda tartışmalarınız olacak hatta karşılıklı kırılacasınız. Burada önemli olan iletişimdir sorunlarınızı konuşarak halledin .Bir evlilikte bir kaç sorunla karşı karşıya kalırsanız ve sorunun üstesinden gelemezseniz bir evlilik danışmanından profesyonel yardım alın.

Sizin evliliğinizin ilk yılı nasıl geçti ? Yorum bölümüne hikayenizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

M

meleklermekanı takipçi

Forum Okuru
Evliliğin ilk zamanları gerçekten çok zor. Millet evlenince balayına gider ben bildiğim s...m Ayları yaşadım. Evliliğimin 3. günü dayak yedim. Kayın validemlerle aynı binada oturuyordum orda yemek yapıyor yiyor içiyordum. Eltilerimde her gün ordaydı onlarda yer içer s...r eve giderlerdi bütün işler bana kalırdı. Kocamla hiç özelim olmazdı. Evliliğimin ikinci haftası evden kaçtım annemlere gittim ölsem o kötü günleri unutamam bana çok yaptılar çok çektirdiler . Biz tam 7 yıl boyunca hep kavga ettik boşanmaya kalktık evliliğimizin 8. yılında taşlar yerine oturdu şükür ama olan bana oldu o zamandan beri sakinleştirici ilaçlarla ayaktayım . Aradan 22 yıl geçti ama hala izlerini taşıyorum. Şimdiki aklım olsa vallahi çekmezdim çünkü sağlığımı kaybettim . ..

S

si_Nem

Forum Okuru
Benimde tam 7 eltim var ve bende kaynanamlarla birlikte yaşadım altlı üstlü oturuyorduk akrabaydık. Evlenmeden önce Ailemi el üstünde tutarlardı beni aldıktan sonra Aileme karşı bir cephe oluşturdular. Bende evliliğimin ilk günlerinde dayak yedim daha önce ne annem nede babam bana vurmuştu. Okulu bırakıp küçük yaşta evlendim çok çektim. Şimdiki aklım olsa hayatta evlenmezdim. Belkide ekonomik özgürlüğüm olsa tüm bunlar olmayacaktı. Ben babamdan korktuğum için onca sıkıntıya rağmen evliliğimi bitirmedim iyimi yaptım ? Yok ! Şimdi evliliğimde bir sıkıntı yok ama o günleride sizin gibi unutamıyorum. Ve her namaz kıldığımda bana çektirenleri Allaha havale ediyorum. Çünkü hayatımı çaldılar hayatı bana zehir ettiler..

H

hamideeeee

Forum Okuru
Evlilik sadece ilk zamanlar zor değilki. 8 yıldır evliyim hala zorluklarını yaşıyorum. Eşim çok sorumsuz biri . Oysa evlenmeden önce o kadar ilgiliydiki. Bana danışmadan adım atmazdı .Ama evlenince değişti. Tanıdığınızı sandığınız kişinin gerçek yüzünü onunla aynı evi paylaşarak öğreniyorsunuz . Benden habersiz krediler çekiyor benden habersiz kararlar alıyor istediklerimi yapmıyor. Bizde hep kavga ediyoruz. İşten eve gelince elinde hep telefon var hiç benimle ilgilenmiyor gün içinde ne yaptık ne ettik hiç konuşmuyor paylaşmıyoruz . Buda biri birimizden soğumamıza neden oluyor. böyle giderse vallahi boşuyacağım bu nasıl hayat ya böyle evlilikmi olur

Likapam

Likapam

Paylaşımcı Melek
Ben yeni evliyim henüz 11 ay dolmadı kaynanamla aynı binada oturuyorum yeme içme bir bi zaman onun evinde yaptık yemekleri daha sonra benim evde doğalgaz olduğu için bende daha 3 günlük gelinken yanlız kalamadık 2-3 ay sonra zorla balayına gittim gittiğim gün telefonda ne zaman geliyosunuz demeye başladı eşimin sabit bi işi olmadığı için ona bağımlıydık oda bunu çok güzel kullandı bütün altınlarımı bozdurup borçlara verdiler kendileri hiç altın takmadı 2 tane tel bilezik hep yalan arkadaşım evime geldi diye şimdi surat yapıyo bana gelmiyo bu olanlar yüzünden depresyona girdim ağlama krizleri geçirdim sabahlara kadar uyumadığım oldu gebelik düşündüğüm için dr ilaçta veremiyor ama Allah için eşim şiddet yanlısı biri değil uzun oldu hakkınızı helal edin

N

nlaysır

Forum Okuru
Likapam' Alıntı:
Ben yeni evliyim henüz 11 ay dolmadı kaynanamla aynı binada oturuyorum yeme içme bir bi zaman onun evinde yaptık yemekleri daha sonra benim evde doğalgaz olduğu için bende daha 3 günlük gelinken yanlız kalamadık 2-3 ay sonra zorla balayına gittim gittiğim gün telefonda ne zaman geliyosunuz demeye başladı eşimin sabit bi işi olmadığı için ona bağımlıydık oda bunu çok güzel kullandı bütün altınlarımı bozdurup borçlara verdiler kendileri hiç altın takmadı 2 tane tel bilezik hep yalan arkadaşım evime geldi diye şimdi surat yapıyo bana gelmiyo bu olanlar yüzünden depresyona girdim ağlama krizleri geçirdim sabahlara kadar uyumadığım oldu gebelik düşündüğüm için dr ilaçta veremiyor ama Allah için eşim şiddet yanlısı biri değil uzun oldu hakkınızı helal edin
Allah yardımcın olsun gerçekten zor bizimkiler bize uzak olduğu halde anlaşamıyoruz birde aynı binada olmak sık sık bir araya gelmek. Bende 2 ay onlarla birlikte yaşadım onlar kendilerine gelin değil sanki hizmetçi almışlar gibiydi. Altınlarımı satıp ev aldım evim çok küçüktü ama onlardan uzak kaldım ya bana köşk gibi göründü. Benimde bebeğim olmadı biliyormusun hep onların yüzünden sürekli stres yapıyordum ağlıyordum 3 defa aşılama yaptırdım bir defa tüp bebek tutmadı şimdi hiç bir şey yapmıyorum olursa olur olmazsa olmaz diyorum. Önceleri çok ağlıyordum bebek için artık alıştım sanki duruma

Likapam

Likapam

Paylaşımcı Melek
nlaysır' Alıntı:
Allah yardımcın olsun gerçekten zor bizimkiler bize uzak olduğu halde anlaşamıyoruz birde aynı binada olmak sık sık bir araya gelmek. Bende 2 ay onlarla birlikte yaşadım onlar kendilerine gelin değil sanki hizmetçi almışlar gibiydi. Altınlarımı satıp ev aldım evim çok küçüktü ama onlardan uzak kaldım ya bana köşk gibi göründü. Benimde bebeğim olmadı biliyormusun hep onların yüzünden sürekli stres yapıyordum ağlıyordum 3 defa aşılama yaptırdım bir defa tüp bebek tutmadı şimdi hiç bir şey yapmıyorum olursa olur olmazsa olmaz diyorum. Önceleri çok ağlıyordum bebek için artık alıştım sanki duruma
Banada başta öyle dediler birikmiş paramız var bide memlekette gitmedikleri çürümeye bıraktıkları evi satıp ev alıcaktik bende fazla bi şey almıyım ev parası gitmesin diye düşünürken ne evi satıyor şimdi parada yokmuş üstüne ailemin yaptıkları bilezikleride bozdurup borçlarına verdiler bebek için bende ilaç tedavisi yapıyorum yumurtlama sorunum var allah hayırlı sağlıklı bebekler nasip etsin bize

Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Likapam' Alıntı:
Banada başta öyle dediler birikmiş paramız var bide memlekette gitmedikleri çürümeye bıraktıkları evi satıp ev alıcaktik bende fazla bi şey almıyım ev parası gitmesin diye düşünürken ne evi satıyor şimdi parada yokmuş üstüne ailemin yaptıkları bilezikleride bozdurup borçlarına verdiler bebek için bende ilaç tedavisi yapıyorum yumurtlama sorunum var allah hayırlı sağlıklı bebekler nasip etsin bize
Çok yakın olmanız hiç iyi değil hele ki çocuk tedavisi görüyorsanız onlarla ilgili en küçük bir sorun sizi strese sokar. Stres yapma desem de mümkünatı yok kaçınmak kolay değil. Streste hamile kalmayı zorlaştırıyor. Oradan taşınma imkanınız yok mu ?

Likapam

Likapam

Paylaşımcı Melek
Ecem ;)' Alıntı:
Çok yakın olmanız hiç iyi değil hele ki çocuk tedavisi görüyorsanız onlarla ilgili en küçük bir sorun sizi strese sokar. Stres yapma desem de mümkünatı yok kaçınmak kolay değil. Streste hamile kalmayı zorlaştırıyor. Oradan taşınma imkanınız yok mu ?
Maalesef kaynanam tek eşime anneni bırak baska yere gidelim diyemem Allah'ım hayırlısı neyse o olsun diyorum uzak durmaya çalışıyorum

Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Anladım kayın valideniz yalnız.. Valla helal olsun sana yinede düşünüyorsun onu. Allah kalbine göre versin canım inşallah evliliğin bebekle taçlanır bebeğinle uğraşırsın olumsuzlukları da takmazsın.

Likapam

Likapam

Paylaşımcı Melek
Ecem ;)' Alıntı:
Anladım kayın valideniz yalnız.. Valla helal olsun sana yinede düşünüyorsun onu. Allah kalbine göre versin canım inşallah evliliğin bebekle taçlanır bebeğinle uğraşırsın olumsuzlukları da takmazsın.
Amin inşallah canım inşallah benimde bi meleğim olurda bende bu sıkıntıların hepsini unuturum

LaViNYaM

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
senadarca' Alıntı:
Genel olarak zor sanki :D
evliliğimin 10. yılındayım ilk yılı zor geçiyor ama güzel geçiyor zor tarafı iki değişik karakterli insan bir evi paylaşıyor bir arada yaşama alışmaya çalışıyor bu biraz zorluyor insanı. Ama cicim ayları olduğu için çok güzel geçiyor :)

Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
sevocan94 Kişisel Gelişim 0
ESDE Kişisel Gelişim 0
ESDE Kişisel Gelişim 0
ßeLeN Kişisel Gelişim 0
M Kişisel Gelişim 0