Evliliklerde En Çok Hangi Konularda Sorun Çıkıyor?

  • Konbuyu başlatan TİTAN
  • Başlangıç tarihi
Evliliklerde En Çok Hangi Konularda Sorun Çıkıyor?
evlilik sorunları, evlilikte sorunlar, evlilikte en çok rastlanan sorunlar


Sevgili melekler, en çok mutluluk pozları veren çiftlerde bile görülebilen problemler, hayatın tadı tuzudur. Dozunda ve kıvamında yaşanan fikir ayrılıkları, küçük atışmalar aslında o ilşkinin sağlıklı olduğunu gösterir. Ancak bazı durumlarda sorunlar büyür ve artık içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Böyle zamanlarda yardım almak ve soğukkanlı davranarak çözüme ulaşmaya çalışmak en doğrusudur.

Evlilikte yaşanan sorunların kaynağı çeşitlidir. Bazen gelin-kayınvalide, bazen çocuklar, bazen de maddi durumlar huzursuzluk sebebi olabilir. Farklı pek çok sebeple çıkan huzursuzlukların başkaca kaynakları nelermiş, uzmanların yaptıkları araştırmalardan ortaya çıkan sonuçlar, aşağıdaki makalemizde yer alıyor...evlilik-sorunlari-jpg.15634,Evliliklerde En Çok Hangi Konularda Sorun Çıkıyor?Çok fazla özür dilemek
Bir kavganın ardından eşinizin duymak istediği şey ''özür dilerim'' olmayabilir. Özür dilemenin yerine, uzlaşmaya varmayı deneyin. Böylelikle iki taraf ta kendisi için sorun oluşturan şeyleri göz ardı etmek zorunda kalmaz ve problem gerçekten çözümlenir.

Televizyon aşkları
Televizyon ve filmlerde gördüğünüz hayali çiftlerden vazgeçemiyor musunuz? Araştırmalar, televizyon romansına ciddi ölçüde kapılan ve inanan insanların eşleriyle olan ilişkilerine kendilerini daha az adadıklarını göstermekte. Dizi ve filmlere kendini kaptıran kişiler, gerçek, inişli çıkışlı ilişkiler yerine çiçekler almayı ve heyecanlar yaşamayı bekliyorlar ve ne yazık ki gerçek hayatta ilişkiler o şekilde yürümüyor. Bu da çiftlerin mutsuz olmalarına sebep oluyor.

Dijital iletişim
Birbirinize SMS, e-posta ya da Facebook'tan mesajlar göndermek yüz yüze iletişim içinde olmaktan çok daha kolay ve hızlı gelebilir ama Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, dijital yollardan birbirleriyle iletişime geçmeyi tercih eden çiftlerin ilişkilerinde daha doyumsuz olduklarını gösteriyor.

Rüyalarınız
Rüyanızda kocanızın size kötü davrandığını ya da sizi aldattığını görmeniz gerçek hayatta da kavga etmenize neden olabilir. Bu, araştırmalarca da kanıtlanmış bir gerçektir. Rüyanızda sinirlendiğiniz bir konu için eşinizle kavga etmek yerine, neden canınız sıkıldığı hakkında onunla konuşun.

Başbaşa randevuya çıkmak
Normalde romantik ve rahatlatıcı olması gereken bu aktivite iki tarafın farklı istekleri nedeniyle bir kabusa dönebilir. Kadınlar, planlı aktiviteleri tercih ederken, erkekler, daha spontan aktivitelerden hoşlanırlar. Bu nedenle, iki taraftan birinin mutsuz olmaması için, randevunuzda ne yapmak istediğinizi karşılıklı konuşmak ve ortak bir karara bağlamak evliliğiniz için daha doğru olacaktır.

Az uyku
İhtiyacınız olan uykuyu almazsanız sinirli ve gergin olursunuz. Bu da ilişkinize sinir ve kavga olarak yansır.

Boşanan arkadaşlar
Araştırmalar, boşanmanın bulaşıcı olduğunu göstermekte. Mesela, arkadaşınızın kocası onu aldattığında siz de ister istemez kendi kocanızın sadakatini sorgulamaya başlarsınız ve bu durum, ortada bir şey yoksa dahi, evliliğinizi kötü yönde etkiler.

Hiç kavga etmemek
Kavga etmiyor olmanız birbirinize sinirlenmediğiniz anlamına gelmez. Kavga etmek, tartışmak sağlığınız için iyidir ve birbirinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Kavgadan kaçınmak ise stres hormonlarınızı arttırır. Kavgadan kaçınmak yerine sakin bir şekilde sizi sıkan durumları konuşmayı deneyin.

Evlilikte her zaman iniş çıkışlar olabilir. Önemli olan karşılıklı olarak birbirinizi anlamaya çalışmak, orta yol bulmak ve bu güzel günlerin keyfini çıkarmaktır.
 
Üst