F Klavyeden Q Klavyeye Nasıl Geçilir ?

Uzman SühaN

Administrator
F Klavyeden Q Klavyeye Nasıl Geçilir ?
Yeni işletim sistemi olan Windows 8 de Klavye ler arası geçiş nasıl yapılır , Q klavyeden F klavye veya tam tersi nasıl geçilir bunun hakkında bahsetmek istiyorum.Dişli şeklinde görünümlü Ayarlar kısmından Ayarlar Bölümüne Giriyoruz . Burdan Denetim Masasından Dil Katagorisine giriyoruz.

WİNDOWS 10 Q KLAVYE NASIL F YAPILIR F KLAVYE NASIL Q YAPILIR GEÇİŞ YAPILIR

Selam meleklerim hemen bilgisayar ekranının sağ alanında saat ve tarihin solunda tur trf şeklinde yazılar göreceksiniz onun orada eğer yani üzerine tıkladığınızda sizlere göstereceği klavye seçeneklerinde

TUR- TRF
TUR- TRQ

Yazıyor ise hem f klavye hem de q klavye seçeneği eklenmiş demektir bunun için CTRL+SHİFT tuşuna ( önce ctrl ye basıt tutup bi kere shift tuşuna basar iseniz ) basarak klavyeler arasında geçiş yapabilirsiniz.

EĞER F KLAVYE YA DA Q KLAVYE TANIMLI DEĞLİ İSE​

Yine sağ alandan TUR TRF YAZAN yere tıklayın ve dil seçeneklerinden ekleme yaparak dilediğiniz klavyeye geçiş yapabilirsiniz. Sorularınız olur ise lütfen bizlere ulaşın.

Diğer işletim seçenekleri için aşağıda yer alan açıklamaları takip ediniz.

Burada Seçenekler Bölümünden Giriş Yöntemi Ekle seçiyoruz. Burada F Klavye ekle diyerek kayıt ediyoruz. Daha sonra saat kısmının yanında kullandığımız klavye çıkıyor buradan istediğimiz Klavyeler arası geçiş yapıyoruz. meleklermekani.com
Türkiye'de Q klavye kullanan büyük bir kesim var, ancak F kullananların sayısı da azımsanacak kadar değil. Bu nedenle klavyeler arası dönüşümlere ihtiyaç olabiliyor. F Klavye Nasıl Değiştirilir, Q Klavyeye Nasıl Geçilir Resimli anlatım ile birlikte bilgisayarınızda klavye sorununu çözmüş olacaksınız. F klavye bugünlerde bilgisayarlarda olması hepimizi rahatsız etmektedir hatta can sıkıcı olabiliyor.

7.jpg

Dünya üzerinde standart olarak kullanılan Q Klavye olmaktadır. Türkiye’ye göre ideal klavye ayarı ise F klavye olmaktadır ama alışkanlıktan dolayı kullanamayız veya bize çok ters gelmektedir. Aldığımız bilgisayarda daha önceden F klavye varsa onu Q olarak değiştirmemiz mümkündür. Yazarken çok zorlanırız işte size değişimi anlatacak yöntemlerden birisi.

Bilgisayarımızın görev çubuğunda yer alan TR işaretine sağ tıklayarak ayarlar kısmına geliriz oradan seçili olan F klavyeyi değiştirerek Q klavye yapmamız gerekir.

Başlat > Denetim Masası > Saat, Dil ve Bölge > Klavyeleri veya diğer giriş yöntemlerini değiştir > Klavye değiştir… tıkladıktan sonra orada aynı ekran açılacaktır. Seçeneklerde Q klavye yok ise Ekle… olana tıklayarak Q klavyeyi seçmeniz gerekmektedir.

Eğer yüklemek istediğiniz klavye listede yoksa o zaman "Ekle" tuşuna basarak istediğiniz eklentiyi (F veya Q) seçerek yükleyebilirsiniz.

DİL ÇUBUĞU kısmını kullanarak dil çubuğunun masaüstünde görünüp görünmemesini sağlayabilirsiniz.

TUŞ AYARLARI kısmından ise F ve Q klavye arasında yapmak istediğiniz geçişler için kısa yolları görebilir, yenilerini tayin edebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri